Hortenzija: pavairošana ar spraudeņiem rudenī

Sulīgs hortenzijas krūms, kas izkaisīts ar spilgtiem ziedu ķekariem, daudziem audzētājiem liek vēlēties, lai šis karaliskais skaistums augtu personīgā dārza gabalā. Un, ja profesionāļiem nav grūti izplatīt hortenziju, tad iesācējiem ir daudz jautājumu. Kādas ir hortenzijas pavairošanas metodes rudenī? Kāda ir optimālākā un efektīvākā metode? Kad ir labākais laiks to darīt: pavasarī, vasarā vai rudenī? Kādi noteikumi jums jāievēro, lai gūtu panākumus? Šajā rakstā atradīsit atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem.

Kādi ir hortenzijas izplatīšanās veidi

Tāpat kā daudzus dārza ziedus un krūmus, arī hortenziju var pavairot vairākos veidos:

 • Sēklas;
 • Ar spraudeņiem;
 • Sadalot krūmu;
 • Slāņi;
 • Bērni (vai dzinumi).

Katrai metodei ir gan priekšrocības, gan trūkumi.

Piemēram, stādot hortenzijas sēklas, jums vajadzētu būt gatavam tam, ka šī reprodukcijas metode prasīs daudz lielāku aprūpi nekā citas. Vēl viens trūkums ir zemā sēklu dīgtspēja un 100% garantija, ka jūs saņemsiet pasūtīto šķirni, protams, tādas nav. Tāpēc dārznieki dod priekšroku hortenzijas pavairošanai ar spraudeņiem, krūma sadalīšanu vai slāņošanu. Šīs metodes ir visoptimālākās. Turklāt viņiem nav vajadzīgas nekādas prasmes vai iemaņas. Pat iesācējs ar tām var tikt galā.

Hortenzijas pavairošana ar spraudeņiem

Hortenzijas pavairošana ar spraudeņiem ir vienkāršākā un pieejamākā metode. Kad ar vislielāko mīlestību un rūpību izaudzē krāšņo hortenzijas krūmu, kas no 8-10 cm griezuma ir noklāts ar košiem ziediem, vai ar to nevar lepoties? Izmantojot šo audzēšanas metodi, ir svarīgi ņemt vērā vairākas nianses.

Svarīgs! Griežot spraudeņus, jāizvēlas tikai veselīgi dzinumi, bez slimības pazīmēm, kaitēkļiem vai bojājumiem.

Atšķirībā no daudziem dārza ziediem un krūmiem, hortenzijas spraudeņus var pavairot gan vasarā, no jūlija sākuma, gan rudenī līdz septembra beigām. Bet vasarā spraudeņus var stādīt tieši zemē, un rudenī tie jāstāda kastēs vai traukos, lai sakņotos mājās. Visu ziemu stādījumiem ir nepieciešama rūpīga aprūpe, un tikai pavasarī sakņotos stādus stāda dārzā.

 • Visus darbus ir svarīgi veikt tikai ar tīriem, asi noslīpētiem dārza instrumentiem.
 • Stādāmo materiālu var sagriezt tikai mākoņainā laikā vai agri no rīta - šajā laikā zaros ir daudz mitruma, kas tik ļoti nepieciešams šim augam. Stingri nav ieteicams atstāt hortenzijas spraudeņus bez mitruma pat uz īsu laiku. Tūlīt pēc griešanas tie jānovieto ūdenī.
 • Griežot hortenzijas spraudeņus, izvēlieties zaļus, neligificētus zarus. Vislabāk stādāmo materiālu sagriezt no apakšējo sānu dzinumiem, no visapgaismotākās krūma puses.
 • Augšdaļa ir jānogriež - tas nav piemērots potēšanai.
 • Sasmalcinātas hortenzijas dzinumus var sadalīt vairākos spraudeņos. Galvenais ir tas, ka katram no tiem ir vismaz 2-3 lapu pāri. Apakšējais lapu pāris ir jānogriež, bet augšējās lapas jāsamazina par trešdaļu vai pusi. Un vēl viena nianse: gan augšējie, gan apakšējie griezumi jāveic vismaz 1 cm attālumā no nieres. Vēlams, lai šķēles būtu slīpas.
 • Tūlīt pēc griešanas stādāmais materiāls 2 stundas jāievieto iepriekš sagatavotā šķīdumā. Lai paātrinātu sakņu veidošanos, ūdenim jāpievieno jebkurš stimulants - sakne, heteroauxin vai cirkons.Šajā gadījumā augšējās sagrieztās lapas nedrīkst pieskarties ūdenim. Novietojiet hortenzijas spraudeņus tumšā vietā.

  Nav vēlams stādīt hortenzijas atklātā vietā - saules stari sadedzina lapas.
 • Ja jums nav sakņu stimulatora, vienā glāzē ūdens atšķaida tējkaroti medus. Šajā gadījumā kaluss - izaugumi, kas norāda uz sakņu augšanas sākumu - veidojas daudz ātrāk.
 • Tūlīt pirms stādīšanas iegremdējiet augšējo griezumu izkausētā parafīna vaska, vaska vai izcili zaļā krāsā.
 • Iepriekš ir jākopj arī augsne hortenzijas pavairošanai. Ideāls variants ir kūdras un smilšu maisījums 2: 1. Labi samaisa. Ja nav iespējams iegūt kūdru vai smiltis, acāliju audzēšanai varat izmantot gatavu augsni. Tas ir pilnīgi līdzsvarots un piemērots hortenzijas sakņošanai.
 • Sagatavoto augsni nedaudz samitriniet ar smidzinātāju un stādiet spraudeņus ne vairāk kā 2-3 cm dziļumā. Augšējie pumpuri ar atstātajām lapām nekādā gadījumā nedrīkst pieskarties augsnei. Lai ātri sakņotu, pārklājiet iestādīto materiālu ar stikla burkām vai sagrieziet plastmasas pudeles. Katrs stāds jāpārklāj ar atsevišķu burku. Ja jūs nolemjat nestādīt stādījumus, tad attālumam starp spraudeņiem jābūt 5-7 cm.
 • Piepildiet augsni ar nelielu smilšu slāni - pietiks ar 2-2,5 cm.

Ja hortenzijas spraudeņi ir pārklāti ar burkām, tie jālaista vismaz 1-2 reizes nedēļā. Laistīšanas laikā kannas nav jānoņem. Ja jūs atstājāt hortenzijas stādus atvērtus, tad dienas laikā tos vismaz divas reizes jāizsmidzina ar izsmidzināšanas pudeli.

Griežot stādāmo materiālu, ņemiet vērā, ka jauni krūmi, kas nav pat gadu veci, joprojām nav piemēroti hortenziju pavairošanai. Viņiem ne tikai nebija laika pielāgoties jauniem apstākļiem, bet arī krūmu sakņu sistēma ir ļoti vāja, un jūs varat viegli sabojāt augu.

Svarīgs! Stādīto hortenzijas spraudeņu podu burku un pudeļu vietā var pārklāt ar plastmasas maisiņu. Šajā gadījumā katru otro dienu ir nepieciešams atvērt stādījumus vēdināšanai.

Hortenzijas spraudeņu sakņošana abos gadījumos notiek vismaz 25-30 dienu laikā. Fakts, ka viss darbs tika veikts pareizi un sākās stādāmais materiāls, vispirms jūs pamudinās pietūkušie augšējie pumpuri un vēlāk parādījušās lapas. Kamēr neredzat šīs sakņu pazīmes, nav ieteicams izņemt burkas no spraudeņiem.

Pēc tam, kad parādās pirmās hortenzijas lapas, burkas vai pudeles ir jānoņem. Tagad, līdz pavasarim, kad dārzā būs iespējams stādīt stādus, ir nepieciešams nodrošināt stādījumus ar regulāru lapu laistīšanu un izsmidzināšanu vismaz 1-2 reizes nedēļā. Šajā periodā ir svarīgi novērst strauju temperatūras pazemināšanos. Pietiks ar nelielu lēcienu 5˚C – 7˚C temperatūrā, lai nogalinātu vājus augus.

Pavasara sākumā sakņotos stādus stāda uz īpaši sagatavotas audzēšanas vietas vai tūlīt noteiktā vietā.

Pirms hortenzijas stādu pārstādīšanas personīgajā zemes gabalā tie ir pakāpeniski "jānocietina". Šim nolūkam konteiners vai kastes ar stādījumiem katru dienu vispirms tiek izvesti uz ielas. Pamazām jāpalielina "pastaigas" laiks. Pēc nedēļas jaunus dzinumus var stādīt atklātā zemē.

No video uzzināsiet, kā pavairot hortenziju ar zaļajiem spraudeņiem

Hortenzijas pavairošana, sadalot krūmu

Hortenziju var pavairot, sadalot krūmu līdz septembra trešajai dekādei vai agrā pavasarī. Ja oktobra sākumā vai pat vēlāk stāda atdalītus krūmus, augiem nebūs laika pietiekami sakņoties, iegūt nepieciešamo barības vielu daudzumu un pilnībā sagatavoties ziemai.

Svarīgs! Šo metodi var izmantot visu hortenzijas veidu un šķirņu pavairošanai, izņemot paniculata.

Lai izplatītu hortenzijas krūmu, jums tas rūpīgi jāizrok. Lai izvairītos no sakņu bojāšanas, krūmu labāk izrakt ar dzeloņstiepli. Izraktais augs ir sadalīts mazās daļās.Sadalot, īpaša uzmanība jāpievērš nieru atjaunošanai. Katrā sadaļā jābūt vismaz 2-3 no tiem.

Katru atdalīto krūma daļu pārstādiet iepriekš sagatavotās stādīšanas bedrēs. Neaizmirstiet, ka katrs hortenzijas stāds ir jālaista bagātīgi. Ja rudens ir dāsns ar nokrišņiem, tad nav jālaista krūmi. Ja nokrišņi rudens periodā ir ārkārtīgi reti, augi jālaista katru dienu vai katru otro dienu.

Ir otrs veids, kā sadalīt hortenzijas krūmu, bet to neizrokot. Uzmanīgi izveidojiet nelielu izciršanu 15-18 cm attālumā no galējiem dzinumiem. Uzmanīgi atdaliet krūma daļu kopā ar saknēm un notīriet atzarošanas šķēres, nogrieziet saknes, kas ved no zariem. Atdalītā daļa nekavējoties jāstāda.

Šī krūma sadalīšanas metode ir maigāka. Turklāt šādā veidā var atjaunot lielus un lielus krūmus.

Hortenzijas pavairošana ar slāņiem

Dārznieki iesaka pavairot hortenziju, kārtojot agrā pavasarī vai vēlā rudenī. Darbi jāsāk, kad dārza hortenzija ir izbalējusi. Vislabāk ir apvienot šo procesu ar krūmu sagatavošanu ziemai. Visa procedūra neaizņems tik daudz laika un pūļu, un līdz pavasarim uzreiz no vienas filiāles tiek izveidoti vairāki transplantācijai gatavi jauni sakņoti dzinumi.

Interesanti! Neskatoties uz to, ka visās šī auga daļās ir inde, hortenzijas saknēm ir spēcīgs pretiekaisuma un brūču dziedinošs efekts, un vecajās dienās tās aktīvi izmantoja ārstēšanai.

 • Izrok augsni ap hortenzijas krūmu. Jums nevajadzētu iet pārāk dziļi, lai nesabojātu sakņu sistēmu. Pietiks ar 15-18 cm dziļumu. Rūpīgi izlīdziniet zemi.
 • No krūma izveidojiet seklas, 1,5-2 cm rievas rādiusa formā.
 • Viena hortenzijas filiāle jāieliek vienā vagā.
 • Vairākās vietās katrs dzinums jāpiestiprina pie zemes, izmantojot nelielu koka šķēpu vai metāla āķus.
 • Šāviena augšējā daļa, apmēram 12-15 cm, jāatstāj virs zemes. vēlams, lai augšējā daļa stāvētu taisni, nelokoties uz sāniem.
 • Apkaisīt zemi ar hortenzijas dzinumiem. Pārāk biezu augsnes slāni nevajadzētu ielej, pretējā gadījumā jaunajiem dzinumiem būs ļoti grūti izlauzties cauri sablīvētajai augsnei.
 • Ļoti drīz, pēc 2-3 nedēļām, pirmie dzinumi sāks parādīties virs zemes. Kad dzinumi sasniedz 8–10 cm augstumu, tiem jābūt izšļakstītiem.
 • Neaizmirstiet par regulāru ne tikai galvenā krūma, bet arī rievu ar dzinumiem laistīšanu.

Pavairojot hortenziju ar slāņiem, jāatceras, ka ligificētie zari šajā gadījumā nav vēlami.

Ir iespējams sadalīt slāņus stādos un pārstādīt uz citu vietu tikai agrā pavasarī vai gadu vēlāk, rudenī.

Dārznieki šo metodi hortenziju audzēšanai neizmanto ļoti bieži. Sistemātiski rūpējoties par zariem uz krūma, to nav tik daudz. Bet tā ieviešanas viegluma un izcilo rezultātu dēļ tas joprojām ir ideāls hortenzijas pavairošanai.

Secinājums

Kā redzat, jebkura no iepriekš aprakstītajām hortenzijas audzēšanas metodēm ir vienkārša un pieejama ikvienam iesācēju dārzniekam. Vienīgais noteikums ir neaizmirst par pastāvīgu laistīšanu, jo šie maigie ziedi ļoti mīl mitrumu. Kad pašas izaugušajās hortenzijas krūmos parādās pirmās pumpuru olnīcas un pēc tam tās zied ar sulīgiem, košiem ziediem, jūs varat apbrīnot sava rūpīgā darba rezultātus ilgu laiku.

Dot atsauksmes

Dārzs

Ziedi

Celtniecība