Dārzeņu kultūras artišoks ķīniešu

Daudzi cilvēki lieto dažādu augu ēdamos bumbuļus. Ķīniešu artišoks ir īpaši populārs Āzijas, Ķīnas, Japānas un dažu Eiropas valstu iedzīvotāju vidū. Bet krievi joprojām ir maz pazīstami ar šo neparasto augu. Šie neparastas formas bumbuļi tiek vārīti, cepti, marinēti. Zemāk tiks parādīts lauksaimniecības tehnoloģijas apraksts, raksturojums, iezīmes, auga derīgās īpašības.

Kas ir ķīniešu artišoks

Ķīniešu artišoks, stachis, kalts ir tā paša noderīgā auga nosaukumi, kas pieder Jasnotkovu ģimenei. Tas ir garšaugs vai krūms, kurā vārpstveida bumbuļus izmanto pārtikai un zāļu pagatavošanai.

Uzmanību! Stahis ir ļoti noderīgs cilvēkiem, kuri cieš no diabēta.

Jums nav jāzina stachis apraksts, lai nejauktu augu ar neko. Ķīniešu artišoks ir daudzgadīgs augs, kura gaisa daļa ir līdzīga piparmētrām vai nātrēm. Krūms nav augsts - apmēram 50 cm.Augu stublājam ir taisnstūra šķērsgriezums. Rupji matiņi atrodas visā garumā. Ķīniešu artišoka iezīme ir galvenā stumbra primārā attīstība, un pēc tam parādās sānu dzinumi, tāpēc krūms izrādās sazarots.

Svarīgs! Stachis apakšējo daļu attēlo visspēcīgākie sānu dzinumi.

Tumši zaļās lapu iegarenas plāksnes atgādina mirušās nātres lapas. Viņiem ir dentikulas, smailas galotnes, matiņi visā virsmā.

Stahis jeb ķīniešu artišoks ir ziedošs augs. Smaile formas ziedkopas sastāv no maziem rozā vai violetas krāsas ziediem.

Stachis sakņu sistēmu attēlo garie zarojošie stoloni. To izmērs ir 50-60 cm, tie atrodas sekli (5-15 cm), varētu teikt, virspusēji. Uz tiem veidojas liels skaits bumbuļu. Tie ir visvērtīgākā auga daļa.

Tuberizācija sākas nevis kātu zonā, bet drīzāk tālu no tām. Ražas novākšanas laikā jums ir jāmeklē bumbuļi ejās, 50 cm attālumā.

Ievērojot lauksaimniecības tehnoloģiju normas, tiek novākti līdz 400 g noderīgu sakņaugu. Tie izskatās kā savīti čaumalas, kuriem ir sabiezējumi un savilkumi. Nogatavojušos stachis krāsa ir pērļu balta. Korpusu garums ir 2-5 cm un diametrs ir aptuveni 15 mm. Viena bumbuļa masa ir līdz 7 g.

Noderīgas stachis īpašības un pielietojums

Senie ķīnieši pirmie novērtēja stahiju priekšrocības. Tieši viņi sāka ēst svaigas, zaļas lapas. Bumbuļi tika cepti, vārīti un sautēti. Gatavo augļu garša nedaudz atgādina ziedkāpostu.

Kāpēc ķīniešu artišoks ir noderīgs:

 1. Bumbuļos ir augsts selēna saturs. Tas ir spēcīgs antioksidants un imūnmodulators.
 2. Pēc kālija, kalcija, magnija, vara, cinka un citu mikroelementu satura stachis ir pārāks par daudziem citiem bumbuļiem.
 3. Cukura trūkums ķīniešu artišoka sastāvā cilvēkiem ar cukura diabētu ļauj lietot šo produktu.
 4. Stahiozes klātbūtne padara stachis noderīgu pacientiem ar paaugstinātu asins recēšanu un pacientiem ar cukura diabētu. Šī viela darbojas tāpat kā insulīns. Bumbuļu lietošana var samazināt cukuru līdz 50%, holesterīnu par 25%. Tāpēc ārsti iesaka ķīniešu artišoku iekļaut uzturā pacientiem ar I un II tipa cukura diabētu.
 5. Ir zinātniski pierādīts, ka bumbuļu lietošana ir noderīga gados vecākiem cilvēkiem, jo ​​tā labvēlīgi ietekmē vielmaiņu: tā normalizē tauku, olbaltumvielu, ogļhidrātu un minerālvielu saturu.
 6. Zinātnieki ir pierādījuši, ka ķīniešu artišoka bumbuļos ir vielas, kas kavē onkoloģijas attīstību.
 7. Stachis vai ķīniešu artišoks (tā bumbuļi zemāk esošajā fotoattēlā) ir ieteicams lietot dažu elpošanas ceļu, kuņģa-zarnu trakta slimību gadījumā. Tas palīdz normalizēt asinsspiedienu, stiprina nervu sistēmu.
Padoms! Pacientiem ar cukura diabētu jāēd sviestmaizes ar žāvētiem ķīniešu artišoka bumbuļiem un jāsagatavo salāti no svaigiem sakņu dārzeņiem.

Optimāli augšanas apstākļi

Ķīniešu artišoks ir gaismu mīlošs augs, tāpēc tā audzēšanai tiek izvēlētas atvērtas vietas. Kaut arī daļēji ēnā, viņš jūtas labi. Augi nepieļauj stāvošu mitrumu un gruntsūdeņu tuvumu.

Pēc jebkurām dārza kultūrām jūs varat stādīt stachis. Vienīgais ierobežojums ir kāposti un to radinieki. Tas viss attiecas uz izplatītām slimībām.

Ķīniešu artišoka stādīšana un kopšana

Stahis ir daudzgadīgs augs, bet to audzē kā ikgadēju. Augu var atstāt vienā vietā vairākus gadus. Pēc 4-5 gadiem ķīniešu artišoks ir jāpārstāda apgabalā ar auglīgu augsni.

Stachis var stādīt agrā pavasarī, stādīt ziemojošus bumbuļus vai pirms ziemas.

Uzmanību! Ķīniešu artišoku bumbuļi labi ziemo augsnē, tāpat kā topinambūru bumbuļi.

Stādīšanas vietas un materiāla sagatavošana

Ķīniešu artišoks dod priekšroku barojošai un auglīgai augsnei, kas satur kūdru. Ja stādīšana tiek plānota pavasarī, tad vietne tiek sagatavota rudenī. Pirms rakšanas uz 1 kv. m padarīt:

 • superfosfāts - 1 ēdamkarote. l.;
 • kālija sulfāts - 1 tējkarote;
 • komposts - 5 l spainis.

Augsne tiek izrakta uz lāpstas bajoneta un atstāta līdz pavasarim. Pavasarī pirms atslābināšanas ieteicams pievienot 1 tējk. amonija nitrāts uz 1 kv. m.

Ja stachis tiek stādīts rudenī, tad vietne tiek sagatavota jūlijā. Pirms rakšanas pievienojiet 1 kv. m:

 • kālija sulfāts - 20 g;
 • superfosfāts - 50 g;
 • organika - 10 kg.

Nosēšanās noteikumi

Stādīšanai tiek izmantoti vārpstveida bumbuļi, kas tiek uzglabāti kopš rudens. Par 1 kv. m būs nepieciešams apmēram 100 g stādāmā materiāla.

Viņi nodarbojas ar stādīšanu atkarībā no reģiona klimatiskajām īpašībām, galvenais nosacījums ir atgriešanās salu neesamība.

Uzmanību! Jaunie zaļie dzinumi, atšķirībā no bumbuļiem, nav sala izturīgi.

Stachis var stādīt rindās 70 cm attālumā. Starp caurumiem - vismaz 30 cm. Bumbuļu stādīšanas dziļums ir 5-6 cm.

Katras bedres apakšpusē ielej drenāžu, pēc tam augsni. Katrā bedrē ievieto 1-2 ķīniešu artišoku bumbuļus. Augsne ir labi samitrināta un dzirdināta, lai noņemtu gaisa kabatas.

Turpmāka aprūpe ir saistīta ar:

 • laistīšana;
 • augsnes atslābināšana;
 • noņemšana nezāles;
 • hilling;
 • kaitēkļu un slimību apkarošana.

Laistīšana un barošana

Ķīniešu artišoks nav laistošs, bet sausā laikā apūdeņošana ir neaizstājama. Laistīšana tiek veikta vakarā pie saknes. Bet, kad sākas mezglu veidošanās, jums regulāri jālaista artišoku stādījumi.

Attiecībā uz mērcēm pirms stādīšanas tiek apaugļota dārzeņu kultūra. Jums jāsaprot, ka liels daudzums barības vielu var izraisīt zaļās masas strauju attīstību, nevis mezglu veidošanos.

Veģetācijas periodā stādījumus var apputeksnēt ar sausiem koksnes pelniem.

Ravēšana un mulčēšana

Ķīniešu artišoku stādīšanai jābūt bez nezālēm. Sākumā to var izdarīt ar nelielu kapli. Bumbuļu veidošanās laikā viss darbs tiek veikts manuāli, lai nesabojātu sakņu sistēmu.

Mulčēšana kā tāda ir nepieciešama tikai pēc ķīniešu artišoka stādīšanas. Kad augu augstums ir 20 cm robežās, stādījumi sāk viegli atslābināties. Ķīniešu artišoka ziedēšana ir signāls pirmajai uzlaušanai. Tas tiek veikts 3 reizes sezonā.

Svarīgs! Stādīšana veģetācijas periodā ir jātīra no veciem un sausiem kātiem un saknēm, kas parādās no zemes.

Ražas novākšana

Jums nevajadzētu steigties savākt ķīniešu artišoku (stachis), jo nepietiekami nobrieduši produkti ir slikti uzglabāti un viņiem nav laika savākt nepieciešamās barības vielas. Parasti pasākums ir plānots oktobra sākumā, pirms sākas sals.

No viena stachis krūma jūs varat savākt no 120 līdz 140 bumbuļiem, dažos gadījumos pat vairāk. Rakšanai izmantojiet pīķi ar apaļiem galiem. Sakņaugi tiek izvēlēti no izrādītās augsnes. Zeme ir jānokrata, mezgliņus nedaudz jāizžāvē tumšā telpā ar labu ventilāciju un jāuzglabā pagrabā.

Svarīgs! Ķīniešu artišoka optimālā uzglabāšanas temperatūra ir 0 ... +2 grādi, gaisa mitrums ir aptuveni 90%.

Ražu novāc kastēs, pārkaisa ar smiltīm. Daļu augļu var atstāt augsnē līdz pavasarim. Tos var izrakt pēc sniega atkusšanas.

Pavairošana

Artišoks tiek izplatīts ar ķīniešu bumbuļiem vai sēklām. Lai iegūtu stādus, sēklas parastajā veidā tiek sētas auglīgā zemē martā. Izaugušie augi tiek pārstādīti uz pastāvīgu vietu pēc atkārtotu salu draudu pazušanas.

Slimības un kaitēkļi

Visizplatītākais augu bojājums ir stiepļu tārps, krustziežu blusa. Lai tos iznīcinātu, varat izmantot koksnes pelnus, kurus pievieno augsnei un apputeksnē jaunos dzinumus. Lai noķertu stieples, varat sagatavot slazdus no veciem stachis bumbuļiem vai kartupeļiem.

Ķīniešu artišoks ir izturīgs pret slimībām, bet augi var ciest no sakņu un kātu puves. Lai izvairītos no problēmām, ir ieteicams stachis stādīt uz brīvām, ūdeni un gaisu caurlaidīgām augsnēm.

Secinājums

Ķīniešu artišoks izplatās ļoti ātri visā apgabalā, jo daži bumbuļi vienmēr paliek augsnē. Viņi pavasarī dīgst pilnīgi citā vietā. Bet tas nav iemesls noraidīt stachis. Ja vietne ir jāatbrīvo no auga, pietiek ar to, lai rudenī izrakt augsni, izvēloties mezgliņus, un pēc tam atkal pavasarī.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība