Artišoka audzēšana no sēklām

Jūs pat varat audzēt artišoku savā lauku mājā Krievijā. Šis eksotiskais augs jau sen ir ēst, tas ir slavens ar līdzsvarotu sastāvu, kas ietver lielu daudzumu barības vielu un noderīgu vielu, piemēram, kalciju, fosforu, C, B un P vitamīnus.

Kur Krievijā aug artišoks

Artišoku ir iespējams audzēt lauku mājā Krievijā vietās ar dienvidu, siltu klimatu, piemēram, Krasnodaras teritorijā un Ziemeļkaukāzā. Krievijas Federācijas dienvidos un dažos vidējās zonas reģionos kultūru audzē kā daudzgadīgu, un tā mierīgi pārdzīvo ziemu labā patversmē.

Krievijas centrālajā daļā atkārtotu salu un pēkšņu temperatūras svārstību dēļ pat vasarā termofilos artišokus bieži stāda valstī siltumnīcās vai kultivē kā viengadīgu augu. Pieredzējuši dārznieki zina, kā audzēt dārzeņu pat skarbajos Urālu un Sibīrijas klimatiskajos apstākļos.

Svarīgs! Kad temperatūra nokrītas līdz 0 oC artišoks var nomirt.

Kā aug artišoks

Artišoks ir daudzgadīgs augs, kas pieder Astrovu ģimenei. Sicīlija tiek uzskatīta par viņa dzimteni, taču viņi zināja par dārzeņu audzēšanas sarežģījumiem Senajā Grieķijā un Ēģiptē.

Pēc izskata artišoks izskatās kā dadzis, ne velti augus uzskata par tuviem radiniekiem. Dārzeņi no dadzis atšķiras ar lielākiem ziediem, kas aug groziņu formā, kuru diametrs sasniedz apmēram 20 cm. Apaļas vai koniskas formas ziedkopas ieskauj vairākas skalas, augšējā daļā krāsai ir ceriņi-zils nokrāsa. Ziediem ir daudz noderīgu īpašību, dārznieki tos audzē savās dahās un plaši izmanto ēdiena gatavošanā.

Artišokam ir lielas un platas cirsts lapas, kuru garums ir līdz 50 cm garš, pubertiski balti matiņi zemāk. Tās spalvainā lapotne kāta galā veido spēcīgu bazālo rozeti, krūms sasniedz 1,5 m augstumu. Stublāji ir sazaroti, tumši zaļā krāsā. Saknes ir garas, biezas un spēcīgas. Auglis ir čaula ar iegarenām sēklām iekšpusē.

Šis dārzenis valstī aug šādi: vispirms no horizontāli augošām lapām izveido rozeti. Tajā pašā laikā kopējais lapotnes apjoms sasniedz 1,5 m. Tuvāk augusta otrajai nedēļai centrā izveidojas viens kāts, kas vēlāk kļūst sazarots. Pēc tam kājas galā parādās pirmie groziņu pumpuri. Augļu nogatavošanās atkarībā no šķirnes notiek augustā vai septembrī.

Kopumā dabā ir 10 augu šķirnes, bet tikai dažas no tām var audzēt valstī un ēst:

 • Kardons - savvaļā augošs spāņu artišoks, kura garums sasniedz 2 m. Ēdienu gatavošanā galvenokārt tiek izmantotas tikai lapas un kātiņi;
 • Dārgais artišoks ko var audzēt valstī reģionos ar siltu klimatu kā dārzeņu kultūru.Viņi ēd nepūstamo ziedkopu, sakņu un ziedlapiņu gaļīgo kodolu;

Vai dārzā ir iespējams audzēt artišoku

Visā pasaulē artišoki ir pazīstami ar garšu un uzturvērtības īpašībām. Pat pirmsrevolūcijas Krievijā dārznieki bija slaveni ar spēju audzēt šo kultūru sarežģītos klimatiskajos apstākļos. Pēc tam šo neparasto dārzeņu pat pārdeva kaimiņvalstīm.

Dienvidu reģionos augu pavairo, sadalot sakneņus, lai kultūra nogatavotos jūlijā. Mērenā klimatā artišokus var audzēt arī ar stādiem. Šajā gadījumā ražas nogatavošanās būtu gaidāma tikai augusta beigās.

Artišoku mājās audzēt savā dachā nebūs grūti, galvenais ir ievērot rakstā aprakstītos ieteikumus.

Pirmkārt, jums jāizvēlas piemērota šķirne, jānosaka stādīšanas laiks un jāiepazīstas ar lauksaimniecības tehnoloģiju iezīmēm.

Kā no sēklām mājās izaudzēt artišoku

Izvēloties sēklas, liela uzmanība jāpievērš šķirnes agrīnai gatavībai, ērtības labad ir sniegta zemāk redzamā tabula.

Agri

Sezonas vidū

Vēlu

Agri violets

Izskatīgs vīrietis

Maikop garš

Maisky-41

Gardēdis

Liels zaļš

Angļu valoda agri

Sultāns

Laonskis

Padoms! Lai audzētu artišoku lauku mājā Krievijas centrālajā daļā, priekšroka jādod agrīnām nogatavināšanas šķirnēm.

Kad stādīt artišoku no sēklām

Agrīno nogatavināšanas šķirņu artišoku sēklu stādīšana vasaras mājiņu stādiem sākas ar marta sākumu. Iepriekšēja sagatavošana ir ieteicama no februāra vidus, atstājot noliktavā 3-4 nedēļas.

Augu veģetācijas process ilgst vidēji no 180 līdz 200 dienām, tāpēc artišoku audzēšana valstī lielākajā daļā Krievijas reģionu tiek veikta tikai, izmantojot sējeņu metodi.

Augsnes un stādīšanas tvertņu sagatavošana

Jūs varat izaudzēt artišoka stādus dāvināšanai, stādot sēklas koka kastēs vai traukos. Kā augsni vislabāk ir sagatavot auglīgu maisījumu, vienādās proporcijās izmantojot kūdras augsni, humusu un upes smiltis. Visi komponenti rūpīgi jāsajauc un jāsamitrina.

Sēklu sagatavošana

Lai audzētu spēcīgus stādus sēklu dīgšanai un palielināšanai, pirms stādīšanas tie vispirms jāsagatavo:

 1. Mērcē sēklas vienu dienu, iegremdējot to traukā ar nosēdinātu ūdeni istabas temperatūrā.
 2. Pārnes uz mitru marles audumu un atstāj uz 5 - 6 dienām dīgšanai 22 - 25 temperatūrā oC.
 3. Nedēļu pēc sēklu dīgšanas ir nepieciešams tās 2 - 3 nedēļas pārnest uz vēsu vietu sacietēšanai, kam ledusskapja apakšējais plaukts ir lieliski piemērots.

Artišoka sēklu stādīšanas noteikumi

Artišoka stādu stādīšana vasaras rezidencē nav grūta, galvenais ir ievērot šādu sēklu sēšanas algoritmu:

 1. Lai izvairītos no liekā šķidruma stagnācijas, izvēlētā trauka apakšā ielej drenāžu ar vairāku centimetru slāni.
 2. Izklāj sagatavotā auglīgā maisījuma slāni, atstājot apmēram ¼ neizmantotu.
 3. Veidojiet 1,5 cm dziļas piezemēšanās bedres, saglabājot 4-5 cm attālumu.
 4. Ielieciet tajās sēklas, cenšoties nesabojāt asnus, kas līdz šim laikam ir izstiepušies par 0,5 - 1 cm. Pārkaisa ar atlikušās zemes slāni, ne vairāk kā 1 cm biezu.
 5. Mitriniet augsni, izsmidzinot no izsmidzināšanas pudeles.
 6. Novietojiet trauku siltā, labi apgaismotā vietā, kur nav tiešu saules staru. Stādus var audzēt pat uz palodzes.
 7. Stādiem nav nepieciešama pajumte ar plēvi vai stiklu.

Artišoku stādu kopšana

Dažu dienu laikā pēc stādīšanas sāks parādīties kāposti. Pēc 10 - 14 dienām beidzas pirmās īstās lapas veidošanās, pēc kuras temperatūra telpā tiek samazināta līdz +15 oC, tas ļauj jums audzēt spēcīgākus stādus vasarnīcām un sagatavot tos ne vienmēr maigam un siltam klimatam.

Lai izvairītos no pārmērīgas asnu izstiepšanās uz augšu, viņiem jānodrošina labs, vienmērīgs apgaismojums.

Svarīgs! Laistīšanai vajadzētu palikt mērenai, mitruma pārpalikums var kaitēt augiem, kas vēl nav nogatavojušies.

Pēc vairāku lapu veidošanās stādus ievāc atsevišķos traukos, kuriem jābūt plašiem, ar tilpumu vismaz 500 ml. Transplantācijai jums būs nepieciešams:

 1. Piepildiet traukus ar barības vielu maisījumu, izveidojiet caurumus centrā un viegli ūdeni.
 2. Lai izņemtu augus no kopējā trauka, augsnei jābūt bagātīgi samitrinātai. Tad piesardzīgi, pa vienam, izvelciet dīgstus, saspiežot pašas centrālās saknes galu. Tātad sakneņi attīstīsies labāk.
 3. Stādiet krūmus atsevišķos podos, bagātīgi laistiet un novietojiet uz palodzes siltā un apgaismotā vietā.

Stādiem nepieciešama regulāra laistīšana, jo augsne izžūst. Pēc 2 nedēļām pirmo barošanu veic ar deviņvīru spēka infūziju, ko atšķaida ar ūdeni proporcijā 1:10. Pēc vēl 2 nedēļām krūmus baro ar sarežģītiem minerālmēsliem.

Pēc apaugļošanas stādi sāk sacietēt un sagatavoties transplantācijai uz valsti. Siltā un mierīgā laikā viņu uz vairākām stundām izved uz ielas. Laiks, kas pavadīts svaigā gaisā, pakāpeniski tiek palielināts līdz 10 stundām, neaizmirstot aizsegt dzinumus no lietus un tiešiem saules stariem. Tas ļaus stādiem kļūt stiprākiem.

Zemāk ir artišoku stādu audzēšanas foto.

Artišoka stādīšana un kopšana ārā

Artišoka audzēšana un kopšana, pretēji izplatītajam uzskatam, nav grūts process. Pareizi izvēlētā dacha apgabalā augs aktīvi nes augļus un zied. Lai audzētu dārzeņu, vispirms jums jāiepazīstas ar lauksaimniecības tehnikas iezīmēm artišoka audzēšanai atklātā laukā.

Optimāli augšanas apstākļi artišokam

Pilnīgai izaugsmei un attīstībai valstī vienai rūpnīcai būs nepieciešams vismaz 1 kv. m platība un auglīga augsnes kārta vismaz 50 cm dziļa. Ja jūs mēģināt audzēt eksotisku dārzeņu slikti sagatavotā augsnē, tā ziedēšana nekad nevar sākties.

Artišoku nevar audzēt lauku mājā zemienēs un ēnainās vietās. Pārāk blīva augsne var arī palēnināt auga augšanu un ziedēšanu. Ziemeļu vēji, augsts gruntsūdens līmenis artišokam ir pilnīgi postošs. Tās saknes dziļi iekļūst zemē un sāk puvi ar lieko mitrumu. Stādīšanas vietas tuvumā nevajadzētu atrasties augstiem žogiem, kokiem un citiem, īpaši iesiešanas augiem.

Padoms! Labākā vieta artišoka audzēšanai ir vasarnīcas dienvidu puse ar vieglu, barojošu, labi apaugļotu augsni ar mitruma saturu 75 - 80% un skābumu vismaz 6,4 pH.

Dārzeņi labi aug un attīstās temperatūrā no +15 līdz +25 oC. Pavasarī jaunie stādi spēj izturēt saaukstēšanos līdz -3 oC. Rudenī -1 temperatūra ziedkopām būs kritiska. oC. Maigā ziemā artišoka saknes var viegli panest sals līdz -10 oC. Dīgšanas laikā sēklas var turēt nulles temperatūrā ne ilgāk kā 1 mēnesi.

Ar nepietiekamu laistīšanu auga augšana apstājas, tās ziedkopas kļūst mazas, tvertne rupjas.

Kā pareizi iestādīt artišoku

Stādi tiek stādīti atklātā zemē maija beigās vai jūnija sākumā, 2 mēnešus pēc sēklu stādīšanas. Pēc pēdējās pavasara salnu atkāpšanās augsnei vajadzētu būt laikam, lai kārtīgi sasildītos, un laika apstākļiem vajadzētu vienmērīgi sasilt.

Atkarībā no stādīšanas mērķa valstī ir divi veidi, kā audzēt artišoku. Ja audzēšana notiek tikai dekoratīvos nolūkos, vieta jāizvēlas skaidri redzama, ar ērtu pieeju. Artišoku var audzēt pie piebraucamajiem ceļiem, uz priekšējiem zālājiem vai atklātās dārza vietās.

Kā augt artišoku valstī dekoratīviem nolūkiem:

 1. Rakiet stādīšanas bedrītes 50 cm dziļumā un apmēram 80 cm diametrā.Attālumam starp bedrēm jābūt aptuveni 1,5 m.
 2. Atveriet caurumus ar zāliena un komposta maisījumu 1: 1.
 3. Stādiet stādus kopā ar zemes grauzdiņu, ūdeni un mulču ar sausu zāli.

Ja dārzeņu plānots audzēt valstī turpmākam patēriņam, šajā gadījumā ir nepieciešama rūpīgāka pieeja.

 1. Sagatavošanās procedūras jāveic rudenī, tāpēc gultas tiek izraktas un ievestas humusa spainī uz 1 kv. m.
 2. Nedēļu pirms stādīšanas zeme atkal jāizrok dziļi, mēslojums sastāv no 200 g superfosfāta, 40 g kalcija sulfāta un 10 kg humusa uz 1 kv. m.
 3. Veidojiet apmēram 20 cm augstas gultas 1 m attālumā viena no otras, sagatavojiet tādas pašas stādīšanas bedres kā audzēšanai dekoratīvos nolūkos, piepildiet tās ar augsnes barības vielu maisījumu.
 4. Ielieciet stādus bedrēs kopā ar zemes gabalu, bagātīgi laistiet un mulčējiet.

Laistīšana un barošana

Pēc stādīšanas valstī stādus rūpīgi aplaista, līdz tie beidzot sakņojas. Kad augs nedaudz pielāgojas, to pirmo reizi baro ar kūtsmēsliem.

Artišoks valstī prasa regulāru laistīšanu, īpaši sausuma periodos. Ir svarīgi nepārspīlēt ar ūdens daudzumu: uz 1 kv. m. izlietojiet apmēram 7 litrus šķidruma. Ziedēšanas laikā laistīšanai jābūt retākai un mērenai.

Lai valstī izaugtu bagātīga dārzeņu raža, visā vasaras periodā barošana tiek veikta 3-4 reizes. Kā virskārta ir piemēroti gan organiskie, gan minerālmēsli. Par optimālu došanu uzskata mijiedarbības ar kūtsmēslu (ar ātrumu 0,5 - 1 litrs uz 1 krūmu) un izsmidzināšanas ar šķīdumu, kas ietver:

 • 1 daļa superfosfāta;
 • 1 daļa kālija hlorīda;
 • 2,5 daļas koksnes pelnu.
Svarīgs! Labāk nav pārmērīgi izmantot mēslošanas līdzekļus, kuru pamatā ir slāpeklis, pretējā gadījumā jūs varat audzēt krūmu ar aizaugušu lapotni, kaitējot kātu veidošanai.

Ravēšana un atslābināšana

Arī artišoka savlaicīga ravēšana ir svarīga. Gultas valstī tiek ravētas, kad tās parādās nezāles: tas ir nepieciešams, lai tie nepiesūktu barības vielas no augsnes, tādējādi noplicinot augsni.

Augu ap augiem regulāri atbrīvo, lai padarītu to vieglāku un gaisīgāku.

Ražas uzlabošanas pasākumi

Ir vairāki veidi, kā palielināt artišoka ražu.

 1. Lai valstī audzētu lielus dārzeņus, uz viena auga paliek ne vairāk kā 4 ziedi, visi pārējie ir jānogriež un jāizmet.
 2. Pāris nedēļas pirms nogatavināšanas stiebrus zem groziem uzmanīgi sadursta ar zobu bakstāmo.
 3. Palīdz stimulēt ziedēšanu un radīt mākslīgu sausumu pirms augļiem.
Padoms! Sākumā rūpnīca maz izmantos valstī piešķirto vietu. Blīvēšanai blakus var audzēt jebkuru agri nobriedušu kultūru, piemēram, redīsus, salātus vai spinātus.

Gatavošanās ziemai

Tikai dienvidu reģionos artišoku var audzēt valstī kā daudzgadīgu augu. Lai to izdarītu, pēc ziedēšanas beigām laistīšana pakāpeniski jāsamazina, sagatavojot artišokus ziemai. Ja nākotnē tiek plānots patstāvīgi novākt sēklas, uz auga atstāj vairākas ziedkopas un dod tām laiku pilnīgai nogatavošanai.

Aukstās ziemās pat siltā dienvidu klimatā saknes var sasalt, un mitrā laikā ar biežu atkusni tās puvi. Un tāpēc, audzējot dārzeņu, piemēram, artišoks, sagatavošanās ziemošanai valstī jāveic ar īpašu piesardzību.

Pirms sala iestāšanās centrālais kāts tiek nogriezts, galvenā lapkoku masa tiek noņemta un gulta ir pārklāta ar blīvu kūdras vai zemes slāni, kura biezums ir vismaz 20 cm. Pēc tam no kritušām lapām vai salmi un pārklāti ar egļu zariem. Atkusņu laikā tas daļēji tiek pacelts, un aukstuma laikā līdz mīnus temperatūrai tas tiek atgriezts savā vietā. Pilnībā patversmi būs iespējams noņemt tikai aprīļa vidū.

Krievijas centrālajā daļā daudzgadīgo artišoku valstī nebūs iespējams audzēt, jo tā saknes mirst temperatūrā, kas zemāka par -10 oC.

Kā audzēt artišoku siltumnīcā

Lai valstī siltumnīcā audzētu veselīgus artišokus, augiem jānodrošina papildu mākslīgais apgaismojums. To var izdarīt, izmantojot dienasgaismas un fitolampas, kuru jauda nepārsniedz 54 vatus. Pārējā audzēšana siltumnīcā maz atšķiras no tradicionālās metodes.

Dažreiz stādus šādi audzē siltumnīcas apstākļos. Sēklu sēšana siltumnīcā tiek veikta agrā pavasarī, pēc 2 - 3 pirmo lapu parādīšanās, augs tiek stādīts atklātā zemē.

Artišoku audzēšanas iezīmes dažādos Krievijas reģionos

Daudzi dārznieki cenšas valstī audzēt tādu eksotisku kultūru kā artišoks. Stādot, ir svarīgi ņemt vērā, ka katram Krievijas reģionam audzēšanas procesam būs vairākas iezīmes. Daudzi faktori ir atkarīgi no klimata, nokrišņu daudzuma un ziemas temperatūras.

Kā izaudzēt artišoku priekšpilsētā

Artišoka audzēšanas metode Maskavas reģionā ir atkarīga no platības, kurā paredzēts kultivēt kultūru. Dienvidu reģionos jūs varat audzēt artišokus, kas mierīgi izturēs ziemu valstī patversmē.

Maskavas reģiona ziemeļu daļā artišoka stādīšana un kopšana ir nedaudz atšķirīga. Pirmajā gadā augs reti dod labu ražu. Rudenī, pirms sals iestājas, artišoka stublāji tiek noņemti no zemes, tiek nogriezta ārējā lapotne, atstājot tikai centrālo jauno lapu un saknes. Visu ziemu tas tiek glabāts šādā formā uz plaukta pagrabā vai pagrabā.

Kā izaudzēt artišoku Sibīrijā

Artišoka audzēšanu lauku mājā Sibīrijā var veikt tikai stādi kā viengadīgs augs. Spēcīgas Sibīrijas sals var iznīcināt augu pat rudenī.

Lai audzētu artišoku lauku mājā Sibīrijā, izmantojot stādus, sēklas sāk dīgt ne vēlāk kā februārī.

Lai iegūtu papildinformāciju par artišoku audzēšanu un tīrīšanu, skatiet videoklipu:

Kā izaudzēt artišoku Urālos

Artišoka audzēšana valstī ir iespējama arī Urālos. Priekšroka jādod arī stādu metodei. Rakstā aprakstītā stādu sacietēšanas metode palīdzēs stādus iepriekš nostiprināt pirms stādīšanas atklātā zemē.

Daži Urālu dārznieki audzē artišoku siltumnīcā pie savas dachas. Lai augi būtu ērti, tiem jābūt plašiem un labi apgaismotiem.

Ražas novākšana un uzglabāšana

Artišoku grozu gatavības rādītāji ir augšējie svari: kad tie sāk saliekties uz āru, dārzenis tiek uzskatīts par pilnīgi nobriedušu un to var nogriezt.

Padoms! Grozi tiek sagriezti, notverot daļu no kāta 4 - 5 cm garumā.Kā pareizi sagriezt augu, parādīts fotoattēlā.

Grozu nobriešana ir nevienmērīga, tāpēc parasti ražu turpina novākt līdz salam. Kad ziedkopu virsotnēs parādās zilas ziedlapiņas, dārzenis kļūst nelietojams.

Sagrieztus artišokus nepieciešams uzglabāt ne ilgāk kā mēnesi 0 temperatūrā oC. Atlikušo ražu var sasaldēt.

Pavairošana

Artišoku var audzēt valstī dienvidu reģionos, sējot sēklas atklātā zemē. Citos klimatiskajos apstākļos dārznieki dod priekšroku pavairošanai ar stādiem vai veģetatīvai pavairošanai.

Rudenī izvēloties veģetatīvo metodi, jaudīgākos krūmus nepieciešams izrakt, ievietot kastē, pārkaisa ar sausu kūdru un nogādāt pagrabā vai pagrabā. Aptuveni maija pirmajā pusē ziemā izveidojušos dzinumus ar nelielu sakņu daļu nogriež un augu stāda lielapjoma traukā, lai sakņotu istabas temperatūrā. Artišoks tiek stādīts pastāvīgā vietā pēc 20 - 25 dienām.

Artišoku kaitēkļi un slimības

Visbiežāk dārzeņu ietekmē šādas slimības un kaitēkļi:

 1. Saulespuķu kodes - tauriņš, kas dēj olas pie ziedkopām. Dzimušie kāpuri, iekļūstot grozu čaulā, to sabojā. Profilakses nolūkos ir savlaicīgi jāatbrīvojas no nezālēm un jāatbrīvo augsne ejās.Ligzdas ar kukaiņiem tiek noņemtas, skartās artišoka daļas tiek sadedzinātas.
 2. Melnā laputa, kas pāriet uz citu augu artišokiem. Laputis izsūc sulu no lapotnēm un ziedkopām. Izsmidzināšana ar fitoncīdo buljonu palīdzēs no tā atbrīvoties.
 3. Melnā puve - sēnīšu slimība, kas noved pie jaunu dzinumu izžūšanas un tumši brūnu plankumu parādīšanās uz pieaugušiem augiem. Vairumā gadījumu skarto krūmu nav iespējams glābt, tas ir jānoņem un jāsadedzina. Profilaktisks pasākums ir sēklu dezinfekcija pirms stādīšanas.

Secinājums

Audzēt artišoku valstī nebūs grūti. Rūpīgi ievērojot lauksaimniecības tehnoloģijas, augs sāks priecāties par bagātīgo ražu jau pirmajā gadā pēc stādīšanas. Smalkiem artišoku groziem ir sulīga mīkstums, un gardēži tos novērtē par augsto garšu.

Atsauksmes par artišoku audzēšanu

Marija Olekhnoviča, 35 gadus veca, Maskavas apgabals:
Es pagājušajā gadā valstī iestādīju artišokus. Mēs uzaugām absolūti mierīgi. Es turēju sēklas ledusskapī, un pēc divām nedēļām tās stādīju kūdras podos. Pirmie ziedi parādījās tuvāk augusta vidum.
Olga Kazantseva, 48 gadi, Kemerovo:
Reiz es uzdrošinājos audzēt šo dārzeņu, un tagad tam katru gadu valstī tiek piešķirta goda vieta. Neskatoties uz to, ka es dzīvoju Sibīrijā, stādi vienmēr labi sakņojas. Es pērku šķirni "Violeta agri". Nākamajā gadā es vēlos izmēģināt audzēšanu siltumnīcā.
Raisa Anatoljevna, 50 gadus veca, Krasnodaras teritorija:
Un mani artišoki klusi ziemo patversmē zem lapām un plēvēm. Parasti es to spēlēju droši un pārsedzu krūmus uzreiz vairākos slāņos. Šajā gadījumā ir svarīgi savlaicīgi noņemt plēvi pavasarī, pretējā gadījumā augs var ļoti ciest no liekā mitruma.
Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība