Caureja sivēniem un cūkām: cēloņi un ārstēšana

Cūku audzēšana ir ienesīgs, bet apgrūtinošs bizness. Jauno dzīvnieku un pieaugušo veselība ir nepārtraukti jāuzrauga, jo šie dzīvnieki ir pakļauti dažādām slimībām. Bieža problēma, ar kuru saskaras lauksaimnieki, ir sivēnu un pieaugušo cūku caureja.

Nenovērtējiet par zemu tādu slimību kā caureja, jo tas var izraisīt dzīvnieka nāvi. Parasti fermā visas cūkas tiek turētas kopējā telpā - tādēļ mājlopu nāve no caurejas var kļūt masīva.

Iespējamie sivēnu un pieaugušo cūku caurejas cēloņi

Caureja ir bieža, vaļīga zarnu kustība, kas var būt patstāvīgs stāvoklis vai simptoms, kas norāda uz nopietnākām veselības problēmām. Pirms sākt caurejas ārstēšanu cūkām, jums vajadzētu uzzināt šīs slimības cēloni.

Caureju dažāda vecuma cūkām var izraisīt šādi faktori:

 1. Cūku turēšanas apstākļi neatbilst sanitārajiem standartiem. Ja kūtī ir par aukstu, pieaugušo un vēl jo vairāk mazo sivēnu imunitāte ātri samazinās. Tas noved pie tā, ka cūku ķermeni uzbrūk dažādas infekcijas, ieskaitot zarnu. Reti vai nekvalitatīvi kūts tīrīšana var izraisīt arī caureju sivēniem. Patiešām, tikai dažu stundu laikā sienā, kas nokrāsots ar cūku izkārnījumiem, attīstās miljons baktēriju un bīstamu mikrobu. Pakaiši uz grīdas regulāri jāmaina, jo tie kļūst netīri.
 2. Nedzeramais ūdens izraisa caureju arī sivēniem un cūkām. Stingri nav ieteicams visu ganāmpulku un jo īpaši mazos sivēnus laistīt ar ūdeni no nepārbaudīta avota.
 3. Zarnu parazīti ir īpaši bīstami zīdaiņiem. Parasti sivēni staigājot inficējas ar helmintiem, tāpēc jāuzrauga tīrība ne tikai kūtī, bet arī cūkām pieejamā ielas rajonā. Cūku parazītu izraisītā caureja nav tik viegli ārstējama: helminti joprojām ir jāidentificē, un tie ļoti labi paslēpjas. Kad parastie caurejas līdzekļi nedarbojas, steidzami jāziedo sivēnu izkārnījumi, lai veiktu helmintu analīzi. Cūkas divus līdz četrus mēnešus vecas var viegli nomirt tārpu dēļ, jo parazīti ir ļoti toksiski, tie stipri saindē vājo cūkas ķermeni.
 4. Infekcijas slimības nenāk no nekurienes. Kad sivēniem, kas jaunāki par 2 mēnešiem, ir caureja, ir iespējams aizdomas par latentu mātes slimību. Cūka, kas inficējās ar infekcijas slimību vēlīnā grūtniecības laikā, inficē sivēnus pat pirms viņu dzimšanas. Tā kā mātes imunitāte netika galā ar infekciju, sivēnmātes ķermenī neizveidojās antivielas - mazuļi ir neaizsargāti pret šo slimību. Ja caurejas ārstēšana pašiem sivēniem nedarbojas, ir jārūpējas par sivēnmātes veselību vai jāatbrīvo mazuļi no mātes, jo kopā ar pienu viņi katru dienu saņem jaunu infekcijas devu.
 5. Cūkām var būt tādas pašas iekšējās slimības kā cilvēkiem. Caurejas gadījumā pieaugušam dzīvniekam vai trīs līdz četrus mēnešus veciem sivēniem var būt aizdomas par zarnu iekaisumu, aknu, žults vai kuņģa problēmām. Parasti šādas slimības var identificēt pēc izkārnījumu parādīšanās (nesagremoti pārtikas fragmenti, gļotu klātbūtne, asiņu svītras izkārnījumos, krāsas maiņa).Sivēniem, kas tikko dzimuši, laiku pa laikam ir iedzimti iekšējo orgānu defekti, kas vispirms izpaužas ar caureju. Ārstēšana šādos gadījumos nepalīdz, diemžēl.
 6. Nesabalansēta diēta cūkām izraisa arī caureju. Sivēni, kuri tiek pārslēgti tikai uz rupju pārtiku, bieži reaģē ar caureju. Gan svaigi nopļauta zāle, gan jauna pārtika gados vecākiem jauniem dzīvniekiem var izraisīt kuņģa darbības traucējumus. Neaizmirstiet, ka pieaugušām cūkām ir tendence pārēsties - jums pastāvīgi jāuzrauga "porciju" lielums. Caureja no nesabalansēta uztura nav īpaši bīstama. Parasti šāda caureja nav jāārstē - sivēna gremošana tiek normalizēta tūlīt pēc uztura korekcijas.
 7. Cūku un sivēnu saindēšanās (bakteriāla caureja) nav nekas neparasts. Cūciņas bieži ēd visu, kas atrodas zem deguna. Tāpēc zemniekam jāuztur kārtība kūtī, savlaicīgi jātīra barotavas no skābās barības un regulāri jāmaina ūdens. Saindēšanās izraisa intoksikāciju, un šis stāvoklis ir īpaši bīstams mazām cūkām - bez ārstēšanas viņi var ātri nomirt no caurejas.
 8. Toksiskās un indīgās vielas ir retākais, bet ļoti bīstamais sivēnu caurejas cēlonis. Cūkas ir ziņkārīgas, tās uzreiz nogaršo jebkuru jaunu priekšmetu. Nepieciešams pārliecināties, ka kūtī ar sivēniem vai pastaigā nav indes, mēslošanas līdzekļu, ķīmisko vielu un zāļu. Mazas cūkas var saindēt pat ar vecu krāsu, tāpēc nav ieteicams krāsot un lakot dēļus uz kūts grīdas un žoga.
Uzmanību! Saindēšanās gadījumā ar toksīniem vai sliktas kvalitātes pārtiku cūkai pēc iespējas ātrāk jādod sorbents (aktivētās vai baltās ogles, zāles Enterosgel). Zāles saistīs toksiskās vielas un droši tās izvadīs no cūkas ķermeņa.

Jums nekavējoties jāsāk ārstēt cūkas un sivēnus no caurejas, netērējot dārgo laiku. Jo ātrāk dzīvnieks saņem kompetentu palīdzību, jo vairāk izredžu lauksaimniekam nākas iziet.

Kāpēc caureja ir bīstama sivēniem un cūkām

Cūciņā ir obligāti jāārstē caureja, tā nav problēma, kas izzudīs bez pēdām. Caureja ir bīstams stāvoklis, kas dažos gadījumos var izraisīt nāvi ne tikai jauniem dzīvniekiem, bet arī visai pieaugušo cūku populācijai.

Svarīgs! Caureja nav slimība, bet tikai simptoms dažām novirzēm ķermeņa darbā. Pirms cūciņa ārstēšanas kuņģī, jums jānoskaidro tā cēlonis.

Caureja ir ļoti mānīga, jo tikai dažu stundu laikā tā var izraisīt mazas cūkas nāvi. Šis stāvoklis ir vēl bīstamāks, jo mazāka ir dzīvnieka masa: mazuļi mirst ļoti ātri. Zemniekam parasti ir vairākas dienas, lai izglābtu pieaugušo un spēcīgo cūku no caurejas.

Smaga caureja, ko pastiprina vemšana un augsts drudzis, noved pie ātras šķidruma izvadīšanas no ķermeņa. Kopā ar ūdeni sivēna ķermeni atstāj vērtīgi sāļi un minerālvielas, bez kuriem svarīgu orgānu (sirds, nervu sistēmas, smadzeņu) darbs nav iespējams.

Tieši dehidratācija kopā ar intoksikāciju izraisa cūku masveida nāvi. Caurejas ārstēšanai agrīnā stadijā jābūt vērstai uz sāls un sārma līdzsvara atjaunošanu cūkas ķermenī.

Caurejas simptomi sivēniem un cūkām

Nav grūti noteikt cūku, kas cieš no caurejas - šādi indivīdi ir uzreiz redzami ganāmpulkā. Caurejas pazīmes tiek uzskatītas par:

 1. Irdenas izkārnījumi. Veseliem sivēniem fekālijas parasti ir vidēja blīvuma. Personām ar caureju defekācija var notikt pat spontāni, jo fekālijas ir ļoti šķidras, dažreiz kā ūdens.
 2. Zarnu kustība vairāk nekā piecas reizes dienā vairs nav norma.
 3. Tas vienmēr ir slapjš zem sivēna ar caureju astes - jums burtiski jāskatās zem bērnu astēm, lai nepalaistu garām problēmu.
 4. Cūka ar caureju ātri novājinās, izskatās letarģiska, atsakās ēst vai ēd mazāk nekā parasti.Parasti caurejas dzīvnieks gulstas uz sāniem un smagi elpo.
 5. Hroniska caureja, ko izraisa nepareiza gremošanas sistēmas darbība, izraisa cūkas izsīkumu, strauju dzīvnieka svara samazināšanos. Slimas cūkas sivēns ir bāls, āda ir netīra un nevīžīga.

Brīdinājums! Pat nelielām izmaiņām mazu cūku uzvedībā vajadzētu brīdināt lauksaimnieku. Galu galā caureja sivēniem līdz 2 mēnešiem bieži beidzas ar nāvi tieši savlaicīgi vai nepareizi sniegtas palīdzības dēļ.

Jaundzimušie sivēni nomoka: iemesli un kā rīkoties

Arī zīdītājcūkas, kas barojas tikai ar mātes pienu, var apvainot. Turklāt praksē tas notiek diezgan bieži. Lauksaimnieku vidū ir pat tāds teiciens: "Lai izvairītos no nepatikšanām, bieži skatieties uz leju cūku asti." Ir skaidrs, ka šādos gadījumos caurejas cēlonis ir sivēnmātes stāvoklis.

Jaundzimušie sivēni un mazuļi, kas jaunāki par vienu mēnesi, var nomākt tādu faktoru dēļ kā:

 • sivēnmātes mastīts, kam dažreiz nav ārēju pazīmju;
 • medības, kas sākās cūkā 7.-10. dienā pēc atnešanās, palielina mātes nervozitāti, liek viņai klīst pa kūts, rakt sienu, mazāk gulēt, noved pie piena daudzuma samazināšanās un tauku satura samazināšanās;
 • cūkas piena trūkums vai nepietiekams uzturs;
 • sivēnmātes pārbarošana var izraisīt arī caureju sivēniem;
 • pat zema kūts temperatūra var ietekmēt sivēnmātes veselību un izraisīt caureju jaundzimušajiem sivēniem.

Caurejas ārstēšana sivēnu sivēniem dažkārt samazinās sivēnmātes stāvokļa normalizēšanu. Kūtī grīda ir pārklāta ar biezu sausā siena paklāju, telpas papildu apsildīšanai tiek ieslēgta lampa. Zemniekam jāuzrauga atļautās cūkas barības kvalitāte un daudzums, jāpievērš uzmanība mātes stāvoklim un viņas veselībai.

Mājās mazo cūku caureju ir ļoti grūti ārstēt, jo katra minūte ir svarīga! Ja jaundzimušajiem ir smaga caureja, vemšana, drudzis, steidzami jārīkojas. Pirmkārt, jums būs jāuzņem mazuļi no sivēnmātes, lai bloķētu piekļuvi pārtikai. Tad katras cūkas mutē jāielej elektrolīta šķīdums: "Regidron", "Smecta". Kā pēdējais līdzeklis primārajai caurejas ārstēšanai ir piemērots vārīts ūdens, pievienojot citrona sulu. Pēc tam jums jāzvana veterinārārstam. Ārsts noteiks devu un sivēniem injicēs caureju: probiotiku + sulfonamīdu.

Pieaugušiem sivēniem ir caureja: cēloņi un kā ārstēt

Cūciņus, kas atradināti no mātes, ir vieglāk izārstēt no caurejas, jo tie jau ir pieņēmušies svarā un kļuvuši nedaudz stiprāki. Vieglos gadījumos lauksaimnieks tiks galā pats, bez veterinārārsta palīdzības.

Brīdinājums! Caurejas cēlonis pusaudžu sivēniem (2-5 mēneši) bieži ir asa pāreja uz cietu pārtiku, barības maiņa, svaiga zāle uzturā. Šādu mazu dzīvnieku ārstēšana jāveic kopā ar uztura korekciju.

Zāles caurejas ārstēšanai sivēniem 2-5 mēnešus lieto vienādi. Ir jāņem vērā tikai atšķirīgais mazuļu svars un jāaprēķina zāļu deva saskaņā ar instrukcijām.

Tāpat kā jaundzimušo gadījumā, viņi nekavējoties sāk pusaudžu sivēnu lodēšanu. Lai to izdarītu, varat izmantot:

 • "Cilvēku" zāles, piemēram, "Smecta", "Regidron" un citi elektrolīti (pulveri tiek atšķaidīti ar ūdeni, un šķīdumu pakāpeniski ielej cūkas mutē ik pēc pusstundas);
 • neatkarīgi sagatavoti sāļu un minerālvielu šķīdumi (tējkaroti sāls un ēdamkarote cukura izšķīdina glāzē ūdens);
 • kālija hlorīds vai 0,9% nātrija hlorīda šķīdums - sivēnam 2-4 mēnešus var dot ne vairāk kā 100 mg sāļu dienā;
 • ārstniecisko augu, piemēram, kumelīšu, nātru, ozola mizas, uzlējumi.

Papildus narkotikām sivēniem ir nepieciešams dzert daudz šķidruma. Ja zīdaiņiem papildus caurejai ir vemšana, ik pēc 15-20 minūtēm ūdens būs jālej mutē mazās porcijās.Atkaļķošanai labāk izmantot vārītu nedaudz siltu ūdeni.

Veterinārārstam jāizvēlas zāles sivēnu caurejas ārstēšanai. Parasti cūkām no 2 līdz 5 mēnešiem tiek izrakstīti šādi medikamenti:

 1. Infekciozās caurejas gadījumā tiek izmantots "Akolan". Viņiem sivēnus jāārstē piecas dienas, izvēloties devu, pamatojoties uz 1 g zāļu uz 10 kg svara. Tas prasīs divas zāļu devas dienā.
 2. "Brovaseptols" ir antibiotika, tādēļ sivēniem to ārstē ar baktēriju caureju un kompleksu saindēšanos. Zāles tiek pārdotas pulvera vai injekciju formā. Pulveris jāpievieno barībai atbilstoši cūkas svaram (1 g uz 10 kg dzīvnieku svara). Ārstēšana turpinās, līdz caurejas simptomi sivēnam izzūd, bet ne ilgāk kā piecas dienas.
 3. Kombinētais preparāts "Biovit" satur tetraciklīnu grupas antibiotiku, minerālvielas un vitamīnus, kas nepieciešami, lai sivēns varētu atgūties no caurejas. Zāļu daudzums ir atkarīgs no "pacienta" vecuma. Jaundzimušajiem sivēniem tiek nozīmēti 0,75 g dienā, zīdaiņiem līdz viena mēneša vecumam - 1,5 g, cūkām no 1 līdz 3 mēnešiem tiek apstrādāti 3 g "Biovit" dienā. 5-6 mēnešus veciem sivēniem būs nepieciešami apmēram 7-7,5 g, lai efektīvi ārstētu caureju.
 4. Smagākajiem sivēniem ieteicams dot "amoksicilīnu". Spēcīgu antibiotiku ievada intramuskulāri. Viņi tos ārstē no caurejas, gan mazām, gan pieaugušām cūkām.

Padoms! Kad caureja ir pagājusi, sivēnus var sadurt ar B12 vitamīna preparātu kursu - tas palīdzēs mazuļa ķermenim ātrāk atgūties no slimības.

Ko darīt, ja cūkām ir caureja

Pieaugušas cūkas arī cieš no caurejas. Ja jums ir jārīkojas ļoti ātri ar sivēniem, tad lauksaimniekam ir vairākas dienas, lai ārstētu nobriedušus cilvēkus. Tādēļ nav nepieciešams cūku ārstēt nejauši: precīzi jānosaka sāpīgā stāvokļa cēlonis. Ideālā gadījumā dzīvniekam ar caureju tiek veikti testi (asinis un izkārnījumi), kuru rezultāti droši norādīs slimības izraisītāju.

Praksē lauksaimnieki reti vēršas pēc palīdzības pie veterinārārstiem, mēģinot izārstēt cūku ar pārbaudītām zālēm vai tautas līdzekļiem. Ja pieaugušajam ir caureja, vispirms jums jāņem vērā tā izkārnījumi - dažreiz tas palīdz noteikt slimības cēloni. Tātad:

 1. Ļoti šķidra izkārnījumu konsistence vai nesagremotu pārtikas fragmentu klātbūtne tajā norāda uz nepareizu darbību gremošanas sistēmā. Šādos gadījumos cūkas ārstē ar probiotikām. Jūs varat mēģināt mainīt ēdienu, noņemt svaigu zāli no dzīvnieka uztura.
 2. Putas uz fekāliju peļķes un izteikta pūšanas smaka liecina par bakteriālu infekciju. Tas nozīmē, ka cūka ir saindēta vai ēdusi novecojušu pārtiku. Ir nepieciešams ārstēt šādu caureju ar antibiotikām.
 3. Kuņģa-zarnu trakta traucējumi var izraisīt pelēkas, dzeltenas vai zaļas fekālijas un to tauku saturu. Dažreiz to ārstē, mainot uzturu vai mainot "porciju" lielumu.
 4. Pārāk gaiša cūku izkārnījumu krāsa norāda uz nepareizu aknu darbību vai nepietiekamu žults daudzumu. Tad tiek ārstēti slimie dzīvnieka orgāni, izsaucot veterinārārsta palīdzību.
 5. Sarkanas un tumši brūnas fekālijas - trauksme! Bez speciālista nevar iztikt, jo cūkai ir iekšēja asiņošana - nepieciešama operācija.
 6. Ja cūkas caurejai pievieno vemšanu un dzīvnieka āda un gļotādas ir neparasti sausas, visticamāk, šo slimību izraisa parazīti. Šādos gadījumos ārstēšana sastāv no prettārpu zāļu lietošanas. Profilakses nolūkos viņi dod zāles visiem mājlopiem.

Cūkas 2-5 mēnešus ārstē ar tādiem pašiem medikamentiem kā sivēni. Pieaugušos nav nepieciešams lodēt, pietiek ar to, lai dzīvniekiem ar caureju būtu pastāvīga piekļuve svaigam tīram ūdenim.

Caurejas ārstēšana sivēniem un cūkām ar alternatīvām metodēm

Vieglos saindēšanās gadījumos vai ar nelielām cūku kuņģa-zarnu trakta problēmām jūs varat iztikt bez zāļu palīdzības.Caureja sivēniem ir 2-5 mēnešus veca, un pieaugušajiem to var ārstēt ar tautas līdzekļiem. Efektīvi un pārbaudīti veidi:

 1. Alkohola skujkoku tinktūra. Šis produkts ir ekstrakts no priežu skujām, kam ir izteikta savelkoša iedarbība. Sivēnus no 2 līdz 6 mēnešiem ieteicams trīs reizes dienā apstrādāt ar 2 ml tinktūras. Cūkām zāles ir ērti ievadīt ar šļirci bez adatas.
 2. Kopš dzimšanas sivēnus var ārstēt ar novārījumiem ar aptverošu efektu. Šādi līdzekļi neglābs jūs no sarežģītas caurejas, taču tie aizsargās kuņģa sienas un novērsīs iekaisumu. Jūs varat pagatavot novārījumu no linu sēklām, rīsiem, auzām.
 3. Zāļu uzlējumi arī palīdzēs "turēt kopā" ​​slimas cūkas zarnas. Tos gatavo no farmaceitiskiem augiem: kumelītes, ozola mizas, cigoriņiem, divmāju nātrēm, kliņģerītēm, smiltsērkšķiem. Lai iegūtu vislabāko efektu, cūciņu var ārstēt ar vairāku zāļu novārījumiem. Spainī ar verdošu ūdeni, tvaicējot glāzi sasmalcinātas kolekcijas, noteikti filtrējiet to un dodiet cūkai dzert ūdens vietā.
Brīdinājums! Jaundzimušajiem sivēniem nav nepieciešams pārbaudīt tautas līdzekļus - zīdaiņiem nepieciešama tikai kvalificēta un efektīva palīdzība.

Neatkarīgi no izvēlētās metodes, cūku caurejas ārstēšana jāsāk ar stingru diētu. Pirmajā dienā pārtiku nedod vispār, sākot no otrās ārstēšanas dienas, sivēniem pusi no parastās porcijas piedāvā vismaz 5-6 reizes dienā. Ja cūka atsakās ēst vairākas dienas, tas nav pamats panikai. Gluži pretēji, tas atvieglo ķermeņa attīrīšanos no toksīniem un baktērijām.

Profilakses pasākumi

Labs meistars ir tas, kura cūkas nesaslimst. Lai nepalaistu garām pirmās slimības pazīmes un nezaudētu daļu mājlopu, labāk ir novērst caureju dzīvniekiem. To ir viegli izdarīt - jums vienkārši nepieciešams:

 • uzturēt šķūni tīru, nodrošināt ganāmpulkam siltumu un labu uzturu;
 • pārliecinieties, ka cūkas nepārēd un necieš badu;
 • profilaktiski ārstēt piecu dienu vecos sivēnus ar dzelzs preparātiem (Ferroglyukin, Ferrodex), kas pasargās tos no caurejas un anēmijas;
 • stiprināt mājlopu imunitāti ar vitamīnu kompleksiem cūkām vai dot dzīvniekiem zivju eļļu un B12 vitamīnu;
 • novērst visu vecumu cūkām A vitamīna deficītu, kas ir atbildīgs par gremošanu (barot ar burkāniem, zirņiem, zāli);
 • pakāpeniski ieviest jaunas barības cūku uzturā;
 • pārtikā sivēniem nedrīkst būt lieli fragmenti, tas ir jāsadrupina;
 • barību ar pelējumu, sliktu smaku, skābiem maisījumiem, pārtikas atkritumus nedrīkst dot cūkām;
 • divas reizes gadā visam ganāmpulkam veikt profilaksi ar prettārpu zālēm;
 • regulāri mazgāt padevējus un dzērājus.

Cūkas nav jāārstē, ja tās tiek pienācīgi turētas. Šo dzīvnieku organisms ir ļoti līdzīgs cilvēku organismam. Mēs varam teikt, ka pieauguša cūka ir divus gadus vecs bērns, viņa tikpat viegli "uzņems" infekciju un nopelnīs caureju.

Secinājums

Caurejas ārstēšana sivēniem nav viegls uzdevums. Dažreiz jūs vienkārši nevarat iztikt bez speciālista. Ir reizes, kad šāda banāla iemesla dēļ zemnieks zaudē lielāko daļu ganāmpulka. Lai novērstu nepatikšanas, cūkas jātur tīras, jābaro ar kvalitatīvu pārtiku un jāievēro caurejas profilakses ieteikumi. Ja sivēni jau ir slimi, ārstēšana jāsāk nekavējoties. Preparāti caurejai un to devas tiek izvēlēti, tikai ņemot vērā dzīvnieku vecumu un svaru.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība