Ķiršu stādīšana Urālos: rudenī, pavasarī un vasarā kopšanas noteikumi

Katram augam ir savas īpatnības audzēšanai noteiktā teritorijā. Pareizi stādīt ķiršus pavasarī Urālos strauji kontinentālā klimata zonā ir diezgan grūts uzdevums. Ir nepieciešams stingri ievērot lauksaimniecības tehniku, izvēlēties stādam ideālu vietu un pasargāt to no nelabvēlīgiem laika apstākļiem.

Ķiršu audzēšanas iezīmes Urālos

Augļu koki ir sastopami lielākajā daļā mājsaimniecību zemes gabalu visā Krievijā. Ja valsts centrālajos un dienvidu reģionos klimats ir labvēlīgs lielākās daļas kultūraugu audzēšanai, tad Urālos dārznieki saskaras ar daudzām problēmām. Tie visbiežāk ietver laika apstākļus - sausumu, sals un agru sniegputeni.

Urālu klimatu raksturo aukstas ziemas un ārkārtīgi karstas vasaras. Siltajos, sausajos mēnešos ir svarīgi nodrošināt, ka ķirši tiek pietiekami padzirdīti, kamēr mitrums ātri iztvaiko. Lai nodrošinātu labāku gaisa plūsmu uz saknēm, stumbrus vajadzētu izrakt 2-3 reizes gadā.

Vislabāk šajā reģionā stādīt īpaši audzēšanai paredzētas šķirnes.

Ķirši tiek stādīti Urālos visbiežāk pavasara beigās vai vasaras sākumā. Pietiek ar dažiem mēnešiem, lai jauns stāds labi iesakņotos un būtu gatavs ziemas periodam. Lai stādītu augu rudenī, ir nepieciešams to maksimāli izolēt un cerēt uz labvēlīgiem apstākļiem.

Katram dārzniekam Urālos jāpievērš uzmanība ilgtermiņa laika prognozēm. Aukstas ziemas ar nelielu sniega daudzumu var būt katastrofālas pat visizturīgākajām salu izturīgajām šķirnēm. Šādos apstākļos ir ļoti svarīgi augu sagatavot ziemai - pasargāt no ledus vēja un apstrādāt stumbrus ar mulču.

Kā izvēlēties ķiršu šķirni stādīšanai Urālos

Katru gadu modernā selekcija attīsta jaunus augļu koku veidus, kas spēj izdzīvot sarežģītos klimatiskajos apstākļos. Ķiršu stādīšanai ar stādiem Urālos vislabāk ir izvēlēties sala izturīgas šķirnes. Populārākie reģionā ir:

  1. Grebenskaja. Šīs šķirnes augstums sasniedz 2 m. Tai ir reti izplatīti zari. Ziedēšana sākas maijā-jūnijā. Katru ķiršu var novākt līdz 8-10 kg saldo ogu, kas nogatavojas augusta beigās.
  2. Sverdlovska - īpaši Urāliem audzēta šķirne. Koka augstums sasniedz 2 metrus. Blīvam vainagam periodiski nepieciešama retināšana. Augļiem ir salda garša ar nedaudz skābu nokrāsu. No viena ķirša raža sasniedz 10 kg.
  3. Gridņevskaja. Šī suga tiek uzskatīta par vienu no vislabāk piemērotajiem kokiem noteiktai klimatiskajai zonai. Tas var izturēt temperatūru līdz -35 grādiem un īsus sausos periodus. Augs izaug līdz 2,5 m augsts.Lielas saldās ogas nogatavojas līdz vasaras beigām. Ražas novākšana jāveic pēc iespējas ātrāk, jo ogas, pēkšņi sabojājoties aukstumam, var zaudēt patērētāja īpašības.
  4. Urālu standarts. Šķirnes iezīme ir maksimālā raža. No viena maza koka jūs varat iegūt līdz 15 kg lielu ogu. Katrs auglis var sasniegt 6,5 g.

Visas uzrādītās šķirnes var stādīt visā Urālos.Viņi spēj izturēt strauju temperatūras pazemināšanos līdz 30-35 grādiem. Turklāt tie tika īpaši audzēti paātrinātai ražai īsā vasarā. Ogu pilnīgai nogatavināšanai nepieciešami no 1,5 līdz 2 mēnešiem. Turklāt to savākšana jāveic pēc iespējas ātrāk.

Kā audzēt ķiršus Urālos

Skaidru norādījumu ievērošana, stādot augļu kokus kontinentālajā klimatā, ļaus jums iegūt veselīgus augus, kas priecēs dārznieku ar bagātīgu ražu. Pirms ķiršu stādīšanas Urālu reģionā vispirms jāizvēlas pareizā vieta tam. Tāpat kā jebkuram gaismu mīlošam kokam, tam ir jānodrošina pietiekams daudzums saules. Ķiršiem tiek piešķirta teritorijas dienvidu puse. Tajā pašā laikā tas ir jāaizsargā no vēja, tāpēc stādi tiek novietoti 2-3 m attālumā no augsta žoga.

Stingra lauksaimniecības tehnoloģiju ievērošana ir bagātīgas ražas atslēga

Svarīgs! Ja apgabalā ir ļoti vējains, varat uzstādīt papildu aizsargājošos ekrānus.

Ir nepieciešams rūpīgi izpētīt augsnes ķīmisko sastāvu. Koks nedod priekšroku pārāk skābām augsnēm. Pirms koka stādīšanas būs jāveic papildu zemes kaļķošana. Ir arī svarīgi periodiski pievienot kaļķi augsnei, lai uzturētu tā skābumu pareizajā līmenī.

Nebūs lieki pievērst uzmanību gruntsūdens līmenim. Jūs nevarat stādīt ķiršus vietās, kur tas nepārsniedz 2 m - pretējā gadījumā saknes saņems lieko mitrumu. Arī aukstajās ziemās Urālos pastāv augsnes sasalšanas risks vairāk nekā 2 m dziļumā.

Ļoti svarīgs punkts ir ķiršu stādīšanas bedrīšu sagatavošana. Labāk tos sagatavot iepriekš. Stādot pavasarī, tie tiek izrakti, pirms nokrīt pirmais sniegs. Ja jūs iestādāt ķiršus rudenī, bedrēm jābūt gatavām, tiklīdz sniega sega nokūst. Tāpat kā visiem lielajiem augļu kokiem, katra diametram jābūt apmēram 80-100 cm. Urbumu dziļums tradicionāli ir aptuveni 90 cm.

Kā pavasarī stādīt ķiršus Urālos

Augsnes sagatavošana ir pirmais un vissvarīgākais solis. Jūs nevarat stādīt ķiršus nejaušā vietā. Tam vislabāk piemērotas smilšmāla augsnes ar labu drenāžu. Pēc stādīšanas bedrīšu sagatavošanas jums jārūpējas par to pareizu aizpildīšanu. Lapu zemi sajauc ar humusu proporcijā 1: 1. Maisījumam pievieno nelielu daudzumu pelnu un superfosfāta.

Labākais laiks ķiršu stādīšanai Urālos ir pavasaris. Augam nepieciešams pietiekami daudz laika, lai sakņotos un sagatavotos pirmajai ziemai. Vislabāk ķiršus stādīt pēc maija brīvdienām - Urālos līdz šim laikam augsne ir pietiekami sasilusi. Turklāt maijā pēkšņu salu risks ir minimāls.

Ķiršu stādīšanai stādīšanas bedre līdz pusei tiek piepildīta ar sagatavotu augsni. Pēc tam sējeņi tiek pakļauti tieši tādā veidā, ka sakņu kakls izvirzās 3-5 cm virs zemes līmeņa, un bedres ir pilnībā piepildītas ar augsni un nedaudz to nomīda. Pēc tam katru koku aplej ar 10-15 litriem silta ūdens.

Kā stādīt ķiršus vasarā Urālos

Jaunie stādi diezgan viegli iesakņojas ne tikai pavasarī, bet arī vasarā. Ķiršu stādīšana šajā laikā ir arī vienkārša, taču ir daži papildu noteikumi. Tā kā stādam tiks dots mazāk laika sagatavoties ziemas periodam, tam pēc iespējas jāstiprina sakņu sistēma.

Sakņu kaklam vajadzētu pacelties 3-5 cm virs zemes līmeņa

Lai to izdarītu, jaunos kokus baro ar sakņu un putnu izkārnījumiem. Mēslojumu atšķaida saskaņā ar instrukcijām uz iepakojuma. Vidēji katram stādam nepieciešams no 10 līdz 20 g sausā koncentrāta. Ja vasarā iestādāt ķiršus, jums ir jārūpējas par lapu un stumbra aizsardzību no dedzinošas saules. Trauslie stādi ir pārklāti ar aizsargekrāniem vai īpašiem tīkliem, kas izkliedē gaismu.

Kā stādīt ķiršus rudenī Urālos

Neskatoties uz to, ka centrālajos un dienvidu reģionos stādu stādīšana rudenī atklātā zemē ir izplatīta, Urālu klimata apstākļos ķiršu stādīšana šajā periodā ir diezgan problemātiska. Šīs pieejas galvenās priekšrocības ir tādas, ka augs ir sagatavojies ziemošanai, gandrīz pārtraucot savas vitālās aktivitātes procesus.

Ja ķiršu stādīšana ir nepieciešama rudenī, labāk to izdarīt septembra vidū, pēc tam, kad pārējie koki ir padevušies un kļuvuši dzelteni. Stādīšanas bedre ir piepildīta ar sagatavotu augsni, un sējeņš tiek stādīts tā, lai tā sakņu kakls nedaudz izceltu virs zemes.

Svarīgs! Stādot ķiršus rudenī, bedrē netiek pievienoti minerālmēsli un sakņu augšanas stimulatori.

Tūlīt pēc izkāpšanas atklātā zemē ir nepieciešams rūpēties par ziemošanu. Bagāžnieka apļi ir pārklāti ar paaugstinātu mulčas slāni. Stāda stumbrs un zari ir izolēti ar egļu zariem un jumta filcu. Pieredzējuši dārznieki iesaka jauniem kokiem uzstādīt papildu priekšējos stiklus.

Stādu kopšana

Rūpējoties par jauniem kokiem, viņiem būs vieglāk pārdzīvot agrīnos dzīves posmus. Ķiršu kopšanas procedūras Urālos vairumā gadījumu ir līdzīgas visā valstī. Agra pavasara kultūraugi ir organisko un slāpekļa mēslojuma ieviešanas laiks. Pirms pumpuru uzbriest pievieno arī urīnvielu un fosfora ēsmas.

Katru pavasari ir nepieciešams veikt jauno koku veidojošo atzarošanu. Tas ļaus jums nākotnē izveidot blīvu vainagu. Turklāt atšķaidīšana novērš sēnīšu slimību attīstību.

Arī pavasarī stādus apstrādā no kukaiņiem. Profilaktiskās procedūras tiek veiktas brīdī, kad parādās pirmās lapas. Tam pietiek ar vienu izsmidzināšanu ar insekticīdiem vai vara sulfātu. Profilaktiskajā ārstēšanā var iekļaut arī fungicīdus preparātus - tie pasargās ķiršus no sēnītēm un kaitīgām baktērijām.

Pirms ziemošanas stumbrus izolē ar papildu mulčas slāni.

Svarīgs! Katrs ķīmiskais mēslojums, kā arī insekticīdi un fungicīdi jāpielieto skaidri saskaņā ar instrukcijām uz iepakojuma.

Vasarā stādam jābūt pietiekami dzirdinātam, pasargātam no sausuma un saules apdegumiem. Apūdeņošana jāveic ik pēc 2-3 nedēļām ar noteiktu daudzumu ūdens. Arī šajā periodā organiskos mēslojumus lieto divas reizes ar 1 mēneša intervālu.

Pēc katras ražas ķirši tiek sagatavoti skarbajai Urālu ziemai. Pirmkārt, viņi veic sanitāro atzarošanu, noņemot bojātos dzinumus. Pirms pirmā sniega vainags tiek izolēts ar jumta materiālu un egļu zariem. Bagāžnieku apļi tiek bagātīgi mulčēti ar kūdru vai zāģu skaidām. Jo labāk koks ir izolēts, jo vairāk iespēju jaunam ķiršu kokam pārdzīvot ziemu Urālos.

Pieredzējuši dārzkopības padomi

Svarīgs punkts ķiršu audzēšanā Urālos ir pareiza apaugļošana. Vidēji katram stumbra apļa kvadrātmetram pievieno līdz 3 kg organiskās ēsmas. Arī klasisks papildinājums ir 30 g kālija hlorīda un 50 g superfosfāta.

Svarīgs! Pieredzējuši dārznieki pirmajos 2 gados pēc ķiršu stādīšanas iesaka atturēties no minerālmēslu izmantošanas, aprobežojoties tikai ar organiskām ēsmām.

Pelnu un putnu izkārnījumi ir lieliski instrumenti augsnes skābuma regulēšanai. 20 litru traukā atšķaida 300 g izkārnījumus un 200 g pelnu. Tieši pusi no iegūtā tilpuma ielej zem katra koka. Ar šādu mēslošanu pirmajos 3-4 ķiršu dzīves gados varat atturēties no sarežģītiem ķīmiskiem mēslošanas līdzekļiem.

Eksperti iesaka neatstāt novārtā koka stumbra balināšanu. Vasara Urālos var būt ļoti karsta. Saule var viegli sadedzināt jaunu stādu un pat pieaugušu ķiršu. Balināšanas augstumam jāsasniedz pirmie zari, bet jābūt vismaz 80 cm.

Secinājums

Pareiza ķiršu stādīšana pavasarī Urālos ir īsta zinātne, kas prasa stingri ievērot visas lauksaimniecības tehnikas.Veselam kokam, kas patīk ar bagātīgu ražu, pirms aukstās ziemas perioda nepieciešama pastāvīga mēslošana un izolācija.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība