Blackberry Black Satin

Nesen krievu dārznieki arvien vairāk stāda kultūru, kurai iepriekš nepelnīti tika atņemta uzmanība - kazenes. Daudzējādā ziņā tas ir līdzīgs avenēm, bet mazāk kaprīzs, satur vairāk barības vielu un dod labāku ražu. Iespējams, ka upeņu šķirne Black Satin nav jaunākā vietējā tirgū un nepieder pie elites. Bet tas ir pārbaudīts laikā un bieži sastopams krievu dārzos. Tāpēc ir vērts sīkāk apsvērt Black Sateen. Šķirne nav tik slikta, tai nepieciešama tikai kompetenta pieeja.

Interesanti! Tulkojumā no angļu valodas nosaukums izklausās pēc melnā zīda.

Vaislas vēsture

Melnā satīna šķirni 1974. gadā izveidoja Ziemeļaustrumu apgabala pētījumu centrs, kas atrodas Beltsvilā, Merilendā, ASV. Autors pieder D. Skotam. Mātes kultūraugi bija Darovs un Tornfrejs.

Ogu kultūras apraksts

Blackberry Black Sateen ir kļuvis plaši izplatīts visā pasaulē. Pēc izskata un citām īpašībām tas atgādina vecāku šķirni Tonfrey.

Šķirnes vispārēja izpratne

Black-Satin kazenes pieder pie daļēji ložņu šķirnēm. Tam ir spēcīgi dzinumi bez tumši brūnas krāsas ērkšķiem, kuru garums ir līdz 5-7 m. Līdz 1,2-1,5 m tie aug uz augšu, piemēram, kumaniks, pēc tam pāriet horizontālā plaknē un kļūst kā rasas zāle. Ja skropstas nav sasietas, tad zem sava svara tās noliecas zemē un sāk ložņāt.

Dzinumi aug ļoti ātri, augšanas sezonas sākumā, katru dienu palielinot līdz 7 cm, tie dod daudz sānu dzinumu. Bez pastāvīgas formēšanas Black Satin kazenes veido sabiezētu krūmu, kas nespēj sevi "barot". Ogas nesaņem pietiekami daudz gaismas un barības, kļūst mazākas un nespēj pilnībā nogatavoties.

Melnā satīna dzinumi ir izturīgi un viegli salūst, mēģinot tos saliekt. Tāpēc, neskatoties uz ērkšķu trūkumu, tos ir grūti sasiet un noņemt no atbalsta.

Lapas ir lielas, spilgti zaļas. Katrs sastāv no 3 vai 5 zobainiem segmentiem ar smailu pamatni un uzgali.

Komentēt! Šķirne nerada aizaugšanu.

Ogas

Melni satīna ziedi, atverot, ir sārti violeti, pēc dažām dienām tie izbalē. Tos savāc 10-15 gab. Sukās.

Vidēja lieluma ogas - vidēji no 3 līdz 4 g, dzinumu galos - daudz lielākas, līdz 7-8 g. Kā redzams Melnā satīna fotoattēlā, tās ir skaistas, drīzāk noapaļotas, nevis iegarenas, spīdīgi melns. Viņi ir slikti atdalīti no kātiem.

Par Black Satin garšu viedokļi atšķiras. Ražotājs to novērtē ar 3,8 punktiem, un pašmāju dārznieki, kuri veic savus apsekojumus, šķirni ievieto saraksta beigās. Daži cilvēki nedod melnajiem satēniem vairāk par 2,65 ballēm.

Kas noticis? Tehniskās gatavības stadijā augļi ir patiešām bez garšas, tikai saldskābi, ar vāju aromātu. Bet, no otras puses, tie paliek blīvi un piemēroti pārvadāšanai. Kad Black Satin ogas ir pilnīgi nogatavojušās, tās kļūst garšīgākas, saldākas un aromātiskākas. Bet augļi tiek mīkstināti tik lielā mērā, ka tos nav iespējams pārvadāt.

Raža nogatavojas pēc pagājušā gada pieauguma.

Raksturīgs

Šķirnes Black Satin īpašību apraksts palīdzēs dārzniekiem izlemt, vai to audzēt dārza gabalā.

Galvenās priekšrocības

Šķirnei Black Satin ir vidēja salizturība (zemāka nekā vecākajai Thornfrey kazenei), tā ziemai ir jāpārklāj. Sala bojāti krūmi ātri atjaunojas. Kultūra labi nepieļauj sausumu un prasa vienmērīgu mitrumu, tāpat kā citas kazenes.

Stādot melnā satīna šķirni, augsne jāpielāgo ražas vajadzībām. Aprūpes grūtības galvenokārt ir saistītas ar strauju augšanu un spēju veidot daudzus sānu dzinumus. Pieaugušas skropstas ziemai ir grūti aizsegt, un pavasarī tās sasaistīt ar balstiem.

Komentēt! Tiek uzskatīts, ka jo tālāk krūmi ir atdalīti viens no otra, jo vieglāk ir rūpēties par bezkadru kazenes Black Satin.

Ir viegli pārvadāt tikai nenogatavojušās šķirnes Black Satin ogas, nogatavojušiem augļiem ir zema transportējamība.

Ziedēšanas periods un nogatavošanās laiks

Krūmainās kazenes Black Satin ziedēšana sākas maija beigās vai jūnija sākumā. Tas ir ļoti izstiepts, bieži vienā augļu kopā var redzēt pumpurus, zaļas un nogatavojušās ogas.

Salīdzinot kazenes šķirnes Thornfrey un Black Satin, kas ir savstarpēji saistītas un ļoti līdzīgas, jāatzīmē, ka pēdējā nogatavojas 10-15 dienas agrāk. Augļi sākas jūlija beigās vai augusta sākumā (atkarībā no reģiona) un ilgst līdz vēlam rudenim. Jāatzīmē, ka ziemeļu reģionos apmēram 10-15% ražas nav laika nogatavoties pat ar labu lauksaimniecības tehnoloģiju.

Padoms! Ja sals iestājas, pirms visas ogas ir nogatavojušās, nogrieziet zarus ar augļiem un ziediem un nosusiniet. Ziemā tos var pievienot tējai vai vārīt kā zāles. Šāds vitamīnu papildinājums garšo labāk nekā parastās kazenes lapas, un tajā ir arī vairāk barības vielu.

Ražas rādītāji, augļu datumi

Melnā satīna raža ir augsta. No krūma ievāc 10-15 kg ogu 4-5 gadu vecumā, un ar labu lauksaimniecības tehnoloģiju - līdz 25 kg.

2012.-2014 FSBSI VSTISP Kokinska (Brjanskas apgabals) atbalsta punktā tika pārbaudītas ieviestās kazenes, starp kurām bija Melnais satīns. Šķirne uzrādīja augstu ražību - no hektāra novāca 4,4 tonnas ogu. Augļošana Brjanskas apgabalā sākās jūlija beigās.

Interesanti! Pētījumā tika aprēķināts vidējais vienā augā uzstādīto ogu skaits. Melnais satīns uzrādīja visaugstāko rezultātu - 283 augļus, ievērojami apsteidzot cieši saistīto Blackberry Thornfree, kas deva 186 ogas.

Black Sateen kā rūpnieciskas šķirnes izmantošana ir problemātiska. Nenogatavinātām ogām ir viduvēja garša, un tās ir nogatavojušās mīkstas, un tās nav iespējams pārvadāt. Turklāt melnā satīna kazenes jānovāc ik pēc trim dienām, pretējā gadījumā augļus ietekmē pelēkā puve. Privātajiem dārzniekiem un mazsaimniekiem tas maz attiecas. Vasaras iedzīvotājiem un lielām saimniecībām šāda augļu iezīme ir nepieņemama.

Ogu darbības joma

Melnās satīna ogas ir labas tikai tad, ja tās ir pilnīgi nogatavojušās. Lai novērtētu aromātu un garšu, jums tie jāaudzē pašiem - tie var nonākt mazumtirdzniecības tīklos tikai nenobrieduši, kuriem nebija laika mīkstināt un zaudēt savu formu. Bet melnā satīna sagataves ir izcilas.

Slimību un kaitēkļu izturība

Tāpat kā pārējās kazenes, arī Melnais satīns ir izturīgs pret slimībām un kaitēkļiem. Bet ogas uz krūmiem regulāri jāvāc, pretējā gadījumā tos ietekmē pelēkā puve.

Priekšrocības un trūkumi

Ir grūti runāt par Melnā satīna priekšrocībām un trūkumiem. Šī šķirne daudzos neizraisa prieku. Tieši tāpēc viņš toreiz saņēma šādu izplatīšanu visā pasaulē? Lauksaimnieki no dažādām valstīm nevarēja pēkšņi aizmirst par citām, tik brīnišķīgām šķirnēm un kopā nebaudāmu un slikti pārvadātu Black Satin kazenes plantācijām.

Apskatīsim tuvāk pozitīvās un negatīvās īpašības. Un tad katrs dārznieks pats izlems, vai audzēt šo šķirni. Melnā satīna priekšrocības ietver:

 1. Augstākā produktivitāte. Ar labu lauksaimniecības tehnoloģiju, pat ar sablīvētiem stādījumiem, šķirne dod līdz 25 kg uz krūmu.
 2. Ērkšķu trūkums. Ilgstošam auglim, kad raža tiek novākta ik pēc 3 dienām, tam ir liela nozīme.
 3. Augstas kvalitātes sagataves ir izgatavotas no Black Satin kazenes. Konservu, ievārījumu, sulu un vīnu, kas iegūti no citu šķirņu augļiem, patērētāja īpašības, kas ir svaigākas, ir daudz zemākas.
 4. Labi koptu krūmu augsta dekorativitāte.
 5. Izturība pret kaitēkļiem un slimībām. Tomēr šādām īpašībām ir kazenes kultūra kopumā.
 6. Sakņu augšanas trūkums. Tas atvieglo apkopi.

Melnā satīna šķirnes trūkumi ir šādi:

 1. Nepietiekama sala izturība.
 2. Spēcīgi dzinumi neliekas labi. Tos ir grūti noņemt no atbalsta un piestiprināt pie tā, lai ziemai pārklātu kazenes. Ja jūs pieliekat spēku zariem, tie vienkārši salūzt.
 3. Augļu pagarinājums. Dažām ogām nav laika nogatavoties pirms sala.
 4. Nepieciešamība novākt ražu ik pēc 3 dienām.
 5. Zema izturība pret pelēko augļu puvi.
 6. Slikta ogu transportējamība.
 7. Nepietiekama uzglabāšanas kvalitāte - raža jāpārstrādā 24 stundu laikā.
 8. Viduvēja ogu garša.
 9. Šķirni nevar pavairot ar sakņu dzinumiem. - viņa vienkārši pietrūkst.

Kādus secinājumus no tā var izdarīt? Ir labi audzēt Black Satin kazenes apsildāmās siltumnīcās un reģionos, kur temperatūra ziemā nenoslīd zem -12⁰ C. Tur šķirni ziemai nav nepieciešams segt, un tā izdod visu ražu, ko var iegūt izmanto pārstrādei.

Tomēr, vai šī šķirne ir piemērota audzēšanai vietnē, katrs dārznieks izlemj neatkarīgi.

Reprodukcijas metodes

Black Sateen kazenes nedod sakņu augšanu, bet tās skropstas ir garas, spējīgas sasniegt 7 m garumu. Daudzus jaunus augus var iegūt no spraudeņiem vai apikālajiem dzinumiem. Tiesa, dzinumi ir biezi, tie labi nelocās, tāpēc reprodukcijai izvēlētā skropsta augot ir jāpieliek pie zemes, nevis jāgaida, līdz tā sasniedz vajadzīgo garumu.

Sakņu un zaļie spraudeņi dod labus rezultātus. Jūs varat izplatīt melno satīnu, sadalot krūmu.

Nosēšanās noteikumi

Black Satin kazenes stādīšana daudz neatšķiras no citām šķirnēm. Ja vien nav privātās saimniecībās, krūmus ieteicams stādīt prom viens no otra un pat tad, ja iespējams.

Ieteicamais laiks

Lielākajā daļā Krievijas reģionu melno satīnu ieteicams iestādīt pavasarī. Tas ļaus krūmam iesakņoties un stiprināties sezonas laikā pirms sala iestāšanās. Dienvidos šķirne tiek stādīta rudenī, jo pavasara stādīšanas laikā kazenes var ciest no straujas karstuma parādīšanās.

Pareizās vietas izvēle

Vislabākā kazenes stādīšanas vieta ir saulainās vietās, pasargātas no vēja. Melnais satīns var pieļaut nelielu ēnojumu, taču tas ir pieļaujams tikai dienvidu reģionos. Ziemeļos ar saules gaismas trūkumu koksne nenogatavosies, tāpēc labi ziemos, un ogu, kurām nebija laika nogatavoties, procentuālais daudzums būs daudz lielāks.

Stāvošais gruntsūdens atrodas ne tuvāk par 1,0-1,5 m no virsmas.

Nestādiet melno satīnu blakus avenēm, citiem ogu krūmiem, zemenēm un nakteņu kultūrām. Viņi var inficēt kazenes ar slimībām, kuras, pareizi ievietojot, jūs pat nedomātu. Kopumā ieteicamais attālums ir 50 m, ko mazās teritorijās ir grūti sasniegt. Vienkārši iestādiet labību tālāk viens no otra.

Augsnes sagatavošana

Melnā satīna šķirne nav īpaši izvēlīga augsnei, taču pirms stādīšanas augsne ir jāuzlabo, katrā stādīšanas bedrē ieviešot spaini organisko vielu, 120–150 g fosfora un 40–50 g kālija mērces.

Svarīgs! Visiem upeņu mēslošanas līdzekļiem jābūt bez hlora.

Visvairāk sliktāk kazenes aug uz smilšakmeņiem, kuriem jāpievieno vairāk organisko vielu, un smagajiem smilšmāliem (uzlaboti ar smiltīm).Kultūras augsnei jābūt nedaudz skābai. Sārmainajām un neitrālajām augsnēm tiek pievienota augsto tīru (sarkanā) kūdra. Pārmērīga skāba augsnes reakcija tiek apslāpēta ar kaļķi.

Stādu atlase un sagatavošana

Turpmākā kazenes un ražas veselība ir atkarīga no stādāmā materiāla izvēles. Stādam jābūt stipram, ar gludu, neskartu mizu un labi attīstītu sakņu sistēmu. Melnās kazenes šķirne Black Satin nav tik reta parādība, taču labāk to iegādāties stādaudzētavās vai uzticamās mazumtirdzniecības ķēdēs.

Konteineru augs tiek laists stādīšanas priekšvakarā, atvērto sakni iemērc ūdenī.

Nolaišanās algoritms un shēma

Starp melnā satīna krūmiem ir atstāts 2,5-3,0 m attālums. Rūpnieciskajos stādījumos stādījumu sablīvēšana ir pieļaujama līdz 1,5-2,0 m, taču šajā gadījumā virskārtai jābūt intensīvai, jo barošanas zona ir samazināta.

Svarīgs! Šķirnei Black Satin attālums starp buksēm 1,0-1,2 m tiek uzskatīts par kritisku.

Stādīšanas bedre tiek iepriekš izrakta, 2/3 piepildīta ar barības vielu maisījumu un piepildīta ar ūdeni. Tās standarta izmērs ir 50x50x50 cm. Pēc 2 nedēļām jūs varat sākt stādīt:

 1. Centrā izveidojas pilskalns, ap kuru izplatās saknes.
 2. Bedre ir pārklāta ar barības vielu maisījumu tā, lai sakņu kaklu padziļinātu par 1,5-2 cm.
 3. Augsne ir saspiesta, kazenes aplej ar ūdeni, iztērējot vismaz 10 litrus uz krūmu.
 4. Zeme ir mulčēta.
 5. Stādu sagriež 15-20 cm.

Kultūras turpmākā aprūpe

Rūpes par Black Satin kazenēm ir grūtāk salīdzinājumā ar citām šķirnēm, jo ​​pastāvīgi jāveido krūms un problēmas, ko rada biezi, stīvi dzinumi.

Augšanas principi

Audzēt Black Satin kazenes bez prievītes nav iespējams. Lai gan viņas skropstām nav ērkšķu, tās ir ļoti garas, bez veidošanās un apgriešanas, tās vispirms aug uz augšu, tad nokāpj zemē un sakņojas. Ar spēcīgu šķirnes dzinumu veidošanas spēju sezonā var iegūt neizbraucamus biezokņus. Skrējējušu upeni ir ļoti grūti sakārtot, jo zari ir biezi, spītīgi un viegli saplīst.

Būtu jāmāca stādīt melnā satīna dzinumus režģiskad tie sasniedz 30-35 cm garumu.Skropstas ir saliektas līdz zemei ​​un nostiprinātas ar skavām. Pēc 1,0-1,2 m sasniegšanas tie tiek pacelti uz atbalsta.

Nepieciešamās aktivitātes

Kazenes ir mitrumu mīloša kultūra. Melnais satīns ir ārkārtīgi produktīvs, tāpēc tam nepieciešams vairāk ūdens, īpaši ziedēšanas un ogu veidošanās laikā.

Citas kazenes šķirnes iesaka sākt barošanu trešajā gadā pēc stādīšanas. Melnais satīns ātri audzē zaļo masu, veido daudz sānu dzinumus un ogas. Top dressing sākas pēc gada:

 1. Pavasarī, tūlīt pēc atkausēšanas vai tieši sniegā, viņi veic pirmo slāpekļa mēslojumu.
 2. Ziedēšanas sākumā kazenes tiek apaugļotas ar pilnu minerālu kompleksu.
 3. Tālāk, reizi mēnesī (līdz augustam) augu baro ar atšķaidītu deviņvīru spēka infūziju (1:10) vai zaļo mēslojumu (1: 4), pievienojot pelnus.
 4. Augustā un septembrī krūmus apaugļo ar fosforu un kāliju. Tas labi izšķīst ūdenī un dod lieliskus rezultātus kālija monofosfāts.
 5. Visā sezonā jāveic barošana ar lapotnēm, tos sauc arī par ātru. Ir labi sajaukt mēslošanas līdzekļus, kas īpaši paredzēti šiem mērķiem, humātu, epīnu vai cirkonu un helātu kompleksu. Pēdējais novērš hlorozi un baro Black Satin kazenes ar mikroelementiem, kas nepieciešami auga veselībai un labai ražai.

Atbrīvošanu labāk aizstāt ar mulčēšanu ar skābu kūdru vai humusu. Ecēšana tiek veikta pēc dzinumu stādīšanas uz balstiem, ražas novākšanas un pirms patvēruma ziemai.

Krūmu atzarošana

Melnās satīna ķemmītes regulāri jāapgriež. Audzēšanai atstāti 5-6 spēcīgi pagājušā gada dzinumi. Sānu skropstas pastāvīgi saīsina līdz 40-45 cm, vājas un plānas tiek pilnībā izgrieztas.

Dzinumi, kas beiguši augļus, tiek noņemti pirms patvēruma ziemai. Pavasarī atstāj 5-6 labākās skropstas, nogriež vājas skropstas, sasalušos vai salauztos galus.

Šķirnei Black Satin arī lapas jālieto. Ražas nogatavināšanas laikā tiek nogrieztas tās, kas noēno augļu ķekarus.Tikai nepārlieciet to! Uzturam un hlorofila veidošanai kazenēm nepieciešama lapotne.

Padoms! Pirmajā gadā pēc stādīšanas uz Black Satin ieteicams salasīt visus ziedus.

Gatavošanās ziemai

Mēs pieņemsim, ka jūs esat iemācījis jaunajiem dzinumiem uzkāpt uz režģa, kā aprakstīts nodaļā "Audzēšanas principi". Pirms ziemas atliks izgriezt pātagas, kuras saknes beigušas nest augļus, izņemt gada atbalstu no atbalsta un nofiksēt uz zemes. Tad jums ziemas kazenes jāpārklāj ar egļu zariem, agroķiedru un jāpārklāj ar augsni. Var uzbūvēt īpašus tuneļus.

Svarīgs! Ir nepieciešams atvērt kazenes pavasarī, pirms sāk ziedēt pumpuri.

Slimības un kaitēkļi: kontroles un profilakses metodes

Tāpat kā citas kazenes šķirnes, arī Black Satin ir slims, un kaitēkļi to reti ietekmē. Ja blakus nestādīsit avenes, zemenes un naktssveces, pietiks ar pavasara un rudens apstrādi ar vara saturošiem preparātiem.

Melnā satīna problēma ir ogu pelēkā puve. Lai novērstu slimības, augļi jānoņem, jo ​​tie nogatavojas ik pēc 3 dienām.

Secinājums

Dārznieku atsauksmes par melno satīnu ir ārkārtīgi pretrunīgas. Mēs centāmies objektīvi izprast šķirnes īpatnības, un vai to stādīt uz vietas, katram dārzniekam jāizlemj pašam.

Atsauksmes

Olga Sergeevna Kuzņecova, 61 gads, Maskavas apgabals
Blackberry Black Sateen jau ilgu laiku aug kopā ar mums, mēs esam ļoti apmierināti ar to. Mūsu septiņu cilvēku ģimenei pietiek ar diviem krūmiem - un ēdiet svaigas ogas, un ziemai sagatavojiet sulu, ievārījumu. Tiesa, par upenēm rūpējamies uzmanīgi - mēs apaugļojam, sagriežam, sasienam. Īpaši jums ziemas laikā jācieš ar pajumti. Bet šķirne reaģē uz labu aprūpi ar lielu ražu. Tas nebija gads, kad mēs savācām mazāk nekā 30 kg ogu no mūsu diviem krūmiem.

Veronika Staņislavovna Izvitskaja, 48 gadi, Orenburga
Blackberry Black Sateen aug mūsu lauku mājā. Mums īsti nepatīk svaigas ogas, mēs saglabājam šķirni, jo sula un vīns ir garšīgi. Bet augļu laikā mēs varam novākt ražu reizi nedēļā, agrāk tāpēc ogas sāka pūt. Tagad problēma ir atrisināta - kaimiņš ir aizgājis pensijā un dzīvo valstī līdz ziemai. Tāpēc nedēļas vidū viņš plūc kazenes, bet mēs - beigās. Visi ir laimīgi.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība