Cūku (cūku) kastrācija pašiem

Sivēnu sterilizācija ir nepieciešama procedūra, audzējot cūkas gaļai. Operāciju uzskata par nesarežģītu, un to bieži veic pats sivēnmātes īpašnieks. Ja jūs kastrējat sevi bez nepieciešamajām prasmēm, ir viegli kļūdīties un kaitēt sivēnam.

Kāpēc kastrēt cūkas un sivēnus

Privātīpašniekam būtu vieglāk atstāt sivēnus nepieslogotus un neuztraukties par komplikācijām kastrācijas laikā. Patiesībā sivēnu kā kuili var atstāt tikai tad, ja šis sivēns paredzēts vaislai. Pārējos sivēnus ir ekonomiski izdevīgāk kastrēt.

Kastrēta cūka ir mierīgāka, labāk pieņemas svarā, un tās gaļai nav specifiskas nepatīkamas smakas. Attiecībā uz jauncūkām netiek veiktas nekādas darbības, pat ja mātītes ir paredzētas arī kaušanai. Cūkgaļa nesmaržo. No sivēnmātes atņemt reprodukcijas iespēju ir neloģiski.

Kādā vecumā sivēnus kastrē

Sivēni tiek kastrēti vecumā no 10 dienām līdz bezgalībai. Galvenā prasība ir ne vēlāk kā 1,5 mēnešus pirms kaušanas. Parasti sivēnus kastrē 10-45 dienu vecumā. Bet, jo jaunāks sivēns, jo vieglāk viņam tiks veikta operācija. Mazos cūkas ir vieglāk turēt; ar noteiktu prasmi viens cilvēks var tikt ar tām galā. Sivēnus viena mēneša vecumā vienai personai jau ir grūti salabot, un ar 2 mēnešu vecumu grūtības var rasties, piesaistot asistentu.

Vai ir iespējams kastrēt pieaugušu kuili

Ja kuilis ir pieaudzis līdz pieaugušam stāvoklim, tad to izmanto kā ražotāju. Lielu kuiļu kastrācija tiek veikta pēc nokaušanas un 1,5-2 mēnešus pirms kaušanas. Vecāki dzīvnieki labi nepieļauj kopšanu. Pieaugušiem kuiļiem ir grūti arī atdalīt apvalku no sēklinieka ādas. Bet, tā kā kuilis ir paredzēts nokaušanai, maz cilvēku rūpējas par to, cik labi viņš tiks galā ar operāciju. Ja rodas komplikācijas, mežacūka tiks nokauta pirms noteiktā grafika.

Datumi

Galvenā kastrācijas problēma ir mušas, kas var dēt olas brūcēs. Lauksaimniecības kompleksos šie kukaiņi atbrīvojas no mušām "pa ceļam". Privātajā tirgotājā mušas blakus dzīvniekiem ir neizbēgamas. Ideālā gadījumā sivēnus aukstajā sezonā vajadzētu kastrēt mājās. Bet cūka tiek zīdīta 2 reizes gadā. Viena no atnešanās vietām noteikti iekritīs siltajās dienās. Tā kā sivēnus labāk ir savaldīt agrā vecumā, tad kastrācija būs jāveic, neskatoties uz sezonu.

Kastrācijas metodes

Sivēnu kastrāciju veic ar atvērtām un slēgtām metodēm un tikai ar asiņainu metodi, tas ir, pilnībā noņemot sēkliniekus. Tas ir saistīts ar cūku anatomiju. Kamēr citiem mājdzīvniekiem sēklinieki ir ārpus vēdera sēkliniekos, sēžamvietas ir ķermeņa iekšienē. Jauniem sivēniem sēklinieki nav pat redzami no ārpuses. Gados vecākiem kuiļiem, atkarībā no šķirnes, sēklinieki var izvirzīties uz pusēm uz āru.

Bet pat vecā kuilī kastrāciju nevar veikt ar citu metodi, izņemot asiņainu.

Cūkām ir vēlama slēgta kastrācija, jo tām bieži ir palielināts cirkšņa kanāls.Kad sēklinieki tiek noņemti ar atklātu metodi, iekšējie orgāni var izkrist caur kastrācijas brūcēm.

Sterilizācijas metodes izvēle ir atkarīga no īpašnieka vai veterinārārsta izvēles. No novērotāja viedokļa starp tiem gandrīz nav atšķirību. Kad tas ir aizvērts, sēklinieku noņem kopā ar kopējo maksts membrānu, tas ir, sēklinieks ir "aizvērts". Atverot, tiek sagriezta arī maksts membrāna, tas ir, sēklinieks tiek “atvērts”. Šajā gadījumā noņem tikai sēklinieku. Maksts membrāna paliek sēkliniekos.

Svarīgs! Vienīgā aktīvā iespēja mežacūku kastrēšanai bez asinīm ir ķīmiska.

Kopumā ir tikai 2 bezkastrācijas veidi: ķīmiska un asins plūsmas saspiešana sēkliniekos. Pēdējo šodien sauc par elastāciju pēc īpašu gredzenu un četrpunktu knaibles izstrādes. Bet agrāk tiem pašiem mērķiem tika izmantota ligatūra, kas tika uzlikta ar īpašu kastrācijas mezglu uz sēklinieku maisiņa starp sēkliniekiem un vēderu.

Dzīvnieka sagatavošana kastrācijai

Sivēni pirms kastrācijas netiek baroti 24 stundas, lai iztukšotu zarnas un izvairītos no uzpūšanās vai nosmakšanas ar vemšanu. Tūlīt pirms kastrācijas dzīvniekus izlaiž pastaigā, lai iztukšotu urīnpūsli un zarnas.

Sterilizējot jaunus sivēnus, sāpju mazināšana parasti netiek veikta vai tiek veikta pēc operācijas. Pēdējā gadījumā tā nav anestēzija, bet pretsāpju līdzekļu injekcija, kas mazina sāpes.

Sterilizējot vecos kuiļus, būs nepieciešama anestēzija. Cūkas ir ļoti spēcīgi un diezgan agresīvi dzīvnieki. Tas jo īpaši attiecas uz mežacūkām.

Gatavojoties operācijai, augšējo žokli ar virves cilpu nostiprina lielu kuili. Virve ir piestiprināta pie stieņa, gredzena vai kaut kā cita, bet grīdas līmenī.

Svarīgs! Virvei jābūt stiprai.

Kastrāciju veic guļus vai stāvus stāvoklī. Lai izvairītos no nevajadzīgas agresijas, pirms vietējās anestēzijas intramuskulāri injicē neiroleptisku līdzekli. Visbiežāk tas ir hlorpromazīns.

Kastrējot guļus stāvoklī, tiek izmantota nātrija tiopentāla intratestikulārā anestēzija. Ja kastrāciju veic uz stāvoša kuiļa, tad katra sēklinieka biezumā injicē 10 ml 3% novokaīna.

Instrumentu un materiālu sagatavošana

10 - 14 dienu vecu sivēnu kastrācijai būs nepieciešami īpaši kombinēti knaibles ar iebūvētu asmeni. Jūs varat iztikt bez tiem, bet knaibles ir daudz ērtākas un neļauj jums veikt iegriezumu vairāk nekā nepieciešams. Papildus knaiblēm jums būs nepieciešamas 2 šļirces: ar pretsāpju līdzekli un antibiotiku. Kastrāciju veic slēgtā veidā, taču sivēna lieluma dēļ spermatozo vadu nepieliek pat ar ligatūru.

Vecākiem sivēniem šīs knaibles vairs nedarbosies. Jo vecāka ir cūka, jo biezāka ir āda. Izņemot pārāk mazu griezumu, kombinētie knaibles vairs nevarēs caurdurt ādu.

Vecāku sivēnu atšķiršanai jums būs nepieciešams:

 • skalpeļa / skuvekļa asmens;
 • ķirurģiska adata;
 • ligatūras materiāls;
 • ķirurģiskas knaibles, Zandas knaibles vai emasculator.

Ar pēdējo jums jābūt uzmanīgam, jo ​​tas sagriež spermas vadu. Sivēnu kastrācijas šķēres izmanto tikai pēc sasiešanas, pretējā gadījumā var sākties asiņošana. Jaunu dzīvnieku skava bieži tiek izmantota ligatūras vietā. Smilšu knaibles tiek izmantotas pieaugušo kuiļu kastrēšanai.

Visi instrumenti ir sterilizēti. Tā kā mājās parasti nav autoklāva, viņi pusstundu izmanto "vārošus" metāla instrumentus vai "skalo" antiseptiskos šķīdumos. Ligatūru ņem vai nu sterilu, vai arī pirms lietošanas to apstrādā ar dezinfekcijas līdzekļiem:

 • hlorheksidīns;
 • furacilīna šķīdums;
 • kālija permanganāts;
 • ūdeņraža peroksīds.

Ligatūrai var izmantot gandrīz jebkuru stipru pavedienu. Tas var būt zīds, ketguts, pat neilons.

Svarīgs! Katgutu nevar sterilizēt ūdeņraža peroksīdā.

Šī viela apēd organisko vielu, un no mazo atgremotāju tievās zarnas sienas tiek izgatavots ketguts.Bet ketguta plus ir tas, ka tas izšķīst ķermeņa iekšienē, neradot noputēšanas briesmas.

Pļaujot diezgan lielus sivēnus atsevišķi, ir ērti izmantot kastrācijas pildspalvu. Pirms lietošanas to arī dezinficē. Ja mašīnas nav, tās funkcijas veic palīgs.

Kā pareizi sterilizēt sivēnus

Mājās sivēnus var pareizi kastrēt tikai divos veidos: "uz klints" un "uz ligatūras". Zīdīšanas perioda beigās sivēnus kastrē "uz klints". Šajā gadījumā biežāk tiek izmantota atvērta metode. Vecāka gadagājuma sivēnus kastrē uz ligatūras, un šeit ir iespējamas gan atvērtas, gan slēgtas metodes.

Sivēnu kastrācijas atvērtās un slēgtās metodes atšķiras ar to, ka vispirms tiek noņemts tikai sēklinieks, atstājot kopējo maksts membrānu. Kad tas ir aizvērts, nogrieziet visu, kas "izlēca no sēklinieku maisiņa".

Svarīgs! Ja nav pieredzes, jūs varat sagriezt sēklinieka ādu vairāk nekā nepieciešams.

Šajā gadījumā griezums būs jāapmontē. Ja iegriezumi ir pārāk lieli, pastāv risks, ka caur brūci izkritīs cirkšņa trūce vai iekšas.

Ar jebkuru metodi sivēnus piestiprina aizmugurē vai kreisajā pusē, apvienojot visas 4 kājas. Cūku ir atļauts turēt otrādi.

Slēgta metode

Slēgto metodi izmanto kastrācijai "uz ligatūras". Ar skalpeli vai asmeni uzmanīgi sagriež ādu uz sēklinieku maisiņa paralēli "mediānas" šuvei. Turklāt fasciju un muskulokutānu membrānu sagriež, nepieskaroties kopējai maksts membrānai. Sēklinieku noņem no brūces, aizver maksts membrāna.

Sēklinieku izvelk, līdz parādās spermatiskās auklas atšķaidītā daļa. Sēklinieku maisiņa malas tiek piespiestas atpakaļ cirkšņa gredzenam, un spermatiskajai auklai tiek uzlikta saite. Pēc tam aukla tiek sagriezta starp ligatūru un sēklinieku. Attālums no saites līdz griezumam ir 2 cm.

Atklāts veids

Sivēnus kastrē ar atvērto metodi "uz ligatūras" un "uz klints". "Uz ligatūras" kastrēja gandrīz tāpat kā ar slēgto metodi, bet noņem tikai sēklinieku, sagriežot arī maksts membrānu un atstājot to vēdera dobumā. Pēc maksts maksts membrānas sēklinieku no tā atdala un ar kastrācijas mezglu uz spermas auklas plānās daļas tiek sasieta ligatūra. Tad to sagriež 2 cm attālumā no ligatūras un starp sēklinieku un mezglu.

Kastrācija "pēkšņi"

To lieto tikai ar atklātu sivēnu kastrācijas metodi. Par sēklinieku maisiņu tiek izdarīts griezums paralēli "šuvei" un 1-1,5 cm attālumā no tā. Iegriezumu veic no muguras līdz vēderam un visā sēklinieka garumā. Maksts membrāna tiek atvērta vai nu vienlaikus ar ādas iegriezumu, vai atsevišķi. Sēklinieks ir atdalīts no čaumalas. Ja nepieciešams, izmantojiet skalpeli vai šķēres.

Hemostatiskie knaibles tiek novietoti uz spermatozo vadu, turot to ar kreiso roku. Pincetes tiek novietotas pēc iespējas tuvāk cirkšņa kanālam. Spermatozo auklu satver ar labo roku un ar ātru rāvienu nogriež pie knaiblēm. Pēc tam pinceti var noņemt. Brūce ir piepildīta ar antiseptisku līdzekli.

Ļoti zemniecisks veids, kā kastrēt sivēnus "uz klints" zemāk esošajā video. Metode nav bez asinīm, kā apgalvo videoklipa īpašnieks. Viņš ir regulāri asiņains. Vienkārši cilvēks sajauc bezasinis, tas ir, bez operācijas un asiņainas kastrācijas metodes.

Sivēniem ar šo kastrācijas metodi ir liels asiņošanas risks, jo asinsvads, kas piegādā sēklinieku, parasti netika saspiests. Tas tika vienkārši savīti vairākas reizes.

Ķīmiska metode

Ķīmiska ķepu kastrācija joprojām ir eksotiska metode, kurai uzticas maz cilvēku. Kastrāciju veic, injicējot narkotiku Improvac. Zāles tika izstrādātas 1998. gadā Austrālijā. Tas arī pirmo reizi nonāca pārdošanā. Zāles darbība ir balstīta uz testosterona ražošanas nomākšanu sēkliniekos. Vepriem, kuri saņēma Improvac, sēklinieku ir mazāk nekā nekastrētiem.

Improvac injekcija jāveic divas reizes ar vismaz 4 nedēļu intervālu. Improvac injicēšana ir atļauta no 2 mēnešiem.Pēdējā injekcija tiek veikta vismaz 5 nedēļas pirms kaušanas. Zāles izmaksas ir aptuveni 8 tūkstoši rubļu. Pudele ir paredzēta 50 devām. Vienas devas tilpums ir 2 ml.

Elastēšana

Sivēni vispār netiek kastrēti ar elastomēra palīdzību. Viņiem ir atšķirīga sēklinieka struktūra, un sēklinieki atrodas vēdera dobumā. Elastomērs izskatās kā četrstaru knaibles ar izliektiem galiem. Uz slēgtajām knaiblēm tiek uzlikts stingrs gumijas gredzens, un, saspiežot rokturi, viņi to izstiepj. Kapšelis ar sēkliniekiem ir vītņots elastīgās joslas iekšpusē tā, lai sēklinieki būtu pilnībā gredzena iekšpusē. Tad knaibles rokturi tiek atbrīvoti, un gumija uzmanīgi tiek noņemta no knaibles galiem. Uzdevums: izspiest asins plūsmu pāri sēkliniekiem.

Līdzīgu funkciju veic sašūšanas ligatūra, kas arī sēklu virves velk kopā ar sēklinieka ādu pāri sēkliniekiem. Stingri sakot, šāda veida kastrāciju varēja veikt pat ar vienkāršu auklu, taču ir nepieciešama garantija, ka, sēkliniekiem mirstot un mumificējoties, aukla nepārvietosies.

Šajā ziņā gumijas gredzenam ir priekšrocība: tā iekšējais diametrs ir 5-7 mm. Novietojot virs sēklinieku maisiņa, gumija vispirms tiks izstiepta. Vēlāk, kad sēklinieki izžūs, gredzens samazināsies. Galu galā sēklinieki nokritīs kopā ar sēklinieku maisiņu.

Bet, tā kā sēklinieki sivēnos atrodas atšķirīgi, šī metode viņiem neder. Tas nav piemērots pat pieauguša kuiļa kastrācijai, kura sēklinieki pa pusei ir izvirzīti no vēdera dobuma. Elastēšanu parasti var veikt tikai dažām dzīvnieku sugām:

 • kazas;
 • auni;
 • gobiji.

Pat kumeļiem ir grūti pievilkt sēklinieku maisiņu tik tālu, lai nepieskartos neko, izņemot spermatozo auklu. Ņemot vērā maksimālo diametru, līdz kuram var izstiept mājsaimniecības elastomēra gredzenu, buļļi arī ir apšaubāmi. Varbūt jaunākais. Tāpēc buļļu bezasins metode ir līgava ar knaiblēm vai speciālu buļļiem paredzētu elastatoru, kas darbojas savādāk nekā mājsaimniecībā.

Sivēnu kopšana pēc kastrācijas

Pēc sēklinieku noņemšanas ievieto antiseptiskas ziedes vai pulverus. Bieži lieto streptomicīnu un jodoformu. Ārpusē sivēnu brūces ārstē ar antibakteriāliem līdzekļiem. Ērti ir lietot veterināros antibiotiku aerosolus.

Sivēnus novieto uz tīras pakaišiem, un dziedināšanas gaita tiek novērota vairākas dienas. Ja operācija bija neveiksmīga, brūce sāka pūžņot, cūkai injicē antibiotiku un izsauc veterinārārstu, lai atvērtu dobumu ar strutām. Ja jums nav pieejams veterinārārsts, varat mēģināt pats to atvērt. Sivēnam vairs ir vienalga: ja neatvērsi, tas noteikti nomirs; ja tas tiek atvērts, tam ir izdzīvošanas iespējas.

Kā kastrēt lielu kuili

Ja nepieciešams kastrēt pieaugušu kuili, labāk tam uzaicināt veterinārārstu. Ja kuilis joprojām ir jauns, tad kastrācijas nepieciešamību parasti izraisa tā pārmērīgā agresivitāte. Nobriedis kuilis ražotājs arī nebūs sajūsmā par īpašnieka ideju atņemt viņam reprodukcijas spējas. Lielie kuili tiek kastrēti galvenokārt ar sedatīviem līdzekļiem. Dažreiz ir grūti aprēķināt devu. Dažos gadījumos zāles, gluži pretēji, izraisa satraukumu un agresiju.

Ir vēl viena grūtība: pieaugušiem mežacūkām ir grūti slēgtā veidā atdalīt maksts membrānu no sēklinieka ādas kastrācijas laikā. Bet ar vecākiem dzīvniekiem vēlams atvērt. Plus pieauguša kuiļa kastrācija - ir grūti kļūdīties ar griezuma garumu.

Darbības tehnika

Kad anestēzija ir efektīva, sēklinieku satver ar kreiso roku un sēklinieka ādu sagriež kopā ar maksts membrānu. Iekšējo maksts saiti ir viegli saplēst, un tā tiek saplēsta ar pirkstiem. Spermas aukla tiek atdalīta, un tās plānajai daļai tiek uzlikta stipra zīda diega vai ketguta Nr. 8-10 ligatūra. Ir iespējamas citas iespējas:

 • 2 cm attālumā no ligatūras virvi sagriež ar šķērēm;
 • tādā pašā attālumā uz auklas tiek uzliktas knaibles, un sēklinieks tiek atskrūvēts.

Kastrācijas brūces ārstē ar antiseptiskām zālēm. Ja kuiļa sēklinieki bija ļoti lieli, ieteicams ievainot brūces. Šujiet griezumus ar sintētisko diegu, izveidojot cilpas šuves. Katrai šuvei viens pavediens. Visbiežāk tiek veikti 3 šuves. Visas 4 brūces malas vienlaikus ir sašūtas ar diegiem. Sākumā tie nav saistīti. Pēc sašūšanas pavedienus velk, apvienojot brūču malas. Abās brūces dobumos injicē antibiotiku vai sulfanilamīda suspensiju, izmantojot garu galu pie flakona. Tālāk valdziņi tiek savilkti kopā un pavedieni ir sasieti.

Secinājums

Sivēnu sterilizācija ir vienkārša darbība, kuru mežacūkas viegli panes. Bet ieteicams to izdarīt pēc iespējas agrāk. Jo vēlāk cūka tiek kastrēta, jo vairāk ir komplikāciju iespējamība pēc operācijas.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība