Jāņogu apstrāde rudenī no kaitēkļiem un slimībām

Ogu sezona ir beigusies. Visa raža ir droši paslēpta burkās. Dārzniekiem jāņogu kopšanas periods nebeidzas. Tuvojas šāds darba posms, no kura ir atkarīga turpmākā raža. Jāņogu pārstrāde rudenī ietver šādus dārzkopības pasākumus: atzarot jāņogu krūmu, ārstējot to no kukaiņu kaitēkļiem un slimībām, izmantojot mēslojumus, lai palielinātu auga imunitāti.

Jāņogām ir vairākas specifiskas slimības, tām var uzbrukt kaitēkļi. Ogu ziedēšanas un nogatavināšanas laikā nav iespējams apstrādāt jāņogas ar īpašiem preparātiem. Ērtākais apstrādes laiks ir pēc ražas novākšanas. Lai jāņogu krūmi saglabātu veselību visā augšanas sezonā, rudenī iepriekš jāveic vairākas darbības:

 • Krūmu apsmidzina ar īpašām ķīmiskām vielām, kuru mērķis ir augu aizsardzība;
 • Tiek veikta augsnes atslābināšana un apstrāde zem upeņu krūmiem;
 • Veikt top dressing;
 • Atjaunojiet krūmus rudens jāņogu atzarošana.

Darbībām būs preventīvs raksturs.

Augšējā apstrāde un apaugļošana

Ja augs ir spēcīgs un veselīgs, tad tas nebaidās no slimībām un kukaiņu kaitēkļu uzbrukumiem. Minerālmēslu un savlaicīgu mērču ieviešana palielina upeņu imunitāti.

Pēc ražas novākšanas augam nepieciešams fosfors un kālijs. Pietiekams daudzums absorbēto mikroelementu padara upenes izturīgas pret gaidāmo salu, veicina sakņu masas augšanu.

Arī kālija sulfāts kālija sulfāts un dubultais superfosfāts ir nepieciešams, lai pagatavotu 1 ēdamkarote. l., izkaisot jāņogas ap krūmu diametrā, un pēc tam labi izšļakstīt ar ūdeni, ņemot vismaz 10 litrus. Vai arī izšķīdina mēslošanas līdzekļus ūdens spainī un pārlej ar gatavo šķīdumu.

Ne mazāk noderīga būs koksnes pelnu ieviešana, kas ir bagāta ar dažādiem mikroelementiem. Priekš jāņogu barošana ņem 1 ēd.k. un izkaisīti pa krūmu. Labāk ir apvienot pelnu lietošanu ar augsnes rakšanu zem krūma. Pelnu šķīdumu var pagatavot, ja laika apstākļi ir pārāk sausi.

Dārznieki, kuri būtībā iebilst pret minerālmēslu ieviešanu, jāņogu krūmus var pārklāt ar kompostu vai ar to izrakt augsni. Ziemas laikā organiskie savienojumi pārveidosies formā, kas ir ērta absorbcijai ar jāņogu saknēm. Augu ražotā organiskā mēslošana pavasarī būs pilnībā pieprasīta rūpnīcai, lai izveidotu zaļo masu.

Ja jāņogu krūma stādīšana tika veikta pareizi, visu nepieciešamo mēslojumu ieklājot stādīšanas bedrē, tad 2 gadus papildu mērces nebūs vajadzīgas. Viņi tos sāk izgatavot tikai no krūma dzīves 3. gada.

Noskatieties video par barošanu rudenī:

Jāņogu atzarošana

Vēl viena svarīga agrotehniskā aktivitāte pēc ražas novākšanas ir jāņogu rudens atzarošana. Tam būs nepieciešami tādi instrumenti kā atzarotājs, dārza zāģis un dārza šķēres. Parastie zāģi un šķēres nedarbosies. Visi instrumenti ir labi jāasina un jāapstrādā ar dezinfekcijas līdzekļiem (petroleju, spirtu, kālija permanganātu).

Atzarošana sākas tūlīt pēc lapotnes nokrišanas. Pirmais solis ir nogriezt kaltētus, salauztus zarus, novājinātus un skartus no slimībām vai kaitēkļiem. Pretendenti izņemšanai ir arī pārāk plānas un zemē gulošas jāņogu zari.

Nākamais posms ir krūma vainaga atzarošana un veidošana. Jāizcērt 3-4 gadus veci dzinumi.Viņiem ir nevajadzīga slodze uz sakņu sistēmu, kas visu krūmu apgādā ar barības vielām. Ogas uz tik vecām zarām ir mazas, un to ir pārāk maz.

Svarīgs! Galvenā jāņogu raža nogatavojas uz 1 un 2 gadu vecuma dzinumiem.

Būtu jānoņem zari, kas aug uz iekšu vai savijas ar citiem. Lai izvairītos no infekcijas, visas sekcijas apstrādā ar Bordeaux šķidrumu vai dārza piķi.

Izvēlieties apmēram 6 kārtējā gada jaunos dzinumus, tiem jābūt spēcīgākajiem, veselīgākajiem un labi novietotiem. Viņi ir atstāti aiz muguras. Pārējā izaugsme tiek izgriezta. Ja jūs katru gadu ievērojat šo atzarošanas plānu, būs jāņogu krūms, kurā būs 15 dzinumi, dažāda vecuma (1, 2, 3 gadi), bet kuri ir visproduktīvākie.

Tālāk jums vajadzētu saīsināt zaru garumu. Vecākos gados nogriež galotnes, kas parasti izžūst, jauniem cilvēkiem paliek ne vairāk kā 6 pumpuri. Visu apgriezto materiālu vislabāk sadedzināt, lai novērstu iespējamās infekcijas un kaitēkļu izplatīšanos. Pēc atzarošanas tiek veikti aizsargpasākumi jāņogu pārstrādei.

Aizsardzība pret kaitēkļiem un slimībām

Nekā apstrādāt jāņogas rudenīlai novērstu slimību un kaitēkļu attīstību? Pēc ražas novākšanas ieteicams kā profilakses līdzekli izsmidzināt Bordo šķidrumu un pašu jāņogu krūmu, kā arī augsni ap to un eju.

Iesācējiem dārzniekiem jāatgādina, ka Bordeaux šķidrumu sagatavo no 100 g vara sulfāta un 100 g kaļķa, kas izšķīst spainī ar ūdeni, iegūstot dziļi tirkīza krāsas šķidrumu. Bordo šķidrums labi cīnās pret sēnīšu infekcijām; to var izmantot, lai apstrādātu krūmus un izcirtņus. Šis rīks jau sen ir zināms dārzniekiem, tiek plaši izmantots, jo tas ir diezgan efektīvs. Pārstrādājiet upenes vismaz 2 reizes nedēļā.

Vēl viena viela, kas darbojas pret sēnītēm un to sporām, kukaiņiem un kāpuriem, ir koncentrēts karbamīda (urīnvielas) šķīdums. Lai izsmidzinātu upenes, ņem vismaz 300 g urīnvielas, kas izšķīdināta ūdens spainī (10 l). Visu krūmu bagātīgi apsmidzina ar sagatavoto šķīdumu.

Daži dārznieki iesaka negaidīt jāņogu rudens kritumu. Pēc pirmajām novītuma un dzeltenuma pazīmēm pats noņemiet lapas. Tātad augs koncentrēsies uz sagatavošanos ziemai, visas barības vielas tiks novirzītas uz jāņogu krūma zariem un pumpuriem.

Obligāta ir kritušo lapu savākšana, pakaišu un sausu zaru tīrīšana no augsnes. Parasti baktēriju un sēņu kaitēkļi un sporas pārziemo pūstošos augu atliekās. Savāktos atkritumus vislabāk sadedzināt.

Un augsne zem jāņogu krūmiem tiek atbrīvota un apstrādāta ar gaiši rozā kālija permanganāta šķīdumu, Bordo šķidrumu (100 g / 10 l ūdens) vai vara sulfāta šķīdumu (50 g / 10 l ūdens).

Atbrīvošanās ap krūma pamatni tiek veikta līdz seklam apmēram 5 cm dziļumam zem vainaga, dodoties dziļāk par 15 cm, un rindu atstarpēs viņi rakņājas līdz 20-30 cm dziļumam. Pēc atslābināšanas augsne un krūmu apstrādā ar Karbofos saskaņā ar instrukcijām vai ar borskābi.

Vairāki noteikumi, kuru ievērošana dos panākumus cīņā pret kukaiņiem un slimībām:

 • Turpmāk stādīšanai izvēlieties slimību izturīgas jāņogu šķirnes;
 • Ja parādās pirmās slimības pazīmes, nebaidieties lietot insekticīdus un fungicīdus, t.i. tiem, kuru mērķis ir aizsargāt augus no kukaiņiem un slimībām;
 • Lai izsmidzināšana būtu efektīva, lietojiet to tikai sausā laikā, kad lietus nav gaidāms. Nevar apstrādāt jāņogu krūmus tūlīt pēc lietus vai pēc rasas nokrišanas.
Svarīgs! Smidzinot krūmus, noteikti izmantojiet individuālos aizsardzības pasākumus.

Preventīvie pasākumi palīdzēs aizsargāt jāņogu krūmus no šādām nopietnām slimībām un kaitēkļiem:

 • Antraknoze - vispirms izskatās kā sarkanīgi plankumi uz lapām, kas parādās vasarā.Tad tie kļūst lielāki un ietekmē visu lapu, tā izžūst un nokrīt. Ziemā sporas saglabājas augu atliekās zem krūma. Rudenī ir nepieciešams savākt un sadedzināt kritušās lapas;
 • Miltrasa - par tā izskatu liecina balta ziedēšana uz jāņogu lapām un ogām vasaras vidū. Slimība galvenokārt skar novājinātus krūmus. Ir svarīgi neļaut augiem vājināties, regulāri tos barojot;
 • Rūsas - izpaužas kā izliektu oranžu krāsu izaugumi vai punktiņi, arī oranži. Palīdzēs Bordo šķidrums vai Fitosporīns;
 • Jāņogu sakāve stikla trauks - tauriņš, kas dēj olas jāņogu mizā. No olām parādās kāpuri, kas dzinumu vidū veic kustības, kas liek tām izžūt. Cīņas līdzekļi - "Karbofos".
 • Aphid - lapas kļūst sarkanas, tad kļūst tumšākas un nokrīt. Karbaphos labi cīnās ar laputīm. Rudens ārstēšana ar zālēm neļaus laputīm parādīties vasarā;
 • Kode - tauriņš, kuras lelles pārziemo augsnē zem krūma. Ir nepieciešams atbrīvot augsni ap krūmu. Koži dēj olas jāņogu ziedos, izraisot to nāvi.

Ir daudz vieglāk veikt vienkāršus profilaktiskus pasākumus nekā, to nedarot, ārstēt slimības, kas var beigties ļoti bēdīgi: pilnīga slimo krūmu noņemšana.

Secinājums

Profilaktiski pasākumi, kuru mērķis ir jāņogu aizsardzība pret iespējamām slimībām un kaitēkļiem, ir svarīga lauksaimniecības prakse, jo to mērķis ir turpmākās ražas veidošana. Pievērsiet pienācīgu uzmanību jāņogu rudens barošanai, kas ļauj veidot spēcīgu imunitāti, augs ziemā iekļūs sagatavots un to viegli pārnesīs. Neaizmirstiet par jāņogu krūma atzarošanu. Ir svarīgi atjaunot krūmu un būt dzinumiem, kas dos visaugstāko iespējamo ražu.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība