Melno jāņogu lapas čokurošanās: ko darīt

Dārznieki bieži saskaras ar faktu, ka pavasarī vai vasaras augstumā, kad ogas vēl nogatavojas, jāņogu lapas pēkšņi saritinās. Krūms, kas vēl nesen izskatījās pilnīgi vesels, var ātri zaudēt līdz pusei savas zaļās masas: skartās lapu asmeņi ātri zaudē krāsu, izžūst un nokrīt. Lai efektīvi apkarotu šo kaiti, ir pareizi jānosaka, kāpēc lapas vērpjas: sēnīšu sporu vai kukaiņu kaitēkļu darbības dēļ. Savlaicīga ārstēšana palīdzēs ietaupīt krūmu, un savlaicīgi veiktie preventīvie pasākumi novērsīs situācijas atkārtošanos nākamajā sezonā.

Kāpēc jāņogu lapas saritinās

Lai saprastu, kāpēc uz jāņogām parādījās savītas lapas, palīdzēs rūpīga slima auga pārbaude. Katrai detaļai ir nozīme:

 • jaunas vai vecas lapas saritinās;
 • vai ir plankumi, kādā krāsā tie ir;
 • vai ir pamanāma plāksne, zirnekļa tīkls;
 • lapas čokurošanās uz iekšu vai āru;
 • kā izskatās skartās plāksnes aizmugurējā puse;
 • Vai ir izaugumi, pietūkumi, izciļņi.

Savu lomu spēlē arī šo zīmju parādīšanās laiks uz jāņogu lapām un dzinumiem.

Bieži vien pietiek ar to, lai rūpīgi izvērstu deformētos auga orgānus, lai iekšā redzētu kukaiņu kāpurus.

Kaitēkļi

Ja jāņogu lapas saritinās mēģenē vai kamolā, tas var būt arī vairāku parazītu kukaiņu darbības rezultāts.

Lapu rullis

Neliels (apmēram 2 cm) brūns kodējs, bieži ar tumšu rakstu uz spārniem, kas mugurā saliekas plakani. Viens tauriņš mēneša laikā uz jāņogu lapu iekšējās virsmas spēj izdēt līdz simtiem olu, no kurām pēc tam izšķilsies dzelteni vai spilgti zaļi kāpuri. Viņi apēd lapu asmeņus un pēc kāda laika savērpj tajos kokonus, kas no iekšpuses savilkti ar zirnekļa tīklu. Rudenī pēc bojāto lapu nokrišanas kāpuri tajos zied un pārziemo. Pavasarī no zīlītēm atkal parādīsies tauriņi, kas sāks olas uz jāņogām.

Svarīgs! Jāņogu lapas, kas sakrustojušās sakāves dēļ ar lapu ruļļu, jānogriež un jāsadedzina. Atstājot tos stumbra tuvumā vai komposta kaudzē, dārznieks kāpuriem dos iespēju pārziemot, un pavasarī tauriņi atkal atgriezīsies.

Aphid

Vēl viens ļoti izplatīts jāņogu ienaidnieks ir laputis. Tās ir mazu, neaktīvu kukaiņu kolonijas, kas barojas ar lapu sulām, tāpēc pēdējie kļūst dzelteni, izžūst un saritinās.

Jāņogām parasti kaitē divu veidu parazīti:

 1. Atvašu (ērkšķogu) laputu - zaļgana krāsa. Visbiežāk tieši viņa ir tā, ka upeņu augšējās lapas saritinās. Pirmkārt, kukainis izsūc sulu no pumpuriem, pēc tam pāriet uz dzinumu galotnēm. Tā rezultātā jaunās lapas izliekas uz āru bezveidīgos gabalos. Skudras, kas barojas ar medus rasu, saldo viskozo šķidrumu, ko tas izdala, palīdz laputīm izplatīties uz jāņogu krūmiem. Viņi arī ziemai aizved kaitēkli uz skudru pūzni un pavasarī atkal atdod to augam.
 2. Loksne (galiciska) laputis dzīvo paši, dodot priekšroku sarkanajām vai baltajām jāņogām. Vasaras vidū sievietēm attīstās spārni, kuru dēļ parazīts spēj veikt ievērojamus attālumus, rudenī dodot olas pie auga pumpuriem. Pavasarī no olām izšķīlušies kukaiņi apdzīvo jāņogu lapu apakšpusi, barojoties ar to sulu. Rezultātā plākšņu ārējā pusē parādās raksturīgi izliekumi, kas atgādina brūngani sarkanu vai dzeltenu krāsu "pūslīšus". Lapas (gan jaunas, gan nobriedušas) ātri zaudē formu, saritinās un iet bojā.

Zirnekļa ērce

Neliels dzeltenīgi oranžas krāsas kaitēklis, kas redzams tikai caur palielināmo stiklu: mātītes izmērs sasniedz 1 mm, tēviņš ir puse no lieluma. Vējš palīdz zirnekļa ērcei pārvietoties. Šī parazīta kolonijas dzīvo augu lapu šuvuma pusē. Sākumā tur parādās mazi gaismas punkti. Laika gaitā tie veido veselas kabatas, kas izbalē, pēc tam kļūst brūnas. Lapas izžūst, saritinās un nokrīt.

Brīdinājums! Zirnekļa ērces bojājums jāņogu lapām ir plāno zirnekļtīklu klātbūtne to aizmugurē.

Stikla izgatavotājs

Neliels tauriņš ar gandrīz caurspīdīgiem spārniem un melnu ķermeni, kas apzīmēts ar trim skaidri redzamām šķērsvirziena dzeltenām svītrām. Dēj olas uz jāņogu krūmiem bojātās mizas vietās. Kāpuri, kas parādījās pēc 10-15 dienām, apēd dzinumu iekšpusē esošās ejas, barojoties ar to kodolu. Sākumā jāņogu krūma bojājumi ir gandrīz nemanāmi, bet nākamajā gadā, līdz kāpuriem ir laiks nobriest, bojātie zari sāk mirt, un lapas uz tiem ātri izžūst un saritinās.

Līdz šim nav izstrādātas jāņogu un ērkšķogu šķirnes, kas būtu izturīgas pret stikla aktivitāti.

Jāņogu žultsvidus (lapa un dzinums)

Žultsvidus ir mazs (līdz 1,5 mm) spārnotais priekšējais skats. Jāņogām ir bīstami šādi veidi:

 1. Jāņogu lapu žultsvidus dzeltenbrūnā krāsā. Dēj olas jauno dzinumu augšdaļā. No tām iznākušie kāpuri apēd lapas, tāpēc dzinumu galotnes savērpjas, kļūst "saplēstas", pamazām kļūst melnas un izžūst. Pārsvarā tiek skarti jauni krūmi.
 2. Jāņogu dzinumu žults vidusdaļa, tam ir dzeltenīgi oranža krāsa un aizmugurē ir brūnas svītras. Viņa dēj olas mizas plaisās. Kāpuru koloniju uzkrāšanās vietās jāņogu miza iegūst brūnu nokrāsu, uz tās parādās plankumi un "nomāktas" vietas. Tā kā kāpuri dzer augu sulas, zari kļūst trausli un ātri izžūst, savukārt lapas uz tiem savērpjas un iet bojā.

Slimības

Iemesls, kāpēc jāņogu lapas saritinās, var būt slimība. Pārsvarā šis krūms cieš no sēnīšu slimībām. Zinot simptomus visbiežāk sastopamajiem no tiem, palīdzēs noteikt, kā ārstēt augu.

Antraknoze

Šī slimība parasti izpaužas vasaras vidū. Uz lapām sākumā parādās brūngani sarkanu plankumu saliņas, kuru laukums pamazām palielinās. Tumšās zīmes var redzēt arī uz kātiņiem un jauniem zariem, retos gadījumos pat uz ogām. Pamazām jāņogu lapas kļūst sarkanas un saritinās, pēc tam nokrīt. Ja tiek atklāta antraknoze, ar ķimikālijām jāapstrādā ne tikai jāņogas, bet arī krūmi un koki, kas aug tuvumā. Slimība negatīvi ietekmē vairāku dārza augu ziemcietību, attīstību un produktivitāti.

Spheroteka

Citā veidā šo slimību sauc par Amerikas miltrasu. Tās pirmās izpausmes var redzēt maijā. Galvenais simptoms ir balts pārklājums, kas atgādina miltus vai ziedputekšņus, skaidri redzams uz jauniem dzinumiem, lapām, olnīcām un ogām. Pamazām plāksne sabiezē un iegūst brūnu krāsu, kļūstot kā pelējums. Lapas kļūst tumšākas un saritinās, dzinumi deformējas un pārstāj augt, un ogas zaudē garšu un noformējumu.Ja jūs nesākat ārstēšanu laikā, jāņogu krūms ātri nomirs.

Svarīgs! Vislabvēlīgākie apstākļi sferotikai ir augsts gaisa mitrums siltā (+ 23-28 ° C) laikā. Sausas un karstas vasaras kavēs slimības progresēšanu.

Septorija

Varat arī pamanīt, ka jāņogu lapas saritinās, kad augu ietekmē septorijas slimība (pretējā gadījumā balta plankuma vieta). Šīs kaites cēlonis var būt slikta krūma ventilācija sakarā ar to, ka ir izauguši liekie, savlaicīgi nenoņemtie zari.

Septorijas infekcijas risks palielinās, ja:

 • gaisa mitrums ir palielināts;
 • krūms aug ēnā.

Slimības pazīme ir daudzas mazas pelēcīgas krāsas plankumi ar brūnām kontūrām, kas parādās uz lapām. Tālāk uz tiem parādās tumši plankumi (sēne un tās sporas). Lapas ātri saritinās, zaudē krāsu un nokrīt, stumbrs kļūst brūns. Šī slimība ir bīstama ne tikai jāņogām, bet arī citām dārzkopības kultūrām, jo ​​tā var ātri izplatīties lielā platībā.

Kolonnu rūsa

Galvenais kolonnu rūsas simptoms jāņogām ir dzeltenīgi oranži plankumi, kas parādās uz lapām. Slimība izpaužas augšanas sezonas vidū. Lapu lāpstiņu aizmugurējā puse ir pārklāta ar blīviem izaugumiem ar sarūsējušām sporām, kas pamazām kļūst tumšākas un aug pa visu pieejamo virsmu. Inficētās lapas kļūst dzeltenas, saritinās un priekšlaicīgi nokrīt.

Kausa rūsa

Vēl viens izplatīts korintes veids, kas ir bīstams jāņogām, ir kauss. Inficēšanās ar šo slimību notiek agrā pavasarī, bet tās pirmās pazīmes uz dzinumiem, lapām, ziediem var pamanīt vasaras sākumā. Lapu lāpstiņu apakšpusē parādās oranži plankumi ar maziem tumšiem punktiem. To vietā pakāpeniski veidojas pustulas un bumbuļi, kas veidoti kā kausi. Iekšpusē ir brūngani pulveri - sēnīšu sporas. Lapas, kas cieš no rūsas, saritinās un ātri drūp. Slimības novājinātais jāņogu krūms dod mazāk dzinumu, nes mazāk augļu un labi nepieļauj ziemu.

Brīdinājums! Biezo rūsas sēnīšu sporas bieži nokļūst uz kultivēto augu lapām no purva grīšļa. Ja dārzs atrodas zemienē, purvainā apvidū, ieteicams izvēlēties jāņogu šķirnes, kas ir izturīgas pret šo slimību.

Kā apstrādāt jāņogu lapas, ja tās saritinās

Nosakot, kas izraisīja jāņogu lapu čokurošanos, jums jāsāk ārstēšana pēc iespējas ātrāk. Jāatceras, ka jāņogu apstrādi ar ķīmiskām vielām parasti veic pirms ziedēšanas un pēc ražas novākšanas. Starp šiem posmiem ieteicams krūmu apsmidzināt ar bioloģiskiem produktiem vai piemērot tautas receptes.

Ķimikālijas

Stiprās puses cīņā pret kaitēkļiem un slimībām, kuru dēļ jāņogu lapas saritinās, ar ķīmisko vielu palīdzību - augsta efektivitāte un ātri rezultāti. Tomēr ir svarīgi rūpīgi ievērot norādījumus: nepārsniedziet ieteicamās devas un ievērojiet augiem noteiktos apstrādes laikus. Ir ieteicams lietot ķīmiskas vielas, ja jāņogu lapas ir smagi skartas un nav jēgas lietot drošākus līdzekļus (tautas, bioloģiskos produktus).

Brīdinājums! Vienas procedūras laikā jāizmanto tikai viens produkts. Nākamreiz jūs varat lietot jaunu (vēlams ar citu aktīvo vielu). Narkotiku maiņa ir atļauta.

Ja jāņogu lapas saritinās parazītisko kukaiņu darbības rezultātā, pret tiem iedarbosies ķīmiskie insekticīdi:

Aktīvā viela

Zāles

Kādi kaitēkļi (no kuriem čokurošanās lapas)

Kad izsmidzināt

Imidakloprīds

Tanreks, Confidor-Extra, Biotlin

Aphid

Pirms ziedēšanas

Tiametoksams

Aktara

Lambda cihalotrīns

Karate Zeon

Ērce, lapu rullītis, laputis, stikls

Cipermetrīns

Inta-vir

Stiklains, laputis

Pirms ziedēšanas un pēc ražas novākšanas

Permetrīns, cipermetrīns

Dzirksts "Double Effect"

Laputa, lapu tārps

Veģetācijas periodā

Beta-cipermetrīns

Kinmix

Lapu veltņi, laputis, žultsvidus

Cipermetrīns, malations (karbofoss)

Inta-Ts-M

Lapu veltņi, stikla trauki, laputis

Diflubenzurons

Vēstnesis

Laputa, lapu tārps

Karbofos

Fufanons, Aliots

Ērce, lapu rullītis

Budding laikā

Aphid

Veģetācijas periodā

Pirimifosmetils

Aktieris

Ērce, laputu, žults vidusdaļa

Stingri saskaņā ar instrukcijām

Lai tiktu galā ar sēnīšu slimībām, kas izpaužas kā jāņogu lapu čokurošanās, ķīmiskie fungicīdi palīdzēs:

Aktīvā viela

Zāles

Kādas slimības (no kurām lapas čokurošanās)

Kad izsmidzināt

Vara sulfāts

 

Antraknoze, septorija, miltrasa

Saskaņā ar instrukcijām ne vēlāk kā 15-20 dienas pirms ražas novākšanas

Vara sulfāts un kaļķi

Bordo maisījums

Rūsa, septorija, antraknoze, miltrasa

3% šķīdums - līdz nieres atveras; 1% šķīdums - "rozā pumpura" stadijā

Vara oksihlorīds

Abiga smaile, Hom

Miltrasa

Saskaņā ar instrukcijām ne vēlāk kā 3 nedēļas pirms ražas novākšanas

inkstone

 

Antraknoze, septorija, miltrasa

1-3% šķīdums pavasarī pirms pumpuru atvēršanās un rudenī (kad lapas sāk nokrist)

Koloidālais sērs

Tiovit Jet

Ērce, miltrasa

Veģetācijas periodā

Difenokonazols

Raeks, Ātrums

Miltrasa, septorija

Propikonazols

Slīpums, prognoze

Miltrasa, rūsa, antracnoze, septorija

Pirms ziedēšanas un pēc ražas novākšanas

Penconazols

Topāzs

Miltrasa

Veģetācijas periodā

Benomils

Fundazol

Triadimefons

Bayleton

Bioloģiskie aģenti

Atšķirībā no ķīmiskām vielām bioloģisko produktu darbība ir maigāka. Kā daļu no šiem līdzekļiem - dzīvi mikroorganismi (vīrusi, baktērijas, sēnītes).

Bioloģiski produkti ir piemēroti jāņogu pārstrādei, kad lapas saritinās, ja:

 • slimība tika atklāta sākotnējā stadijā;
 • kukaiņu kaitēkļu skaits ir mazs.
Svarīgs! Saules gaisma negatīvi ietekmē daudzu bioloģisko produktu aktivitāti, tāpēc ieteicams augus ar tiem apstrādāt vakarā.

Lielākā daļa bioloģisko produktu darbojas tikai atbilstošā gaisa temperatūrā (+ 10-15 ° C). Attiecīgi tos ir iespējams izmantot jāņogu ārstēšanā, kurā lapas saritinās, iespējams tikai "rožu pumpura" stadijā un tūlīt pēc ziedēšanas.

Veids

Zāles

Kādi kaitēkļi / slimības (no kurām čokurošanās lapas)

Insekticīdi

Aktofit

Ērce, laputa

Bitoksibacilīns

Ērce, laputu, lapu tārps, žults vidusdaļa

Lepidocīds

Lapu rullis

Fitoverm

Laputis, ērces, lapu veltņi

Fungicīdi

Fitosporīns

Rūsa, miltrasa

Pentaphage

Miltrasa

Ampelomicīns

Mikosan

Aliribs B

Miltrasa, antraknoze, rūsa, septorija

Insektofungicīds

Gaupsin

Miltrasa, rūsa, septorija, laputu, lapu tārps

Tautas aizsardzības līdzekļi

Jāņogu bojājumu un slimību ārstēšanai (ieskaitot tos, kuru rezultātā tās lapas saritinās) tiek izmantotas arī tautas receptes uzlējumiem un novārījumiem, galvenokārt uz augu pamata. To efektivitāte nav tik augsta kā bioloģisko un, turklāt, ķīmisko zāļu iedarbībai, un iedarbība būs jāgaida, taču tie neradīs nekādu kaitējumu augiem, dzīvniekiem un cilvēkiem.

Starp visefektīvākajiem tautas līdzekļiem jāņogu apstrādei, kurā lapas čokuro, ir šādi (proporcijas norādītas uz 10 litriem ūdens):

 1. Sīpols un ķiploki. 100 g mizotu sastāvdaļu jāsagriež pēc iespējas mazāk un jāuzpilda ar karstu ūdeni. Uzstājiet dienu, pēc tam izkāsiet un izsmidziniet jāņogu lapas (ar šo daudzumu pietiek 2-3 krūmiem). Izmantojiet, lai apkarotu laputu, lapu tārpu, kāpuru un kukaiņu kāpurus.
 2. Tabakas lapas. Jums būs nepieciešami 400 g to sausā pulvera, kas jāaizpilda ar ūdeni un jāatstāj 2 dienas. Tad kompozīcijā ielej vēl 10 litrus ūdens un pievieno apmēram 80 g veļas ziepju skaidas.Celma un izmantojiet, ja jāņogu lapas saritinās un kļūst melnas laputu vai zirnekļa ērces rezultātā.
 3. Strutene. Jums vajadzētu ņemt 3-4 kg svaigas vai 1 kg sausas zāles. Pārklāj ar karstu ūdeni un atstāj 1,5 dienas. Tas palīdzēs jāņogu lapu sakāvē ar laputīm vai stiklu.
 4. Tomātu galotnes. 3 kg svaigu sasmalcinātu lapu, kātu un pabērnu (vai 1 kg sausu izejvielu) ielej ar ūdeni un atstāj uz 3-4 stundām. Pēc tam sastāvu vāra pusstundu, atdzesē un atšķaida ar ūdeni proporcijā no 1 līdz 4. Tas ir efektīvs, ja krūmu lapas saritinās jāņogu žultsvidus aktivitātes dēļ.
 5. Pienene. 400 g augu lapu un saknes vajadzētu ielej ar karstu ūdeni un turēt pāris stundas. Izkāš tinktūru. Apstrādājiet jāņogas, kuru lapas saritina laputis.
 6. Joda šķīdums (10 ml uz 10 l ūdens). Efektīvs pret miltrasu (spheroteka).
 7. Koksnes pelni. Samaisa 1 kg pulvera ūdens spainī, atstāj uz 5 dienām. Pievienojiet šķidrās veļas ziepes. Izsmidziniet jāņogu lapas, kas ir saritinājušās spheroteka bojājumu rezultātā. Izmanto arī cīņā pret laputīm.
Svarīgs! Lai sasniegtu rezultātu, atkārtoti jāizmanto tautas aizsardzības līdzekļi, atkārtojot krūmu izsmidzināšanas procedūru ik pēc 5-7 dienām (maksimālais intervāls ir 2 nedēļas).

Jūs varat arī uzzināt par dažādiem kaitēkļu un sēnīšu slimību jāņogu apstrādes veidiem (ieskaitot tos, no kuriem lapas čokurošanās uz krūmiem) dažādos augu attīstības posmos, jūs varat arī uzzināt no video:

Agrotehniskie pasākumi

Ja jāņogu lapas saritinās, tad cīņa ar slimībām vai kukaiņu kaitēkļiem neaprobežojas tikai ar augu izsmidzināšanu ar dažādām kompozīcijām. Dārzniekam jāveic citas darbības:

 • regulāri noņem un sadedzina slimības vai kāpuru skartos dzinumus un lapas;
 • zem jāņogu krūmiem ir vērts stādīt dažus ārstniecības augus (pelašķi, kliņģerītes, biškrēsliņus), kā arī dilles: tie piesaista mārītes, mežģīnes, spāres, kas palīdzēs tikt galā ar laputīm, zirnekļa ērcēm un citiem kaitēkļiem;
 • ar barotavu un dzērāju palīdzību piesaistīt ogu dārzam putnus (zīlītes, zvirbuļus);
 • ir nepieciešams iznīcināt skudru pūzņus augu saknēs, un zaru apakšējās daļas uz krūmiem ieteicams apstrādāt ar īpašu dārza līmi;
 • ja virs krūmiem parādās tauriņi, jāņogas jāapstrādā ar tautas līdzekļiem ar spēcīgu asu smaku (ķiploku vai tabakas uzlējums);
 • noteikti pievērsiet uzmanību profilakses pasākumiem - tas palīdzēs izvairīties no parazītu slimībām un bojājumiem, no kuriem čokuro jāņogu lapas.

Profilaktiskas darbības

Slimību un kaitēkļu novēršana ir veselīga un auglīga ogu dārza atslēga. Vieglāk ir novērst situāciju, kad jaunās un nobriedušās lapas ir saritinātas jāņogās, nekā vēlāk novērst slimības vai kukaiņu postošās darbības sekas.

Galvenie preventīvie pasākumi:

 1. Stādot jāņogas uz vietas, jums jānodrošina, lai attālums starp krūmiem būtu vismaz 70-80 cm. Tas veicina labu augu ventilāciju, ļauj lapām saņemt pietiekami daudz saules gaismas un siltuma, kā arī ātri izžūst pēc lietus .
 2. Visam stādāmam materiālam jābūt veselīgam, bez redzamām infekcijas un bojājumu vietām.
 3. Pirms stādīšanas zemē jāņogu stādus vajadzētu turēt 15 minūtes siltā (apmēram 45 ° C) ūdenī, lai tos dezinficētu no parazītu kukaiņiem.
 4. Jūs nevarat stādīt skujkoku augus blakus jāņogu stādījumiem (tie veicina inficēšanos ar kausu rūsu), kā arī ērkšķogas (tās cieš no tām pašām slimībām un kaitēkļiem kā jāņogas).
 5. Nepieciešams atbrīvoties no nezālēm zem krūmiem, pļaut aizaugušu zāli.
 6. Reizi 2-3 gados (biežāk, ja nepieciešams) jāņogu krūmus vajadzētu atšķaidīt un atjaunot, noņemot aizaugušos dzinumus.
 7. Divreiz gadā (pavasarī un rudenī) jums ir jāizrok augsne stumbra tuvumā esošajos apļos, mulčējiet to, pievienojot koksnes pelnus, un savlaicīgi uzklājiet virskārtu.
 8. Agrā pavasarī (pirms pumpuru parādīšanās) jāņogas ieteicams apsmidzināt ar Bordo šķidruma vai vara sulfāta šķīdumu. Tas palīdzēs novērst sēnīšu infekcijas.

Secinājums

Pamanot, ka jāņogu lapas saritinās, jums pēc iespējas ātrāk jācenšas saprast, kas izraisīja šo simptomu. Nosakot sēnīšu slimību vai identificējot kukaiņu parazītu, jums vajadzētu izvēlēties pareizās zāles un nekavējoties ārstēt krūmu. Izvēloties līdzekļus (ķīmiskos, bioloģiskos, tautas), jāņem vērā, cik slikti augs tiek ietekmēts, kā arī kādā tā attīstības fāzē notiks apstrāde. Lai nākotnē tas nenotiktu, īpaša uzmanība jāpievērš preventīvajiem pasākumiem.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība