Kā ārstēt jāņogas pavasarī no kaitēkļiem

Agrā pavasarī dārznieka darbs sākas ar koku un krūmu pārbaudi. Kaitēkļu kāpuri un dažādu infekciju sporas lieliski iztur pat vissmagākās sals, tāpēc tās var viegli atrast uz jāņogu krūmiem. Negaidiet, kamēr sniegs ir pilnībā izkusis vai zeme atkusīs - jums jārīkojas pēc iespējas agrāk! Pieredzējušiem dārzniekiem ir savs visefektīvāko apstrādes līdzekļu un metožu saraksts: sākot ar dzinumu laistīšanu ar verdošu ūdeni, beidzot ar tautas līdzekļiem un spēcīgām ķīmiskām vielām. Jebkurā gadījumā jums jāsaprot, ka preventīvie pasākumi ir visefektīvākie, un jums jāsāk rīkoties agrā pavasarī.

Viss par to, kā apvienot aprūpi un apkarot jāņogu slimības, tiks aprakstīts šajā rakstā. Šeit jūs varat atrast informāciju par to, kad un kā pavasarī izsmidzināt jāņogas, no kādām slimībām un kaitēkļiem jums jāglābj melno un sarkano ogu krūmi.

Aprūpes nozīme

Ļoti garšīgas un veselīgas ir melno un sarkano jāņogu ogas. Diemžēl ir diezgan grūti audzēt šīs kultūras: krūmi pēc stādīšanas labi nesakņojas un pēc tam kļūst par dažādu kukaiņu un infekciju ēsmu. Ja jūs neorganizējat kompetentu jāņogu aprūpi, no tā nevarat gaidīt ražu.

Pavasara kaitēkļu apstrāde var nebūt nepieciešama, ja jāņogu krūmi tiek pienācīgi kopti. Rūpes par šo krūmu ir nepieciešamas gandrīz visu gadu, un aktivitātes jāsāk agrā pavasarī:

 1. Pašā pavasara sākumā, kamēr pumpuri nav pamodušies, jāveic krūmu sanitārā atzarošana. Lai to izdarītu, ar asu atzarotāju izgrieziet visus sausos, sasalušos un slimos dzinumus, izveidojiet krūmu saskaņā ar dārza noteikumiem. Atzarošanas procesā kaņepēm nevajadzētu palikt, jo tās var kļūt par "vārtiem" infekciju iekļūšanai tālāk dzinumā.
 2. Krūmu dzinumiem nevajadzētu nonākt saskarē ar zemi. Tāpēc pavasarī jums vajadzētu rūpēties par balstiem, kas atbalstīs jāņogas. Pateicoties balstiem, zem nogatavojušām ogām smagi izauguši dzinumi nenolūž un nesaslimst.
 3. Visbiežāk sporas un kāpuri pārziemo peri-cilmes lokā, tāpēc pieredzējuši dārznieki vienmēr noņem augsnes virskārtu zem jāņogu krūma. Pavasarī jums jānoņem visi gruveši ap krūmu, jāizkaisa sausas lapas un zari. Ieteicams sadedzināt šos atkritumus un darīt to tālāk no jāņogām. Augsnes virskārtu labāk nomainīt, pievienojot sausu un tīru augsni.
 4. Kad sniegs kūst un zeme izžūst, jums jāatlaiž augsne ap jāņogām. Tas ļaus gaisam normāli cirkulēt un iekļūt līdz auga saknēm.
 5. Vasaras sākumā jāņogas ieteicams barot slāpekļa mēslošanas līdzekļi, lai veģetācijas periods būtu aktīvāks, jaunie dzinumi uz krūmiem aug ātrāk.
Uzmanību! Svarīga loma efektīvā cīņā pret slimībām un kaitēkļiem ir pareizi izvēlētām jāņogu šķirnēm. Stādīšanai jums jāizvēlas tie krūmu veidi, kuriem sākotnēji ir laba imunitāte un kas ir piemēroti noteiktam klimatam.

Jāņogu aizsardzība pret slimībām un kaitēkļiem

Kā rāda prakse, dažreiz nepietiek pat ar visrūpīgāko kopšanu - jāņogu krūmiem sāk sāpēt vai tos ietekmē kaitēkļi.Šajā gadījumā vissvarīgākais ir identificēt augu bojājumu cēloni un izvēlēties efektīvas zāles konkrētai situācijai.

Zemāk tiks uzskaitītas populārākās un bīstamākās slimības un kaitēkļi, kas ietekmē melnās un sarkanās jāņogas vidējā joslā.

Svarīgs! Jāņogu aizsardzība pret slimībām un kaitēkļiem jāsāk agrā pavasarī, pārbaudot krūmus. Ir svarīgi arī ņemt vērā infekcijas un problēmas, kas pagājušajā sezonā nomocīja jāņogu krūmu (bieži slimību sporas un kukaiņu kāpuri pārziemo uz krūma un pamostas ar to pavasarī).

Nieru ērce

Viens no bīstamākajiem jāņogu kaitēkļiem ir nieru ērce. Par šī kukaiņa klātbūtni ir viegli uzzināt - pumpuri uz dzinumiem būs nedabiski lieli un stipri pietūkuši. Kad pienāks aprīlis, pumpuri neatvērsies, bet sāks atraisīties.

Uzmanību! Katrā jāņogu pumpurā var būt vairāk nekā tūkstotis kaitēkļu.

Budu ērce var ievērojami samazināt ražu un pat pilnībā iznīcināt jāņogu krūmu, tāpēc metodēm, kā rīkoties ar šo kaitēkli, jābūt radikālām:

 • agrā pavasarī tiek pārbaudīti krūmi un izgriezti inficētie zari - tie ir jāsadedzina;
 • atlikušos dzinumus apsmidzina ar koloidālā sēra šķīdumu - 10 gramus vielas izšķīdina ūdens spainī.

Ja brīdis tiks nokavēts, ērce iznīcinās pumpurus, un jāņogas pašreizējā sezonā vairs neradīs ražu.

Jāņogu laputu

Laputu uz jāņogu krūmiem var atpazīt pat tad, kad lapas zied - dzinumu galotnēs lapas kļūst krunkainas un saritinātas. Pavasara jāņogu krūmu apsmidzināšana ar verdošu ūdeni ir ļoti efektīva kā laputu novēršana, jo šis kaitēklis pārziemo tieši uz dzinumiem (sīkāka informācija par metodi tiks aplūkota turpmāk).

Kad krūmu jau skārušas laputis, var palīdzēt tikai īpašas ķimikālijas jāņogu apstrādei. Dārznieki runā par šī sastāva efektivitāti:

 • 20 grami hlorofosa uz 10 litriem ūdens;
 • trihlormetafoss;
 • karbofoss.

Iegūtais šķīdums bagātīgi jāizsmidzina ar jāņogu krūmiem un viegli aplaista zemi pie auga.

Jāņogu zelta zivtiņa

Jāņogu zelta zivtiņu kāpuri apēd maigo jauno dzinumu galotnes, kā rezultātā zars var pilnībā izžūt. Šī kaitēkļa ietekmes dēļ jāņogu ogas kļūst mazākas, un cieš krūma kopējā raža.

Cīņai ar zelta zivtiņu un tās kāpuriem jābūt radikālam - pilnībā nogrieziet bojātos dzinumus un nekavējoties tos sadedziniet.

Zirnekļa ērce

Šis kaitēklis ir bīstams, jo īsā laika periodā tas sabojā lielāko daļu krūma zaļās masas - tas apēd lapas. Rezultātā cieš jāņogu veģetācija, augā tiek traucēta fotosintēze.

Svarīgs! Zirnekļa ērces klātbūtni var pamanīt maija sākumā. Jāņogu lapas ir pārklātas ar bālgans vai sarkanbrūnas nokrāsas plankumiem. No lapas šuvuma puses var redzēt pašu ērču.

Jums jācīnās ar zirnekļa ērci, noraujot visas bojātās lapas un sadedzinot. Turklāt jāņogas jāapstrādā ar 50% karbofosa šķīdumu. Šādu apstrādi var veikt gan pavasarī, gan vasarā.

Upeņu zāģlapsiņa

Šo kaitēkli nav tik viegli atklāt, jo tas slēpjas, un tā dzīvotnes forma tiek uzskatīta par slēptu. Parasti dārznieki saprot, ka jāņogu skriešana ietekmē tikai tad, kad veidojas olnīcas un nogatavojas ogas - šī kukaiņa kāpuri atrodas augļa iekšpusē.

Noteiktā brīdī kāpuri sāk izkļūt, sabojājot augļus, kas noved pie ogu krišanas. Kopā ar jāņogu ogām zāģlapsenes lelles nokrīt zemē, kur dzīvo līdz nākamajai sezonai.

Lai nākamgad jāņogas vairs neciestu no zāģlapsenes, vēlā rudenī vai agrā pavasarī augsni vajag izrakt tuvā stumbra aplī. Pašu krūmu var izsmidzināt ar 0,2% hlorofosa šķīdumu.

Vītola vairogs

Uz jāņogu dzinumiem ir sastopamas zvīņveida olas, un tās ir nokrāsotas sarkanvioletā nokrāsā. Tomēr ir grūti pamanīt šī kaitēkļa sajūgus, jo tas tos slēpj zem mirušu pieaugušo vairogiem. Ziedēšanas periodā no zvīņu kukaiņu olām izšķiļas kāpuri.

Kukaiņi barojas ar jāņogu dzinumu sulu, kas var izraisīt pilnīgu krūma izžūšanu. Efektīva jāņogu zaru tīrīšana ar metāla suku.

Padoms! Ja uz dzinumiem ir daudz vītolu kaula olu, labāk tos izgriezt un sadedzināt.

Frotē jāņogas

Slimību profilakse dažreiz nepalīdz, un augi tik un tā saslimst. Viena no visbiežāk sastopamajām melno un sarkano jāņogu slimībām ir frotē. Terijs ir bīstams ar to, ka agrīnā stadijā to ir grūti noteikt, un tad ir par vēlu - krūms pilnībā pārstāj nest augļus.

Uz korintēm savītas, deformētas lapas norāda uz frotē klātbūtni. Šādas lapas pēc iespējas ātrāk jānoplēš un jāsadedzina. Labāk ir pilnībā noņemt inficētos dzinumus.

Miltrasa

Ir nepieciešams savlaicīgi ārstēt miltrasu, jo slimība bieži izraisa visu augļu dārzu nāvi. Olnīcu veidošanās stadijā, kad krūms ir pilnībā uzziedējis, jūs varat papildus izsmidzināt krūmus ar benlāta vai karatāla šķīdumu (20%).

Uzmanību! Ja jāņogas ir plaši bojātas ar miltrasu, pēc nedēļas ķīmiskā apstrāde jāatkārto.

Antraknoze (muhosed)

Šī ir sēnīšu infekcija, kas rada briesmas jāņogu lapām. Vislielākais risks, ka šī infekcija skar krūmus, rodas vasaras vidū. Tomēr augu profilaktiskajai apstrādei jāsākas pavasara sākumā.

Lai apkarotu antracnozi, pirms ziedēšanas dzinumus apstrādā ar koloidālā sēra šķīdumu, procedūra tiek atkārtota pēc pāris nedēļām.

Svarīgs! Sarkano jāņogu slimības ir tādas pašas kā upenēm - šo augu pārstrāde tiek veikta tāpat.

Preventīvie pasākumi

Pareiza aprūpe var nebūt pietiekama, un ir ārkārtīgi grūti tikt galā ar jau izplatītu infekciju vai kaitēkļu audzēšanu. Kā aprakstīts iepriekš, bojājumu pilnībā novērst ir iespējams tikai ar radikālām metodēm - nogriezt dzinumus, novākt lapas un augļus. Lai nesāktu situāciju, ir jāizmanto preventīvi pasākumi.

Verdošs ūdens

Tautas līdzekļi reti iedarbojas uz slimības aktīvo stadiju, bet bieži vien tie ir efektīvi kā profilakse. Tiek apsvērta viena no efektīvākajām un drošākajām metodēm aveņu pārstrāde un jāņogas ar verdošu ūdeni.

apstrādāt jāņogas pavasarī no kaitēkļiem ar verdošu ūdeni, lai nekaitētu augam? Patiesībā šeit nav nekā grūta: vissvarīgākais ir netērēt laiku. Pārstrādes laikā jāņogu pumpuriem jābūt miera stāvoklī, tāpēc labāk to darīt pašā pavasara sākumā.

Viss process sastāv no dažiem vienkāršiem soļiem:

 1. Krūmu dzinumi ir sasieti tā, lai tie atrastos ciešāk.
 2. Uzvāra pietiekami daudz ūdens (labāk ņemt spaini).
 3. Jāņogas pārlej ar verdošu ūdeni, izmantojot lejkannu ar dalītāju.
Uzmanību! Verdošs ūdens nav panaceja. Šis līdzeklis ir izrādījies efektīvs tikai pret kukaiņiem, kuru olšūnas un kāpuri ziemo uz krūmu dzinumiem (piemēram, jāņogu laputīm).

Ķimikālijas

Jums nevajadzētu gaidīt pirmās slimības pazīmes vai jāņogu bojājumus ar kaitēkļiem, pavasarī jūs varat veikt krūma profilaktisko apstrādi ar īpašām ķīmiskām vielām. Daudzas no šīm zālēm nekaitē augam un kultūraugam, ja vien tās lieto pareizi un savlaicīgi.

Vispopulārākie dārznieku un vasaras iedzīvotāju vidū ir šādi medikamenti profilaksei.

Urīnviela

Šis rīks ne tikai cīnās pret slimībām, sēnītēm un kaitēkļiem, karbamīds (urīnvielas otrais nosaukums) satur lielu slāpekļa procentu un ir dabisks mēslojums.

Jāņogas jāizsmidzina ar urīnvielu agrā pavasarī, pirms augšanas sezonas sākuma. Krūmu pumpuriem vēl ir jāguļ, jo urīnviela var sadedzināt jaunas lapas. Ārstēšanas laikā gaisa temperatūrai obligāti jābūt paaugstinātai līdz + 5- + 6 grādiem, pretējā gadījumā produkts nebūs efektīvs.

Lai pagatavotu šķīdumu 10 litros ūdens, jums jāizšķīdina no 500 līdz 700 gramiem karbamīda (atkarībā no jāņogu bojājuma pakāpes pagājušajā sezonā).

Svarīgs! Karbamīda apstrāde palēnina veģetācijas periodu, tāpēc krūms sāks ziedēt 1,5-2 nedēļas vēlāk.

Vara sulfāts

Vara sulfāts ir arī mikrofertilizators un aktīvs fungicīds līdzeklis. Jāņogu gadījumā vara sulfāts spēj novērst tādas slimības kā antraknoze.

Gan rudenī, gan pavasarī ir atļauts apstrādāt krūmus ar vara sulfāta šķīdumu. Tas jādara laikā, kad augs "guļ". Rudens apstrāde iekrīt novembrī, pavasarī jums jārīkojas, tiklīdz temperatūra nokārtojas pozitīvās atzīmes.

Šķīdumu sagatavo no 10 litriem ūdens un 50-100 gramiem vara sulfāta. Uz jāņogu krūma tiek iztērēti apmēram 1,5 litri gatavā produkta.

Padoms! Bordo šķidrumu sagatavo, pamatojoties uz vara sulfātu, tā izmantošanai ir vēl labāka iedarbība.

Karbofos

Produktam, kura pamatā ir malationa, ir insekticīds un akaricīds efekts, un tas ir piemērots jāņogu krūmu pavasarīgai apstrādei. Zāles iezīme ir ātra darbība (kukaiņi mirst gandrīz uzreiz), taču jāpatur prātā, ka karbofoss nogalina tikai tos indivīdus, uz kuru ķermeņa tas tiek izsmidzināts (slēptie kaitēkļi paliks dzīvi).

Ja jāņogas pagājušajā sezonā nesāpēja, pietiks ar vienu ārstēšanu ar karbofosu. Pretējā gadījumā izsmidzināšana būs jāatkārto vairākas reizes ar 7-10 dienu starplaiku.

Secinājums

Jāņogas jāapstrādā, jo šī gardā oga interesē ne tikai cilvēkus - tā piesaista daudzus kukaiņus un bieži ir slima. Kā rāda prakse, sākotnējā posmā ir daudz vieglāk tikt galā ar problēmām un tās novērst, nekā tikt galā ar sekām.

Plašāka informācija par kaitēkļu un jāņogu slimību profilaksi ir aprakstīta šajā video:

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība