Imperatora jāņogas: apraksts, stādīšana un kopšana

Imperatora jāņogas ir Eiropas izcelsmes šķirne, kas ietver divas šķirnes: sarkano un dzelteno. Augstas ziemcietības un nepretenciozitātes dēļ kultūru var audzēt visos valsts reģionos, tostarp Urālos un Sibīrijā. Pienācīgi kopjot, no viena pieauguša krūma var novākt 7–8 kg vidēja lieluma ogu.

Vaislas vēsture

Imperatora jāņogas ir daudzveidīga Eiropas selekcija, kas audzēta ārzemēs. To attēlo sarkanā un dzeltenā šķirne, no kurām vispopulārākā ir zeltaina. Jāņogām ir laba ziemcietība, kas ļauj to audzēt dažādos Krievijas reģionos:

 • Maskavas apgabals un vidējā josla;
 • dienvidu reģioni;
 • Urāls.

Šī jāņogu šķirne nav iekļauta Krievijas vaislas sasniegumu reģistrā. Nepretenciozitātes dēļ kultūra ir kļuvusi pazīstama daudziem vasaras iedzīvotājiem. Saskaņā ar viņu atsauksmēm, Imperatora jāņogas ir iespējams audzēt pat Sibīrijā un Tālajos Austrumos.

Sarkano, dzelteno jāņogu šķirņu Imperial šķirnes apraksts

Imperial šķirnes jāņogu dzelteno un sarkano šķirņu apraksts un īpašības praktiski sakrīt (izņemot krāsu un daļēji ogu garšu). Krūmi ir kompakti vai pusizkliedēti, vidēja stipruma, 120–150 cm augsti. Šajā gadījumā sarkanās šķirnes augi var būt nedaudz augstāki par dzelteno.

Lapas ir gaiši zaļas, piecu daivu, vidēja izmēra. Jauniem dzinumiem tie ir ādaini un lieli, un vecākiem - mazāki. Zari ar vecumu kļūst ligificēti, to virsma iegūst pelēcīgi brūnu nokrāsu.

Imperatora dzeltenās jāņogas ogas atšķiras ar saldāku garšu, un sarkanajā šķirnē augļi ir ievērojami skābi

Ogas ir ovālas, maza izmēra (viena masa ir 0,6-0,8 g). Arī puduri ir mazi - katrs 4–5 cm, augļi gaismā šķiet caurspīdīgi, to miza ir plāna, bet tajā pašā laikā spēcīga, kas nodrošina labu ražas drošību. Krāsošana atkarībā no šķirnes: gaiši dzeltena, krēmkrāsas, spilgti sarkana.

Dzeltenās šķirnes raža visbiežāk tiek patērēta svaiga, un sarkanā tiek izmantota ziemas sagatavošanai (ievārījums, ievārījums, augļu dzērieni un citi).

Raksturlielumi

Abas Imperatora jāņogu šķirnes atšķiras ar labu izturību pret laika apstākļiem. Viņi var izturēt sals un sausumu, tāpēc tos uzskata par universāliem (attiecībā uz reģiona izvēli stādīšanai).

Sausuma tolerance, ziemcietība

Šķirnes apraksts norāda, ka augi ir izturīgi pat pret galējiem sals (līdz -40 grādiem). Kultūru var audzēt dažādos reģionos, tostarp Sibīrijā un Tālajos Austrumos.

Arī impērijas upeņu sausuma izturība ir diezgan laba. Bet, lai uzturētu normālu ražu, sausajā sezonā jāorganizē papildu laistīšana.

Apputeksnēšana, ziedēšanas periods un nogatavošanās laiks

Imperatora jāņogas pieder pašapputes šķirnēm. Bites viņai nav vajadzīgas, bet, lai palielinātu ražu, nebūs lieki stādīt vairākus citu sugu pārstāvjus. Ziedēšanas periods notiek maija beigās, un ražu novāc no jūnija pēdējās desmitgades līdz jūlija vidum. Tāpēc šķirne tiek klasificēta kā vidēji agra.

Uzmanību! Ogas ir diezgan mazas, tāpēc tās ieteicams salasīt ar rokām. Pretējā gadījumā jūs varat sabojāt ādu - šāda kultūra nebūs ilga.

Produktivitāte un augļi, saglabājot ogu kvalitāti

Imperatora jāņogu augļi sākas no trešā gada pēc stādīšanas

Maksimālā raža tiek novērota no piecu gadu vecuma, kad viens krūms dod 4-8 kg (atkarībā no kopšanas un laika apstākļiem). Ogu miza ir pietiekami stipra, tāpēc saglabāšanas kvalitāte ir augsta (bet tikai vēsos apstākļos).

Pārvadājamība nav tik laba kā upeņu. Ja transportēšanas laikā nav iespējams nodrošināt zemu temperatūru, maksimālais piegādes laiks līdz tirdzniecības vietai vai pārstrādes vietai ir divas dienas.

Slimību un kaitēkļu izturība

Imunitāte jāņogu Imperial vidējā. Ir zināms, ka viņa bieži cieš no antraknozes. Nepareizos augšanas apstākļos ir iespējamas arī citas infekcijas:

 • balta vieta;
 • miltrasa;
 • kausu rūsas;
 • septorija.

Profilakses nolūkos katru gadu (aprīļa sākumā) ieteicams veikt profilaktisku ārstēšanu ar jebkuru fungicīdu:

 • Bordo šķidrums;
 • "HOM";
 • Fundazols;
 • "Ātrums";
 • "Ordans" un citi.

No kaitēkļiem īpaši bīstami ir šādi:

 • nieru kodes;
 • zāģlapsele;
 • laputu (lapu un žults).

Kā preventīvs pasākums agrā pavasarī krūmus apstrādā ar verdošu ūdeni. Vasarā ar kukaiņiem var tikt galā, izmantojot tautas metodes. Piemēram, lai veiktu apstrādi ar ķiploku daiviņu, sīpolu mizu, koka pelnu šķīduma vai kartupeļu galotņu vai kliņģerīšu ziedu novārījumu infūziju. Tomēr, ja šīs metodes nepalīdz, jums būs jāizmanto ķīmiskie insekticīdi:

 • Aktara;
 • "Fufanon":
 • Biotlin;
 • "Decis";
 • Zaļās ziepes.
Svarīgs! Augļu laikā Imperatora jāņogas tiek apstrādātas ar bioloģiskiem preparātiem: Fitoverm, Vertimek, Bitoxibacillin un citiem.

Darbaspēka savākšanu var sākt tikai 3-5 dienas pēc pēdējās izsmidzināšanas.

Priekšrocības un trūkumi

Imperatora jāņogas atšķiras ar augstu ražu. Tas ir nepretenciozs augs, kuru var audzēt lielākajā daļā Krievijas reģionu.

Imperatora jāņogas dod nemainīgi lielu ražu

Plusi:

 • laba produktivitāte;
 • patīkama ogu (īpaši dzelteno) garša, to daudzpusība;
 • nepietiekama aprūpe;
 • imunitāte pret noteiktām slimībām;
 • ziemcietība;
 • sausuma pretestība;
 • kompakts vainags;
 • normāla glabāšanas kvalitāte.

Mīnusi:

 • nav imunitātes pret antraknozi;
 • augļi ir mazi, pakļauti pārmērīgai nogatavošanai;
 • sarkanās ogas nav ļoti saldas;
 • transportējamība ir vidēja.

Stādīšanas un kopšanas iezīmes

Imperatora jāņogu stādīšanu labāk plānot septembra beigās vai oktobra sākumā. Ja termiņi tiek nokavēti, stādus var stādīt nākamajā gadā (aprīlī). Kultūrai izvēlieties sausu (nevis zemienē, bez gruntsūdeņiem) un labi apgaismotu vietu ar auglīgu augsni. Vislabāk ir viegls, auglīgs māls.

Ja augsne ir neauglīga, 1-2 mēnešus pirms stādīšanas tā ir jāizrok un jāpievieno komposts vai humuss (1-2 m2). Jāņogas slikti aug uz mālaina augsnes, tāpēc vispirms ir jāaizver 1 kg smilšu vai zāģu skaidas (pamatojoties uz to pašu platību).

Jāņogu stādīšanas algoritms Imperial standarts:

 1. Mēnesi pirms procedūras sākuma ir nepieciešams rakt bedrītes ar dziļumu un diametru 40-50 cm ar 1,5 m intervālu.
 2. Apakšā ielieciet šķelto ķieģeļu, oļus, keramzītu.
 3. Pārklāj ar auglīgu maisījumu - virszemes (velēnu) augsni ar melnu kūdru, kompostu un smiltīm attiecībā 2: 1: 1: 1.
 4. Dienu pirms stādīšanas saknes vajadzētu iemērc māla un ūdens maisījumā, kur jūs varat pievienot augšanas stimulatoru - "Epin" vai "Kornevin". Saknes ir iepriekš apgrieztas, atstājot katru 10 cm.
 5. Stādiet centrā, apglabājiet un sablīvējiet augsni tā, lai sakņu kakls nonāktu pazemē līdz 5 cm dziļumam.
 6. Ielej ar siltu, nosēdinātu ūdeni, mulčē bagāžnieka apli.

Gar žogu labāk stādīt Imperatora jāņogu stādus, kas pasargās no vēja.

Agrotehnoloģija kultūraugu audzēšanai ir standarta:

 1. Jaunu stādu laistīšana katru nedēļu (spainis), pieaugušie krūmi - divas reizes mēnesī. Karstumā katru nedēļu samitriniet augsni, izmantojot 2-3 spaiņus.
 2. Top dressing jau no otrās sezonas. Pavasarī jums būs nepieciešama urīnviela (20 g uz krūmu), vistas izkārnījumi, deviņvīru spēks, pēc ražas novākšanas - superfosfāts (40 g) un kālija sāls (20 g).
 3. Pēc vajadzības atslābšana un ravēšana. Lai mazinātu nezāļu augšanu, stādījumus mulčē ar zāģu skaidām, salmiem, adatām.
 4. Atzarošana - katru pavasari tiek noņemtas salauztas un apsalušas zari. Pirmajos gados rudenī viņi sāk veidot krūmu, retinot vainagu un noņemot visus trīs gadus vecos dzinumus.
 5. Vēlā rudenī tiek veikta pēdējā laistīšana un stādi tiek pārklāti ar agrošķiedru. Nobriedušus krūmus var audzēt bez papildu seguma. Pietiek ar augstu mulčas slāni (5-10 cm).

Secinājums

Imperatora jāņogas nav prasīgas pret aprūpi, par ko vasaras iedzīvotāji bieži raksta savās atsauksmēs. Krūmi mēreni izkliedējas, neaizņem daudz vietas un nav bieži jāapgriež. Viņi dod diezgan labu ražu no sarkanām un dzeltenām ogām, kuras izmanto ziemas novākšanai.

Atsauksmes ar fotoattēlu par Imperial šķirnes sarkanajām, dzeltenajām jāņogām

Filatova Antoņina, 56 gadi, Koroļeva
Mana imperatora jāņoga ar lielām ogām aug, kaut arī viņi raksta, ka parasti ir mazi. Krūmi ir spēcīgi, ogas nesadrupina, prieks ir savākt. Ja laiks ir normāls, jūnija beigās mums jau ir mielasts. Es audzēju tikai dzelteno imperatora jāņogu, tas ir saldāks par sarkanu.

Likina Svetlana, 48 gadi, Jekaterinburga
Imperatora jāņogas dod lielu ražu. Kultūra ir pielāgota Urālu sals, parasti nav kaprīza. Jūs varat aizmirst par to, bet ogas joprojām būs. No pieaugušiem krūmiem mēs nesavācam mazāk par pieciem kg. Garšo saldskābi, ja vasara ir silta, tad medus. Bet jebkurš ievārījums ies. Mēs iestādījām sarkanās un dzeltenās jāņogas - ogas ir vienāda lieluma.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība