Purva varavīksnene: dzeltena, zila, kalmārs, ziedu foto

Purva varavīksnene (Iris pseudacorus) ir sastopama dabiski. Tas ir pārsteidzošs augs, kas rotā ūdenstilpes. Tas labi iesakņojas privātajos dārzos, parku teritorijās pie dīķiem.

Dzeltenie pumpuri ar spilgtām "valodām" uz gariem zaļiem kātiem ir lieliska iespēja ainavu dizaineriem

Purva varavīksnenes apraksts

Īrisa purvs saskaņā ar aprakstu un fotoattēlu ir zālaugu daudzgadīgs augs, kas aug saldūdens tilpnēs. Spēcīgs sakneņi labi attīstās šādā vidē, tajā uzkrājas barības vielas.

Augšanas punkti atrodas purva varavīksnenes saknes sānu daļā, kas ļauj dzinumus horizontāli noliekt dažādos virzienos. Pateicoties tam, tiek iegūti apjomīgi krūmi.

Uzmanību! Lapu un ziedu veidošanās vieta purva varavīksnenē ir bumbuļi, kas atrodas sakneņā.

Platas xiphoid plāksnes ir gaiši zaļas vai raibas. Pienācīgi rūpējoties un radot atbilstošus apstākļus, tie aug garumā līdz 2 m.

Purva varavīksnenē ir līdz pat 15 spēcīgiem sazarotiem kātiem. Katram pumpuram ir trīs ziedlapiņas ārējā un vienāds skaits iekšējā aplī. Krāsa var būt atšķirīga atkarībā no purva varavīksnenes šķirnes un klasifikācijas. Pumpuru palete ir:

 • dzeltens (ar oranžu kodolu);
 • zils;
 • violets;
 • balts.

Šķirnes augiem ir ārēja līdzība ar savvaļā augošo varavīksneni, tāpēc tam ir citi nosaukumi - kalmuss (īriss).

Augi zied jūnijā, un līdz jūlija vidum purva varavīksnenē izveidojas kaste ar sēklām

Dabā augļu plaisas, melnie graudi izlien ūdenī, kur pēc tam dīgst. Viņi ilgi nenogrimst, viņi peld uz virsmas. Tas ir tāpēc, ka viņiem ir gaisa dobums.

Aire formas varavīksnene ir ne tikai skaists augs, kuru ainavu dizaineri jau sen ir pamanījuši. Zieds pieder pie ārstniecības sugām. Purva varavīksnenes sakneņus lieto klepus, migrēnas, tonsilīta, gastrīta gadījumā. Īrisa lapas ir bagātas ar C vitamīnu, aminoskābēm.

Kāpēc pseidoaira varavīksnene ir iekļauta Sarkanajā grāmatā?

Viltus uguns varavīksnene izaug līdz 1,5 m. To izceļ plakanas garas zaļas vai pelēkas krāsas lapas.

Dzelteno pumpuru augšējās ziedlapiņas ir nedaudz nepietiekami attīstītas, tās ir īsākas nekā ārējās. Starp kalmju īrisiem ir pārstāvji ar baltiem ziediem.

Sakneņi ir spēcīgi, sadalīti, kas nodrošina varavīksnenes veiksmīgu augšanu. Diemžēl sausuma vai piespiedu purvu novadīšanas dēļ augu skaits samazinās. Visi dzeltenie purva īrisi, neatkarīgi no šķirnes un apraksta, ir uzskaitīti Sarkanajā grāmatā.

Audzēšana vasarnīcās, parkos, pie mākslīgiem rezervuāriem palīdz aizsargāt kultūru no izzušanas

Purva varavīksnenes šķirnes

Starp purva īrisiem ir šķirnes ar atšķirīgu krāsu paleti. Vietnei ir iespējams izvēlēties augus ar zilām, dzeltenām, violetām, baltām un krēmveida ziedlapiņām.

Populāras šķirnes:

 1. Īrisa purvs Variegata. Tas ir slavens ar gaiši ziliem ziediem. Viņam ir arī dekoratīvas lapas: tās ir spilgti zaļas ar dzeltenām svītrām. Kultūra ir īpaši skaista pavasarī.

  Līdz rudenim Variegat dekoratīvumam nav pēdu, tāpēc ieteicams dzinumus sagriezt

 2. Flora Plena. Šai purva varavīksnenes šķirnei ir dubultas ziedlapiņas ar spilgti dzeltenu krāsu. Pumpura vidū ir tumši dzeltenu un brūnganu nokrāsu svītras. Lapas ir tumši zaļas.Auga dekorativitāte pilnībā atklājas, kad tiek radīti noteikti apstākļi.

  Flora Pleno būs nepieciešams daudz mitruma un saules

 3. Iris chrysographes Black Form. Tā ir nepretencioza šķirne ar tumši violetām, gandrīz melnām ziedlapiņām. Zemākajām ir mazas zelta svītras. Līdz ar to nosaukums. Īrisi ir augsti - līdz pusmetram. Ziedēšana sākas jūnijā-jūlijā. Pārmērīgs mitrums negatīvi ietekmē augu dekoratīvo efektu.

  Black Fom stādīšanai labāk izvēlēties ne pārāk mitras vietas, saulē vai ažūra ēnā

 4. Angļu balts. Uz spēcīgiem kātiem līdz 1 m augstumā zied maigi pumpuri ar baltām ziedlapiņām. Uz katras "mēles" ir skaidri redzamas krēmkrāsas nokrāsas gareniskās svītras. Tuvāk zieda vidum uz ziedlapiņām ir tumša ķiršu svītra.

  Uz vienas bultiņas angļu balts zied apmēram deviņus pumpurus

 5. Creme de la Creme. Šī ir nepretenciozā purva varavīksnene, kuras stādīšanai jūs varat izvēlēties mitras un pat applūstošas ​​vietas, seklu ūdeni. Labi izskatās daļēji ēnā, bet tas ir saulē, kas atklāj visu savu šarmu. Krūmu augstums ir 70-90 cm.Ziedi ir gaiši krēmkrāsā ar bordo-purpursarkanām dzīslām pamatnē. Pumpuri ir lieli - apmēram 10 cm diametrā.

  Crème de la Crème šķirne ir ziemcietīga, tāpēc jūs varat audzēt kultūru visur

 6. Bastards (Bastardii). Šī auga augstums ir aptuveni 120 cm. Tas ir sastopams arī dabā, tikai šķirnes varavīksnenes ziedi ir citroni dzelteni, tāpat kā fotoattēlā, ar skaidri redzamu oranži sarkanu kodolu. Savvaļas šķirnē ziedlapu krāsa ir vienmērīga, viendabīga.

  Bastarda ziedu diametrs sasniedz 12-14 cm

Purva varavīksnene ainavu dizainā

Purvu varavīksnene ar dzeltenām un zilām ziedlapiņām jau sen ir īpaši iecienījusi ainavu dizainerus. Tā nav nejaušība. Augs ir nepretenciozs kopšanā, tas ātri aug. Pateicoties viņam, jūs varat izveidot dažādas ziedu kompozīcijas.

Lietošanas iespējas:

 • dzeltenā purva varavīksnene izskatās lieliski vietās blakus kokiem un krūmiem;

  Bastarda ziedu diametrs sasniedz 12-14 cm

 • blakus citiem daudzgadīgiem augiem;
 • kā lenteņu grupas zālājos;
 • vienreizējas nosēšanās;

  Biezie krūmi ar gariem kātiem var dekorēt jebkuru zonu

 • puķu dobes ar daudzkrāsainiem purva īrisiem izskatās lieliski;
 • uz dīķiem, maziem ezeriem vai mitrām gultnēm rindās vai aizkaros ievieto dzeltenā purva īrisa šķirnes.

  Blakus purva varavīksnenei var stādīt dažādus ūdens augus

Uzmanību! Ja valstī ir purvaina teritorija, tad tā ir diezgan piemērota šādas jebkuras šķirnes kultūras audzēšanai.

Vaislas pazīmes

Tāpat kā citi augi, purva varavīksnene vairojas dažādos veidos. Katrs no tiem ir labs savā veidā:

 1. Dalot sakneņus. Lai to izdarītu, jums jāizrok purva varavīksnenes krūms ar labu augsnes gabalu un jānotīra sakne. Ar asu nazi sagriež delenki. Katram no tiem jābūt 2-3 sānu pumpuriem un vienam centrālajam dzinumam. Lai novērstu slimības, sagrieztās vietas apkaisa ar kokogli vai pelniem. Pirms stādīšanas nedaudz sagrieziet lapas. Lai sakņotu delenki, vispirms iestādiet tos konteineros un pēc tam uz pastāvīgu vietu.
 2. Sēklu pavairošana. Materiālam ir blīva āda, tāpēc dīgšanai ir nepieciešama stratifikācija. Purva varavīksnenes sēklas vēlā rudenī tiek sētas zemē, un pa virsu pārkaisa plēvi. Viņi sēž pavasarī.
Komentēt! No sēklām audzētais purva varavīksnene zied tikai pēc trim gadiem, tāpēc audzētāji visbiežāk izvēlas veģetatīvo metodi.

Stāda purva varavīksnenes

Augā-septembrī ir nepieciešams stādīt purva varavīksneni pastāvīgā vietā. Vietne ir jāaizsargā no melnrakstiem. Stādītie delenki ziedēs nākamajā vasarā.

Izvēloties purva varavīksnenes stādus, jums jāpievērš uzmanība to izskatu. Saknēm un kātiem nedrīkst būt bojājumu, puves pazīmju, slimību un kaitēkļu pēdas.

Īrisi tiek stādīti mitrā vietā vai seklā ūdenī, saulei atvērtās vietās. Augsnes skābumam jābūt 7 pH, auglīgam, ar daudz māla.

Stādīšanas posmi:

 1. Lai kontrolētu stādu augšanu, sēklas ievieto lielos traukos ar auglīgu augsni.
 2. Zeme ir labi samitrināta, līdz tā kļūst mīksta.
 3. Varavīksnenes sakneņi tiek sagriezti par 1/3, un arī lapu asmeņi ir saīsināti.

  Pēc sagatavošanās stādīšanai augi tērēs enerģiju sakņošanai.

 4. Stādi ievieto 10 cm dziļumā.Sakne tiek novietota nevis konteinera centrā, bet tuvāk sienām.
 5. Biezums, uz kura atrodas augšanas punkti, tiek atstāts virs zemes.
 6. Tad rezervuārā pastāvīgā vietā, iegremdējot 20-40 cm, tiek uzstādīti konteineri ar purva varavīksnenes stādiem.

  Jūs varat stādīt kultūru tieši atklātā zemē

Padoms! Stādu traukos stādus ievieto puķu dobēs.

Aprūpes funkcijas

Floristiem nav īpašu grūtību ar augu audzēšanu. Purva varavīksnene ir nepretenciozs. Nosēšanās laikā ir jāievēro tikai daži nosacījumi:

 1. Apgaismojums. Kultūras lapas un ziedi nebaidās no atklātas saules. Turklāt augus nepieciešams apgaismot visu dienu.
 2. Laistīšana. Ja īrisi tiek stādīti ūdenstilpēs vai purva gultnē, tad papildu apūdeņošana nav nepieciešama. Citos gadījumos augsne tiek pastāvīgi turēta mitra, neļaujot augšējam slānim izžūt. Karstumā un sausumā tas būs jālaista divas reizes dienā.
 3. Top dressing. Augiem, kas stādīti rezervuāros, nav nepieciešams apaugļot. Citos gadījumos pēc ziedēšanas varat pievienot sarežģītu sastāvu, piemēram, "Kemira".

Vai purva varavīksnene ir sagriezta ziemai?

Audzējot varavīksnenes purva puķu audzētājus, nav īpašas grūtības. Vienīgais, kam jāpievērš uzmanība, attiecas uz zemes daļas apgriešanu. Šī procedūra ir obligāta, un veģetācijas periodā to veic vairākas reizes.

Kādos gadījumos tiek veikta atzarošana:

 1. Ja lapu plāksnēs parādās plankumi vai tie kaitēkļu dēļ ir zaudējuši dekoratīvo efektu.
 2. Pēc ziedēšanas beigām, lai sakneņos varētu uzkrāties barības vielas.
 3. Vēlā rudenī, pirms sala.
 4. Saskaņā ar atsevišķu šķirņu lauksaimniecības tehnoloģijas noteikumiem.

Atzarošanas laikā paliek trešdaļa purva varavīksnenes lapu augstuma

Kaitēkļi un slimības

Neskatoties uz to, ka augi ir nepretenciozi, diemžēl ne vienmēr ir iespējams saglabāt viņu veselību. Laiku pa laikam kultūra ir slima un kaitēkļu ietekmē.

Kādi purva īrisi var ciest:

 1. Alternaria. Diemžēl nav iespējams izārstēt augus, jums vienkārši jāiznīcina, jādezinficē augsne.
 2. Askohīts izraisa lapu izžūšanu. Ārstēšanai tiek izmantotas vara saturošas zāles.
 3. Ilgstošas ​​lietavas un siltas vasaras var kļūt par heterosporiozes parādīšanās cēloni. Slimība bojā ziedus. Nav zāļu, jums savlaicīgi jānogriež skartās ziedlapiņas.
 4. Puves apstrādei uz purva īrisiem tiek izmantoti sēru saturoši šķīdumi.
Padoms! Cīņa ar slimībām ir sarežģīta, labāk tās novērst. Pavasarī un rudenī augus un augsni ieteicams apstrādāt ar Bordo šķidrumu.

Ja mēs runājam par kaitēkļiem, tad īrisi var ciest no:

 • drupača;
 • tārps;
 • sīpolu muša;
 • gladiola tripsi;
 • nematodes.

Stādījumus ir lietderīgi apstrādāt ar īpašiem risinājumiem. Preparāti tiek atšķaidīti saskaņā ar instrukcijās sniegtajiem ieteikumiem.

Secinājums

Purva varavīksnene ir skaists augs, kas iegūst popularitāti. Sakarā ar to, ka ir daudz šķirņu ar dažādām ziedlapiņām, vietnē varat izveidot unikālas ziedu kompozīcijas.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība