Cūku slimības

Cūkas ir ļoti ienesīgs saimniecības gaļas dzīvnieku ekonomiskais veids. Cūkas strauji aug, strauji vairojas un dod daudz pēcnācēju. Cūku izdzīvošanas rādītājs ir augsts, ja nav infekciju un to īpašnieki nepietiekami rūpējas. Cūkas ir visēdāji, kas ievērojami atvieglo cūku turēšanu. Cūkgaļa ir viens no viegli sagremojamiem gaļas veidiem. Pateicoties šīm īpašībām, cūka varētu būt labākā izvēle gan uzņēmējdarbībai, gan kā gaļas avots ģimenei. Ja tas nebūtu cūku uzņēmība pret dažādām slimībām, no kurām daudzas ir bīstamas cilvēkiem.

Cūku infekcijas slimības, izņemot slimības, kas raksturīgas vairākām zīdītāju sugām, nav bīstamas cilvēkiem, bet tās izraisa epizootijas cūku vidū, tāpēc bieži tiek iznīcināti ne tikai visi mājas cūku mājlopi karantīnas zonā.

Cūku infekcijas slimību simptomi un ārstēšana ar fotoattēlu

Mutes un nagu sērga cūkām

Cūkas ir viena no dzīvnieku sugām, kas ir uzņēmīgas pret šo slimību. Mutes un nagu sērga ir ļoti lipīga un akūta vīrusu slimība, kas spēj ātri izplatīties. Vīruss var izplatīties uz transportlīdzekļu riteņiem, personāla apaviem, izmantojot gaļas produktus.

Cūkām šo slimību raksturo īslaicīgs drudzis un aftu parādīšanās uz mutes gļotādas, tesmeņa, naglu korolā un starppirkstu plaisā.

Komentēt! Aphthae ir mazas virspusējas čūlas, kas galvenokārt atrodas uz gļotādas virsmām. Mutes un nagu sērgas ārstēšanai un citās vietās.

Cūku slimību izraisa viens no vairākiem RNS vīrusa serotipiem. Visu veidu mutes un nagu sērgas vīruss ir izturīgs pret ārējo vidi un dezinfekcijas šķīdumu iedarbību. Skābes un sārmi neitralizē mutes un nagu sērgas vīrusu.

Slimības simptomi cūkām

Slimības latentais periods var būt no 36 stundām līdz 21 dienai. Bet šīs vērtības ir diezgan reti. Parasti slimības latentais periods ir no 2 līdz 7 dienām.

Pieaugušām cūkām afti attīstās uz naglu un tesmeņu plākstera, mēles, korolas. Uz mēles epitēlijs ir atdalīts. Attīstās klibums.

Sivēniem neattīstās afta, bet tiek novēroti gastroenterīta un intoksikācijas simptomi.

Svarīgs! Zīdītājas cūkas ir īpaši grūti panesamas ar mutes un nagu sērgu, visbiežāk iet bojā pirmajās 2 - 3 dienās.

Mutes un nagu sērgas ārstēšana cūkām

Cūku ārstēšanu veic ar anti-FMD zālēm: imunolaktonu, laktoglobulīnu un atveseļošanās asins serumu, tas ir, atveseļojošām cūkām.Cūku mutes mazgā ar antiseptiskiem un savelkošiem līdzekļiem. Cūku tesmeni un nagus ārstē ķirurģiski, kam seko antibiotikas un pretsāpju līdzekļi. Ja norādīts, varat lietot intravenozu 40% glikozes šķīdumu, kalcija hlorīdu un fizioloģisko šķīdumu, kā arī sirds zāles.

Cūku slimību profilakse

Stingru noteikumu dēļ, kas ir saglabājušies kopš padomju laikiem, mutes un nagu sērga NVS tiek uztverta kā eksotiska slimība, kas var ietekmēt mājlopus Lielbritānijā, nevis Krievijā. Neskatoties uz to, Krievijas fermās notiek cūku mutes un nagu sērgas uzliesmojumi, taču universālās vakcinācijas pret mutes un nagu sērgu dēļ saslimst tikai dažas cūkas. Tas ir, saslimst tikai tās cūkas, kurās slimība pēc vakcinācijas "izlauzusi" imunitāti.

Cūku mutes un nagu sērgas gadījumā saimniecībai tiek noteikta stingra karantīna, jebkāda cūku un ražošanas produktu pārvietošana ir aizliegta. Slimas cūkas izolē un apstrādā. Tiek dezinficētas telpas, inventārs, kombinezoni, transports. Kūtsmēsli tiek dezinficēti. Cūku liemeņi tiek sadedzināti. Karantīnu var atcelt 21 dienu pēc visu dzīvnieku atveseļošanās un galīgas rūpīgas dezinfekcijas.

Trakumsērga

Vīrusu slimība, kas ir bīstama ne tikai dzīvniekiem, bet arī cilvēkiem. Slimība tiek pārnesta tikai caur kodumu. Cūkām slimība norit vardarbīgā formā ar izteiktu agresivitāti un uztraukumu.

Trakumsērgas simptomi

Slimības inkubācijas perioda ilgums cūkām ir no 3 nedēļām līdz 2 mēnešiem. Cūku slimības pazīmes ir līdzīgas trakumsērgas pazīmēm, kuras gaļēdājiem notiek vardarbīgā formā: ļodzīga gaita, bagātīga siekalošanās, apgrūtināta rīšana. Agresīvas cūkas uzbrūk citiem dzīvniekiem un cilvēkiem. Pirms nāves cūkām rodas paralīze. Slimība ilgst 5-6 dienas.

Komentēt! Trakumsērgas gadījumā nepastāv vispārzināmās "bailes no mitrināšanas". Dzīvnieks ir izslāpis, bet rīšanas muskuļu paralīzes dēļ tas nespēj dzert, tāpēc atsakās no ūdens.

Trakumsērgas profilakse

Tā kā trakumsērga nav ārstējama pat cilvēkiem, visi pasākumi ir vērsti uz slimības novēršanu. Trakumsērgas skartajās teritorijās cūkas vakcinē. Ja pie fermas dabā ir liels skaits lapsu, ir jānovērš savvaļas dzīvnieku iekļūšana cūkās. Teritorijas deratizācija ir obligāta, jo žurkas kopā ar olbaltumvielām ir viens no galvenajiem trakumsērgas nesējiem.

Cūku bakas

Bakas kā slimība ir izplatīta daudzām dzīvnieku sugām, arī cilvēkiem. Bet to izraisa dažāda veida DNS saturoši vīrusi. Šis vīruss izraisa tikai cūku slimību un nav bīstams cilvēkiem. Cūku bakas tiek pārnestas veselīga dzīvnieka saskarē ar slimu dzīvnieku, kā arī ādas parazītiem.

Komentēt! Cūka var inficēties ar vakcinācijas vīrusu.

Cūku baku simptomi

Dažādām dzīvnieku sugām slimības inkubācijas periods ir atšķirīgs, cūkām tas ir 2-7 dienas. Ar bakām ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz 42 ° C. Parādās bakām raksturīgā āda un gļotādas.

Bakas galvenokārt ir akūtas un subakūtas. Pastāv hroniska slimības forma. Cūku bakām ir vairākas formas: aborts, saplūstošs un hemorāģisks; tipisks un netipisks. Slimību bieži sarežģī sekundāras infekcijas. Tipiskā slimības formā tiek novēroti visi slimības attīstības posmi, netipiskā formā slimība apstājas papulu stadijā.

Uzmanību! Papula - sarunvalodā "izsitumi". Alternatīvi, mazi mezgliņi uz ādas. Ar baku tas pāriet pustulā - abscesā ar strutojošu saturu.

Baku novadīšana: pustulas saplūst lielos, strutas pildītos pūslīšos. Hemorāģiskas bakas: asinsizplūdumi pockmarks un ādā. Hemorāģiskas saplūstošas ​​baku slimības gadījumā sivēnu mirstība ir no 60 līdz 100%.

Cūkām ar slimības attīstību rozola pārvēršas par pustulām.

Precīzu diagnozi nosaka laboratorijas testi.

Cūku baku ārstēšana

Baku slimības gadījumā cūku ārstēšana galvenokārt ir simptomātiska. Slimas cūkas izolē sausās un siltās telpās, nodrošina brīvu piekļuvi ūdenim, pievienojot tam kālija jodīdu. Baku garozas mīkstina ar ziedēm, glicerīnu vai taukiem. Čūlas ārstē ar cauterizējošiem līdzekļiem. Lai novērstu sekundāras infekcijas, tiek izmantotas plaša spektra antibiotikas.

Cūku baku slimības profilakse

Kad parādās bakas, saimniecība tiek ievietota karantīnā, kas tiek noņemta tikai 21 dienu pēc pēdējās mirušās vai atgūtās cūkas un rūpīgas dezinfekcijas. Cūku līķi ar slimības klīniskajām pazīmēm tiek sadedzināti veseli. Baku profilakse nav vērsta uz saimniecības pasargāšanu no slimības, bet gan par slimības tālākas izplatības novēršanu šajā teritorijā.

Aujeski slimība

Slimību sauc arī par pseido trakumsērgu. Šī slimība rada ievērojamus zaudējumus saimniecībām, jo ​​to izraisa cūku herpes vīruss, lai gan tā var ietekmēt arī cita veida zīdītājus. Slimību raksturo encefalomielīts un pneimonija. Var rasties krampji, drudzis, uzbudinājums.

Komentēt! Cūkām Aujeski slimība niez.

Slimības simptomi

Slimības inkubācijas periods cūkām ir 5-10 dienas. Pieaugušām cūkām tiek novērota drudzis, letarģija, šķavas un samazināta ēstgriba. Dzīvnieku stāvoklis normalizējas pēc 3 - 4 dienām. Centrālā nervu sistēma tiek reti ietekmēta.

Sivēni, īpaši zīdīšanas un atšķiršanas cūkas, daudz smagāk cieš no Aujeski slimības. Viņiem attīstās CNS bojājuma sindroms. Tajā pašā laikā saslimstība sivēniem var sasniegt 100%, mirstība 2 nedēļas veciem sivēniem no 80% līdz 100%, vecākiem no 40 līdz 80%. Diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz laboratorijas testiem, diferencējot Aujeski no Tešena slimības, mēra, trakumsērgas, listeriozes, gripas, tūskas un saindēšanās.

Attēlā redzams centrālās nervu sistēmas bojājums Aujeski slimībā ar raksturīgu muguras novirzi.

Slimības ārstēšana

No šīs slimības nav izārstēts, lai gan ir mēģinājumi to ārstēt ar hiperimūnu serumu. Bet tas ir neefektīvs. Lai novērstu sekundāru infekciju attīstību, tiek izmantotas antibiotikas un vitamīni (imunitātes paaugstināšanai).

Slimību profilakse

Ja ir uzliesmojums, uzņēmīgi dzīvnieki tiek vakcinēti saskaņā ar instrukcijām. Slimības uzliesmojuma gadījumā saimniecība tiek ievietota karantīnā, kas tiek izņemta ar nosacījumu, ka veselus pēcnācējus iegūst sešus mēnešus pēc vakcinācijas pārtraukšanas.

Sibīrijas mēris

Viena no visbīstamākajām lipīgajām slimībām, kas skar ne tikai dzīvniekus, bet arī cilvēkus. Aktīvie Sibīrijas mēra baciļi ārējos apstākļos nav īpaši stabili, taču sporas var saglabāties praktiski mūžīgi. Sakarā ar valsts kontroles pavājināšanos pār liellopu kapsētām, kur tika apglabāti no Sibīrijas mēra miruši dzīvnieki, šī slimība sāka atkal parādīties fermās. Sibīrijas mēris var tikt pārnēsāts, pat nokaujot slimu dzīvnieku, vai arī saskaroties ar piesārņotu gaļu, gatavojot no tā trauku. Ar nosacījumu, ka negodīgais pārdevējs pārdeva cūku gaļu ar Sibīrijas mēri.

Slimības simptomi

Slimības inkubācijas periods ir līdz 3 dienām. Visbiežāk slimība norit ļoti ātri. Slimības gaita, kad dzīvnieks dažu minūšu laikā pēkšņi nokrīt un iet bojā, ir biežāk sastopams aitām nekā cūkām, taču nevar izslēgt šo slimības formu. Akūtā slimības gaitā cūka slimo no 1 līdz 3 dienām. Ar subakūtu kursu slimība ilgst līdz 5-8 dienām vai hroniska kursa gadījumā līdz 2 - 3 mēnešiem. Reti, bet notiek aborts abos Sibīrijas mēra gadījumos, kad cūka atgūstas.

Cūkām slimība turpinās ar rīkles sāpju simptomiem, ietekmējot mandeles. Arī kakls uzbriest. Pazīmes tiek atklātas tikai pēckaušanas cūkgaļas liemeņa pārbaudē.Ar Sibīrijas mēra zarnu formu novēro drudzi, kolikas, aizcietējumus, kam seko caureja. Ar plaušu slimības formu attīstās plaušu tūska.

Diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz laboratorijas testiem. Sibīrijas mēris jānošķir no ļaundabīgas tūskas, pasterelozes, piroplazmozes, enterotoksēmijas, emkara un bradzota.

Slimības ārstēšana un profilakse

Sibīrijas mēris var tikt ārstēts diezgan labi, ievērojot piesardzības pasākumus. Slimības ārstēšanai tiek izmantots gamma globulīns, antiseptisks serums, antibiotikas un vietēja pretiekaisuma terapija.

Lai novērstu slimības nelabvēlīgos apgabalos, visi dzīvnieki tiek vakcinēti divas reizes gadā. Slimības uzliesmojuma gadījumā saimniecība atrodas karantīnā. Slimas cūkas izolē un apstrādā, iespējamos dzīvniekus imunizē un uzrauga 10 dienas. Mirušo dzīvnieku līķi tiek sadedzināti. Nemierīgā vieta tiek rūpīgi dezinficēta. Karantīna tiek atcelta 15 dienas pēc pēdējās cūkas atveseļošanās vai nāves.

Listerioze

Bakteriāla infekcija, kurai ir uzņēmīgi savvaļas un mājas dzīvnieki. Dabiska fokāla infekcija, ko pārnēsā savvaļas grauzēju cūkām.

Slimības simptomi

Listeriozei ir vairākas klīniskās izpausmes formas. Ar slimības nervu formu ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz 40 - 41 ° C. Cūkām tiek zaudēta interese par barību, depresiju, asarošanu. Pēc kāda laika dzīvniekiem rodas caureja, klepus, vemšana, kustības atpakaļ, izsitumi. Nāve slimības nervu formā notiek 60 - 100% gadījumu.

Slimības septiskā forma sivēniem rodas pirmajos dzīves mēnešos. Slimības septiskās formas pazīmes: klepus, ausu un vēdera zilums, elpas trūkums. Vairumā gadījumu sivēni mirst 2 nedēļu laikā.

Diagnoze tiek veikta laboratorijā, diferencējot listeriozi no daudzām citām slimībām, kuru simptomu apraksti ir ļoti līdzīgi.

Listeriozes ārstēšana

Slimības ārstēšana ir efektīva tikai sākotnējā stadijā. Tiek parakstītas penicilīna un tetraciklīna grupas antibiotikas. Vienlaikus tiek veikta simptomātiska dzīvnieku ārstēšana, kas atbalsta sirds darbību un uzlabo gremošanu.

Slimību profilakse

Galvenais listeriozes profilakses pasākums ir regulāra deratizācija, kas kontrolē grauzēju skaitu un novērš slimības izraisītāja ievadīšanu. Uzliesmojuma gadījumā aizdomās turētās cūkas izolē un ārstē. Pārējie tiek vakcinēti ar sausu dzīvo vakcīnu.

Daudzas cūku slimības un to simptomi ir ļoti līdzīgi viens otram, kas ļauj cūku īpašniekam viegli sajaukt simptomus.

Cūku infekcijas slimības, kas nav bīstamas cilvēkiem, un to ārstēšana

Kaut arī šīs cūku slimības cilvēkiem nav izplatītas, slimības nodara ievērojamu ekonomisku kaitējumu, tās viegli pārnēsā no vienas cūkas uz otru un lielos attālumos pārvietojas ar apaviem un automašīnu riteņiem.

Viena no jaunajām un cūku audzēšanai ļoti bīstamajām slimībām ir Āfrikas cūku mēris.

Āfrikas cūku mēris

Šī slimība Eiropas kontinentā tika ieviesta 20. gadsimta otrajā pusē, nodarot ievērojamus zaudējumus cūku audzēšanai. Kopš tā laika ĀCM periodiski uzliesmo dažādās vietās.

Slimību izraisa DNS vīruss, kas tiek pārnests ne tikai ar slimu dzīvnieku un mājsaimniecības priekšmetu ekskrementiem, bet arī ar slikti pārstrādātiem cūkas produktiem. Vīruss labi saglabājas sālītos un kūpinātos cūkgaļas produktos. Saskaņā ar vienu no sensacionālā ĀCM uzliesmojuma Ņižņijnovgorodas apgabalā 2011. gadā oficiālajām versijām cūku slimības cēlonis mājas pagalmā bija cūku barošana ar neapstrādātiem termiskās pārtikas atkritumiem no tuvējās militārās vienības.

Papildus galda atkritumiem vīrusu var mehāniski pārnest jebkurš objekts, kas ir bijis saskarē ar slimu cūku vai no ĀCM mirušu cūku: parazīti, putni, grauzēji, cilvēki utt.

Slimības simptomi

Infekcija notiek saskarē ar slimu dzīvnieku, pa gaisu, kā arī caur konjunktīvu un bojātu ādu. Slimības inkubācijas periods ilgst no 2 līdz 6 dienām. Slimības gaita var būt hiperakūta, akūta vai hroniska. Hroniska slimības gaita ir retāk sastopama.

Ar hiperakūtu kursu ārēji slimības pazīmes netiek novērotas, lai gan tas faktiski ilgst 2 - 3 dienas. Bet cūkas mirst "no zila gaisa".

Akūtā slimības gaitā, kas ilgst 7-10 dienas, cūkām tiek paaugstināta temperatūra līdz 42 grādiem, elpas trūkums, klepus, vemšana, pakaļējo ekstremitāšu nervu bojājumi, kas izteikti kā paralīze un parēze. Ir iespējama asiņaina caureja, kaut arī aizcietējums ir biežāk sastopams. No slimu cūku deguna un acīm parādās strutaini izdalījumi. Leikocītu skaits tiek samazināts līdz 50 - 60%. Gājiens ir ļodzīgs, aste nav savīta, galva ir nolaista, aizmugurējo kāju vājums, intereses zudums par apkārtējo pasauli. Cūkas ir izslāpušas. Uz kakla, aiz ausīm, aizmugurējo kāju iekšējā pusē, uz vēdera parādās sarkanvioletas krāsas plankumi, kas, nospiežot, neizgaist. Grūtnieces sivēnmātes tiek atceltas.

Uzmanību! Daži cūku šķirnes, piemēram, vjetnamiešu, aste nemaz neritina.

Hroniska slimības gaita var ilgt no 2 līdz 10 mēnešiem.

Atkarībā no slimības gaitas cūku mirstība sasniedz 50-100%. Pārdzīvojušās cūkas kļūst par vīrusu nesējiem visa mūža garumā.

Slimību profilakse

ĀCM ir jānošķir no klasiskā cūku mēra, lai gan pašām cūkām nav atšķirību. Abos gadījumos viņus gaida kaušana.

Tā kā ĀCM ir ļoti lipīga cūku slimība, kas spēj pļaut visas cūkas, cūkas ĀCM laikā netiek ārstētas. Disfunkcionālā ekonomikā visas cūkas tiek iznīcinātas ar asiņošanas metodi un sadedzinātas. Tiek iznīcinātas arī cūkas, kas nonāk saskarē ar slimām cūkām. Visi atkritumi tiek sadedzināti, un pelni tiek aprakti bedrēs, sajaucot tos ar kaļķi.

Rajonā tiek izsludināta karantīna. 25 km rādiusā no slimības uzliesmojuma visas cūkas tiek nokautas, gaļu nosūtot pārstrādei konserviem.

Karantīna tiek atcelta tikai 40 dienas pēc pēdējā slimības gadījuma. Cūku audzēšana ir atļauta 40 dienas pēc karantīnas atcelšanas. Tomēr tā paša Ņižņijnovgorodas reģiona prakse rāda, ka pēc ĀCM viņu apkārtnē privātiem tirgotājiem kopumā labāk neriskēt ar jaunām cūkām. Veterinārā dienesta darbiniekus var pārapdrošināt.

Klasiskais cūku mēris

Ļoti lipīga cūku vīrusu slimība, ko izraisa RNS vīruss. Slimību raksturo asins saindēšanās pazīmes un plankumu parādīšanās uz ādas no zemādas asiņošanas akūtā slimības formā. Subakūtā un hroniskā slimības formā tiek novērota pneimonija un kolīts.

Slimības simptomi

Vidēji slimības inkubācijas perioda ilgums ir 5-8 dienas. Dažreiz ir gan īsāks: 3 dienas, - gan ilgstošāks: 2-3 nedēļas, - slimības ilgums. Slimības gaita ir akūta, subakūta un hroniska. Retos gadījumos slimības gaita var būt zibenīga. CSF ir piecas slimības formas:

 • septisks;
 • plaušu;
 • nervozs;
 • zarnu;
 • netipiski.

Veidlapas parādās ar dažādu slimības gaitu.

Zibenīga slimības gaitaStrauja temperatūras paaugstināšanās līdz 41-42 ° С; depresija; apetītes zudums; vemšana; sirds un asinsvadu aktivitātes pārkāpumi. Nāve iestājas 3 dienu laikā
Akūta slimības gaitaDrudzis, kas rodas 40–41 ° C temperatūrā; vājums; drebuļi; vemšana; aizcietējums, kam seko asiņaina caureja; smags izsīkums 2-3 slimības dienā; konjunktivīts; strutojošs rinīts; iespējama deguna asiņošana; centrālās nervu sistēmas bojājums, kas izteikts kustību koordinācijas traucējumos; leikocītu samazināšanās asinīs; asinsizplūdumi ādā (mēra plankumi); grūtnieces dzemde tiek pārtraukta; pirms nāves ķermeņa temperatūra nokrītas līdz 35 ° C.Cūka mirst 7-10 dienas pēc klīnisko pazīmju parādīšanās
Subakūta slimības gaitaPlaušu formā elpošanas orgāni tiek ietekmēti līdz pneimonijas attīstībai; zarnu formā tiek novērota apetītes perversija, caurejas un aizcietējumu maiņa un enterokolīts. Abās formās drudzis notiek ar pārtraukumiem; parādās vājums; cūku nāve nav nekas neparasts. Atgūtās cūkas vīrusu nesēji paliek 10 mēnešus
Hroniska slimības gaitaIlgstošs ilgums: vairāk nekā 2 mēneši; smags kuņģa un zarnu trakta bojājums; strutojoša pneimonija un pleirīts; ievērojama attīstības atpalicība. Nāve notiek 30-60% gadījumu
Svarīgs! Ar akūtu un zibens ātru slimības gaitu dominē mēra nervu formas pazīmes: trīce, epilepsijas lēkmes, nesaskaņotas kustības, nomākts cūkas stāvoklis.

Slimības ārstēšana un profilakse

Diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz klīniskajām pazīmēm un laboratorijas testiem. Klasiskais cūku mēris ir jānošķir no daudzām citām slimībām, ieskaitot ĀCM, Aujeski slimību, erysipelas, pasterelozi, salmonelozi un citas.

Svarīgs! Karantīnas nepieciešamība un cūku ar līdzīgiem simptomiem slimību ārstēšanas metode jānosaka veterinārārstam, pamatojoties uz klīnisko ainu un laboratorijas testiem.

Ko neviens faktiski nedara, tāpēc, piemēram, cūku saindēšanos ar sāli var sajaukt ar mēri.

Slimības ārstēšana nav izstrādāta, slimas cūkas tiek nokautas. Viņi stingri kontrolē iegādāto jauno dzīvnieku ganāmpulku, lai izslēgtu cūku mēra iekļūšanu plaukstošā saimniecībā. Izmantojot lopkautuvju atkritumus barības novietnēs, atkritumi tiek droši dezinficēti.

Kad parādās mēris, saimniecība tiek ievietota karantīnā un dezinficēta. Karantīna tiek atcelta 40 dienas pēc pēdējās slimo cūku nāves vai nokaušanas.

Cūku enzootiskais encefalomielīts

Vienkāršāks nosaukums: Tašena slimība. Šī slimība rada ievērojamu ekonomisku kaitējumu, jo līdz 95% no cūkām mirst. Slimība izpaužas kā ekstremitāšu paralīze un parēze, vispārējs nervu traucējums. Izraisītājs ir RNS saturošs vīruss. Slimība ir izplatīta visā Eiropas kontinentā.

Galvenais slimības izplatīšanās veids ir slimu dzīvnieku cietie izkārnījumi. Turklāt vīruss var izzust un atkal parādīties, izraisot vēl vienu slimības uzliesmojumu. Vīrusa ieviešanas ceļi nav identificēti. Tiek uzskatīts, ka slimība parādās pēc tam, kad privātīpašnieki nokauj vīrusu pārnēsājošas cūkas savās viensētās. Tā kā šādā kaušanā sanitārās prasības parasti netiek ievērotas, vīruss iekļūst augsnē, kur tas var palikt aktīvs ilgu laiku.

Tešena slimība (cūku enzootiskais encefalomielīts)

Slimības simptomi

Tešenas slimības inkubācijas periods ir no 9 līdz 35 dienām. Slimību raksturo spilgtas nervu sistēmas bojājuma pazīmes, kas izraisa encefalītu.

Slimībai ir 4 kursu veidi.

Ar hiperakūtu slimības gaitu tiek novērota ļoti strauja paralīzes attīstība, kurā cūkas vairs nevar staigāt un gulēt tikai uz sāniem. Dzīvnieku nāve notiek 2 dienas pēc slimības simptomu parādīšanās.

Akūtā slimības gaita sākas ar klibumu aizmugurējās ekstremitātēs, kas ātri pārvēršas parēzē. Pārvietojoties, cūkas sakrālā daļa šūpojas uz sāniem. Cūkas bieži krīt, un pēc vairākiem kritieniem tās vairs nevar piecelties. Dzīvniekiem rodas satraukts stāvoklis un paaugstināta ādas sāpju jutība. Cūkas cenšoties noturēties uz kājām, cūkas pieliecas pie atbalsta. Apetīte tiek saglabāta. Pēc 1-2 dienām no slimības sākuma attīstās pilnīga paralīze. Dzīvnieks mirst no nosmakšanas elpošanas centra paralīzes rezultātā.

Subakūtā slimības gaitā CNS bojājuma pazīmes nav tik izteiktas, un hroniskā gaitā daudzas cūkas atveseļojas, bet CNS bojājumi paliek: encefalīts, klibums, lēnām regresējoša paralīze. Daudzas cūkas mirst no pneimonijas, kas attīstās kā slimības komplikācija.

Diagnozējot Tešenas slimību, ir jānošķir ne tikai no citām infekcijas slimībām, bet arī no tādām neinfekciozām cūku slimībām kā A un D-avitaminoze un saindēšanās, ieskaitot galda sāli.

Slimību profilakse

Tie novērš vīrusa ieviešanu, veidojot cūku ganāmpulku tikai no drošām fermām un obligāti karantīnā ievietojot jaunas cūkas. Kad rodas kāda slimība, visas cūkas tiek nokautas un pārstrādātas konservos. Karantīna tiek noņemta 40 dienas pēc pēdējās slimas cūkas nāves vai nokaušanas un dezinfekcijas.

Tešena slimības ārstēšana nav izstrādāta.

Cūku helmintioze, bīstama cilvēkiem

No visiem tārpiem, ar kuriem var inficēties cūkas, divi ir visbīstamākie cilvēkiem: cūkgaļas lentenis vai cūkgaļas lentenis un trihinellas.

Cūkgaļas lentenis

Lentenis, kura galvenā saimniece ir cilvēki. Lenteņu olas kopā ar cilvēka izkārnījumiem nonāk ārējā vidē, kur tās var apēst cūka. Cūkas zarnās no olām parādās kāpuri, no kuriem daži iekļūst cūkas muskuļos un tur pārvēršas par somu - apaļu embriju.

Cilvēka infekcija rodas, ēdot slikti grauzdētu cūkgaļu. Ja somi nonāk cilvēka ķermenī, no tā rodas pieaugušie tārpi, kas turpina reprodukcijas ciklu. Kad lenteņu olšūnas nonāk cilvēka ķermenī, cilvēka stadijā iet Finn stadija, kas var izraisīt nāvi.

Trihineloze

Trihinellas ir mazs nematode, kas attīstās viena saimnieka ķermenī. Visēdāji un plēsēji, arī cilvēki, ir inficēti ar parazītu. Cilvēkiem tas notiek, ēdot slikti grauzdētu cūkgaļu vai lāča gaļu.

Trihinellu kāpuri ir ļoti izturīgi un nemirst, kad gaļa ir nedaudz sālīta un kūpināta. Viņi ilgstoši var turpināties pūstošā gaļā, kas rada priekšnoteikumus kāda tracinātāja inficēšanai ar Trihinellām.

Vienkāršota cūku trihinellu infekcijas shēma: cūka ir visēdājs dzīvnieks, tāpēc, atradusi beigtu peli, žurku, vāveri vai citu plēsonīga vai visēdāja dzīvnieka līķi, cūka apēdīs miesu. Ja līķis bija inficēts ar trihinellām, tad, nonākot cūkas zarnās, trihinellas izmet dzīvos kāpurus daudzumā līdz 2100 gabaliem. Kāpuri ar asinīm iekļūst cūkas šķērssvītrotajos muskuļos un tur kucējas.

Tālāk viņi spārnos gaida, kad cits dzīvnieks apēd cūku.

Komentēt! Ar trihinellām inficēta cūka ražo veselīgus sivēnus, jo trihinellas nevar šķērsot placentu pat ar jaunu infekciju.

Pēc slimas cūkas nokaušanas un slikti pārstrādātas gaļas izmantošanas cilvēku uzturā trihinellu Finna iznāk no apturētas animācijas un izmet tās 2000 kāpurus, kas jau atrodas cilvēka ķermenī. Kāpuri iekļūst cilvēka muskuļos un kucē cilvēka ķermenī. Nāvējoša kāpuru deva: 5 gabali uz kilogramu cilvēka svara.

Komentēt! Tīrā cūku taukā Trichinella nav, un speķi ar gaļas vēnām var inficēt ar parazītu.

Slimību profilakses pasākumi

No šīs slimības nav izārstēts. Cūkas, kas cieš no trihinelozes, tiek nokautas un iznīcinātas. Fermas tuvumā viņi veic klaiņojošu dzīvnieku deratizāciju un iznīcināšanu. Neļaujiet cūkām klaiņot pa teritoriju bez uzraudzības.

Slimību profilakses nolūkā labāk ir nepirkt cūkgaļu nezināmās vietās.

Svarīgs! Helmintu invāzijas profilaksei cūkas tiek attārpotas ik pēc 4 mēnešiem.

Cūku ārstēšana pret tārpiem

Cūku invazīvas ādas slimības, simptomi un ārstēšana

Cūku, un ne tikai cūku, ādas slimības ir lipīgas, izņemot ādas alerģiskas izpausmes.Jebkuru cūku ādas slimību izraisa vai nu sēnīte, vai mikroskopiskas ērces. Ja šo divu iemeslu nav, tad ādas deformācija ir iekšējas slimības simptoms.

Mikozes, ko tautā visus sauc par ķērpjiem vairumā, ir sēnīšu slimības, pret kurām ir uzņēmīgi visi zīdītāji.

Trichophytosis vai cirpējēdes cūkām izpaužas kā apaļi vai iegareni zvīņaini sarkani plankumi. Grauzēji izplata trichophytosis un ādas parazīti.

Microsporia raksturo matu lūzums vairāku milimetru attālumā virs ādas un blaugznas klātbūtne uz bojājuma virsmas.

Cūkām mikrosporija parasti sākas uz ausīm kā oranži brūni plankumi. Pakāpeniski infekcijas vietā izveidojas bieza garoza, un sēne izplatās gar muguru.

Sēnīšu veidu nosaka laboratorijā, bet visu veidu sēnīšu ārstēšana ir ļoti līdzīga. Pretsēnīšu ziedes un zāles lieto saskaņā ar veterinārārsta noteikto shēmu.

Cits cūku ādas invāzijas variants ir kašķa ērce, kas izraisa sarkoptisko kašķi.

Sarkoptiskā kode

Slimību izraisa mikroskopiska ērce, kas dzīvo ādas epidermā. Slimie dzīvnieki ir slimības avots. Ērci var pārnēsāt mehāniski uz apģērba vai aprīkojuma, kā arī ar mušām, grauzējiem, blusām.

Svarīgs! Persona ir uzņēmīga pret sarkoptiku.

Cūkām sarkoptiskās kašķis var būt divās formās: ausīs un visā ķermenī.

2 dienas pēc inficēšanās skartajos apgabalos parādās papulas, kas saskrāpējot plīst. Āda atslāņojas, sariņi izkrīt, veidojas garozas, plaisas un krokas. Cūkām ir smags nieze, īpaši naktī. Niezes dēļ cūkas ir nervozas, nevar ēst un iestājas izsīkums. Ja netiek veikti nekādi pasākumi ārstēšanai, cūka mirst gadu pēc inficēšanās.

Slimības ārstēšana

Sarkoptiskās kašķu ārstēšanai saskaņā ar instrukcijām tiek izmantotas ārējas zāles pret ērcēm un ivomek vai aversect injekcijas pret ērcēm. Lai novērstu slimību, ērces tiek iznīcinātas apkārtnē.

Cūku neinfekcijas slimības

Neinfekcijas slimības ir:

 • trauma;
 • iedzimtas patoloģijas;
 • avitaminoze;
 • saindēšanās;
 • dzemdniecības un ginekoloģiskās patoloģijas;
 • iekšējas slimības, ko izraisa neinfekciozi cēloņi.

Visas šīs slimības ir kopīgas visām zīdītāju sugām. Sakarā ar cūku saindēšanās ar sāli līdzību ar ļoti bīstamiem mēra veidiem, tas jāapspriež atsevišķi.

Cūku saindēšanās ar sāli

Slimība rodas, ja cūkām tiek uzlikts pārāk daudz sāls pārtikas atkritumos no ēdnīcām vai cūkas baro ar liellopu barības maisījumiem.

Uzmanību! Nāvējošā sāls deva cūkai ir 1,5-2 g / kg.

Slimības simptomi

Saindēšanās pazīmes parādās laika posmā no 12 līdz 24 stundām pēc cūkas sāls ēšanas. Cūku saindēšanos raksturo slāpes, bagātīga siekalošanās, muskuļu trīce, drudzis un ātra elpošana. Gājiens ir ļodzīgs, cūka uzņem klaiņojoša suņa pozu. Ir satraukuma posms. Skolēni ir paplašināti, āda ir zilgana vai apsārtusi. Uztraukums dod vietu apspiešanai. Rīkles parēzes dēļ cūkas nevar ēst un dzert. Ir iespējama vemšana un caureja, dažreiz ar asinīm. Pulss ir vājš, ātrs. Pirms nāves cūkas nonāk komā.

Slimības ārstēšana

Liela ūdens daudzuma infūzija caur cauruli. Intravenozs 10% kalcija hlorīda šķīdums ar ātrumu 1 mg / kg ķermeņa svara. Intravenozs glikozes šķīdums 40%. Intramuskulāri kalcija glikonāts 20-30 ml.

Uzmanību! Nekādā gadījumā 40% glikozes nedrīkst injicēt intramuskulāri. Šāda injekcija noved pie audu nekrozes injekcijas vietā.

Secinājums

Pēc veterinārmedicīnas rokasgrāmatas izlasīšanas jūs varat nobīties, lai uzzinātu, cik daudz slimību var saslimt ar mājas cūku. Bet pieredzējušu cūku audzētāju prakse rāda, ka patiesībā cūkas nav tik uzņēmīgas pret dažādām slimībām, ja to audzēšanas apgabalā nav šo slimību.Ja apgabals atrodas karantīnā, tad vasaras iedzīvotājam, kurš vēlas iegūt cūku, paziņos vietējais veterinārārsts. Tāpēc, izņemot ļoti mazu sivēnu nāvi ar infekciju nesaistītu iemeslu dēļ, cūkām ir laba izdzīvošana un augsta atdeve no patērētās barības.

Komentāri (1)
 1. Pirmkārt, uz ausīm parādījās apsārtums, pēc tam uz ķermeņa parādījās kreveles un tumši plankumi, kas tas ir un kā to ārstēt

  14.07.2014 plkst.04: 07
  Aleksandrs
Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība