Liellapu hortenzija: atzarošana ziemai, pavasarim un rudenim

Lielo lapu hortenziju atzarošana rudenī tiek veikta atjaunošanai, pievilcīga izskata saglabāšanai un sanitāriem nolūkiem. Daudzi dārznieki iesaka sadalīt atzarošanu 2 posmos - rudenī un pavasarī. Rudens vidū tiek noņemti 2 gadus veci ziedu kātiņi, un pavasarī tiek veikti visi pārējie matu griezumu veidi. Atzarošana tiek veikta ar asām dārza šķērēm vai atzarošanas šķērēm; labāk nekavējoties pārkaisa bojātās vietas ar koka pelniem.

Vai man jāapgriež liellapu hortenzija

Liellapu hortenzija, tāpat kā citas šī daudzgadīgā ziedošā krūma šķirnes, var labi dzīvot bez atzarošanas. Tomēr, ja jūs neveicat regulāru matu griezumu, tas ievērojami pasliktinās auga izskatu. Atkarībā no mērķa ir vairāki apgriešanas veidi:

 1. Sanitārie - slimību skarto dzinumu noņemšana.
 2. Atjaunojošs - jaunu dzinumu augšanas stimulēšana.
 3. Radikāli atjaunojošs - pilnīga krūma atjaunošana, noņemot ievērojamu daļu veco zaru.
 4. Veidojošs - augkopība estētiskiem nolūkiem.

Šis sadalījums lielākoties ir patvaļīgs. Kad dārznieki apgriež liellapu hortenzijas, viņi vienlaikus tiecas sasniegt vairākus mērķus. Turklāt procedūra tiek veikta regulāri - pretējā gadījumā novārtā atstātais krūms pārstās dekorēt dārzu.

Liellapu hortenzijas atzarošana ir nepieciešama gan dekoratīviem, gan sanitāriem nolūkiem.

Kāpēc jāapgriež liellapu hortenzija

Nepieciešama hortenzijas atzarošana, un to veic dažādiem mērķiem:

 • saglabājot skaistu krūma siluetu, izveidojot vēlamo formu;
 • saglabājot aktīvu ziedēšanu (ja noņemat atsevišķus dzinumus, kātiņi saņems vairāk ūdens un barības vielas);
 • visu bojāto, salauzto, veco dzinumu noņemšana;
 • visu slimību skarto zaru noņemšana.

Galvenā atzarošanas priekšrocība ir tā, ka, noņemot vecos dzinumus, jauni zari sāk augt straujāk. Tas labi ietekmē gan liellapu hortenzijas izskatu, gan veselību.

Kad apgriezt liellapu hortenzijas

Krūma apgriešanai ir 2 termini - pavasarī un rudenī, un dārznieku vidū joprojām nav vienprātības par to, kad labāk ir griezt frizūru:

 1. Rudenī (3-4 nedēļas pirms pirmā sala) bieži ieteicams sagriezt tikai paniculate un koku hortenziju.
 2. Pavasarī (martā, pirms sulas sāk kustēties), jūs varat sagriezt liellapu šķirni. Pavasarī ieteicams arī apgriezt visu veidu jaunās hortenzijas.

Ir atļauts arī apvienot abas iespējas - piemēram, rudenī (septembra beigās vai oktobra vidū) noņemiet visas izbalējušās ziedkopas, pēc tam pavasarī (marta beigās vai aprīļa sākumā) izveidojiet krūms pēc jūsu ieskata. Tajā pašā laikā jūs varat noņemt visus vecos un bojātos dzinumus.

Vasarā frizūra nav nepieciešama. Piemēram, pēc ziedēšanas nav nepieciešams apgriezt liellapu hortenzijas - labāk pagaidīt līdz rudens vidum. Bet, ja ir steidzams gadījums (stiprs vējš nolauza vai salauza zarus), labāk tos rūpīgi noņemt, nogriežot ar atzarošanas šķērēm vai dārza šķērēm. Izkaisīto vietu apkaisa ar pelniem vai citu dezinfekcijas līdzekli.

Tieši pavasarī tiek veikta liellapu hortenzijas galvenā atzarošana.

Svarīgs! Krūmu apgriezt nevajadzētu līdz marta vidum. Ir jāgaida augšanas pumpuru uzbriestība un pēc tam nekavējoties jādodas uz procedūru, negaidot to atklāšanu.

Kā apgriezt liellapu hortenziju

Lielo lapu hortenzijas apgriešanai ir ievērojamas iezīmes. Pēc krūma iegādes un stādīšanas pastāvīgā vietā atzarošana netiek veikta pirmos 2-3 gadus, jo tas nav nepieciešams. Tomēr vecus, vēja sabojātus dzinumus var noņemt arī no jauna krūma.

Galvenais matu griezums sākas ar vecākām hortenzijām. Lai veiktu pareizu atzarošanu, jāņem vērā vairāki noteikumi:

 1. Krūms zied uz pagājušā gada dzinumiem, tāpēc tos nevar noņemt ne rudenī, ne pavasarī.
 2. Ja dzinumi zied jau otro gadu pēc kārtas, tos vajadzētu noņemt rudenī, jo tie vairs nedos nevienu ziedu.
 3. Visi pārējie atzarošanas veidi (lai izveidotu hortenzijas, atjaunotu un noņemtu vecos, bojātos dzinumus) jāveic pavasarī, tūlīt pēc augšanas pumpuru pietūkuma.

Vispārējā shēma liellapu hortenzijas atzarošanai rudenī un pavasarī

Padoms! Vienu un divus gadus vecus ziedu kātiņus var viegli sajaukt, kas nogriezīs liekos dzinumus. Tāpēc katram gadījumam labāk tos atzīmēt, piemēram, piesiet plānu lentīti, kas nebojā izskatu.

Kā rudenī apgriezt liellapu hortenziju

Šajā laikā ir jānoņem tikai skaidri bojāti zari un 2 gadus veci izbalējuši dzinumi. Norādījumi par liellapu hortenziju atzarošanu rudenī ir diezgan vienkārši gan iesācējiem, gan pieredzējušiem dārzniekiem:

 1. Paņemiet šķēres vai atzarošanas šķēres, dezinficējiet ar īpašu instrumentu - piemēram, 2% kālija permanganāta šķīdumu.
 2. Pilnīgi noņemiet visus 2 gadus vecos ziedu kātiņus - nākamgad tie vairs neziedēs. Šķēles var izgatavot taisnā leņķī.
 3. Visus izcirtņus pārkaisa ar koka pelniem vai sasmalcinātu kokogli.
Padoms! Ja uz rokas nav pelnu, varat uzklāt vāju kālija permanganāta šķīdumu, jebkuru fungicīdu (līdzekli sēņu apkarošanai) vai apkaisīt ar maltu kanēli.

Kā pavasarī apgriezt liellapu hortenziju

Liellapu hortenzijas atzarošana ziemai ir sagatavošanās posms pirms galvenā matu griezuma, ko visbiežāk veic agrā pavasarī.

 1. Pārbaudiet krūmu un, vispirms, nogrieziet visus vecos, slimos, bojātos zarus taisnā leņķī.
 2. Veseliem dzinumiem noņemiet sala bojātos padomus - tas ir īpaši svarīgi reģioniem ar ārkārtīgām ziemām.
 3. Pilnīgi atstājiet 6-10 skeleta zarus (spēcīgus, balstošus dzinumus) un 3-5 pagājušā gada zarus.
 4. Plāns vainags - nogrieziet visus dzinumus, kas skaidri sabojā formu, kā arī zarus, kas aug dziļāk vainagā, pārklājas viens ar otru.
 5. Veiciet pretnovecošanas atzarošanu: noņemiet visus vecos dzinumus, atstājot 3-4 veselus pumpurus. Tieši viņi dos jaunus ziedošus zarus, kas būs ievērojami spēcīgāki nekā iepriekšējie.
Uzmanību! Regulāri ik pēc 4 gadiem dārznieki radikāli apgriež liellapu hortenziju. Lai to izdarītu, jums jānoņem visi dzinumi, pat viengadīgie ziedu kātiņi, atstājot zarus ne vairāk kā 45 cm garus.

Pateicoties stimulējošai atzarošanai, krūms tiks pilnībā atjaunots, kas labi ietekmēs tā veselību un ziedēšanu.

Hortenzija tiek sagriezta ar atzarošanas šķērēm vai dārza šķērēm

Rūpes par liellapu hortenziju pēc atzarošanas

Pašas atzarošanas laikā krūms ir pakļauts stresam, tāpēc labāk to atstāt vienu: laistīšana tiek veikta, ja nepieciešams (pilnīga lietus neesamība), un šobrīd netiek apaugļota. Turpmāka aprūpe ir atkarīga no sezonas.

Pēc pavasara apgriešanas (pēc 2-3 nedēļām) ziedam tiek doti kālija un slāpekļa mēslojumi, kas stimulē dzinumu augšanu, kas ir īpaši svarīgi sezonas sākumā. Jūs varat izmantot, piemēram, urīnvielu un kālija sulfātu. Tos ņem vienādos daudzumos (katrs 15-20 g) un izšķīdina 10 litros ūdens - ar šo daudzumu pietiek 2 krūmiem. Tā vietā mēslojumam var dot vircu, kas izšķīdināta ūdenī proporcijā 1:10.

Pēc rudens atzarošanas (arī pēc 2-3 nedēļām) hortenzija ir ne tikai labi jābaro, bet arī jāsagatavo ziemai.Aprūpes pamatnoteikumi ir šādi:

 1. Augs jābaro ar superfosfātu un kālija sulfātu - ēdamkaroti uz 10 litriem ūdens. Varat arī dot nedaudz organisko vielu, bet, ja to izmantos mulčēšanai, nevajadzētu pievienot papildu mēslojumu.
 2. Stumbra tuvumā esošais aplis tiek mulčēts ar 5-6 cm slāni. Kā mulču izmanto humusu vai kūdru. Augšdaļu var papildus izolēt ar zāģu skaidām vai priežu skujām. Organiskās vielas ne tikai labi saglabā siltumu, bet arī nodrošina augsni ar barības vielām, kas noderēs, iestājoties jaunajai sezonai.
 3. Pēc atzarošanas liellapu hortenzijas jaunos krūmus vislabāk iesaiņot ziemai. To var izdarīt, izmantojot agroķiedru, rupjš audekls un citus pieejamos materiālus. Neskatoties uz atsevišķu šķirņu augsto ziemcietību (līdz -35 grādiem), Urālu, Sibīrijas un Tālo Austrumu reģionos ieteicams pārklāt pat pieaugušus krūmus.
Svarīgs! Rudens mēslojums ir jāpieliek mēnesi pirms sala sākuma, bet vismaz nedēļu pēc atzarošanas.

Pamatojoties uz to, var aprēķināt, ka matu griezums tiek veikts septembra vidū, bet augšējais pārklājums tiek piešķirts oktobra vidū. Dienvidu reģionos datumus var nedaudz pārcelt.

Pareiza kopšana pēc atzarošanas nodrošina hortenzijas ziedēšanu sulīgu visu sezonu.

Pieredzējuši dārzkopības padomi

Pieredzējuši dārznieki regulāri apgriež liellapu hortenzijas, saskaņā ar pārskatiem un ziņojumiem viņi dod priekšroku to darīt agrā pavasarī. Daži no viņiem matus nogriež pat jūlijā. Piemēram, atklātie avoti apraksta Tima Bebela, amerikāņu florista, kurš pārdod hortenzijas specializētā veikalā, metodi.

Viņa tehnikas būtība ir šāda:

 1. Jūlijā visi neziedošie dzinumi tiek saīsināti par 1/3.
 2. Šajā gadījumā ir palicis tikai 1 sānu pumpurs, kas atrodas vistuvāk zemei.
 3. Ziemai visi bojātie un slimie zari tiek noņemti, un kreisie pumpuri tiek rūpīgi pārklāti.
 4. Pavasarī no tiem parādīsies jauni spēcīgi dzinumi, kas vasarā būs vienādi ar iepriekšējiem.
Svarīgs! Atzarojot, izmantojot šo paņēmienu, augu regulāri baro no aprīļa līdz augustam. Nedēļas hortenzijas nodrošina organisko vielu un kompleksus minerālmēslus (labāk ir aizstāt).

Secinājums

Liellapu hortenzijas atzarošana rudenī ir diezgan vienkārša procedūra: šajā laikā pietiek ar to, lai noņemtu tikai 2 gadus vecus ziedošus dzinumus. Galvenie matu griezumu veidi tiek veikti jau nākamajā gadā, no marta vidus līdz aprīļa sākumam (atkarībā no reģiona klimatiskajiem apstākļiem).

Liela lapu hortenzijas atzarošanas metodi rudenī varat vizuāli izpētīt videoklipā:

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība